Udar krwotoczny: jakie są zagrożenia?

Udar krwotoczny to poważny problem zdrowotny, który powoduje znaczące następstwa u osób, które go doznają. Dokładna i szybka diagnoza może zapobiec powikłaniom i pomóc w późniejszej rehabilitacji.
Udar krwotoczny: jakie są zagrożenia?

Ostatnia aktualizacja: 11 maja, 2022

Udar krwotoczny lub udar naczyniowy mózgu jest jedną z głównych przyczyn zgonów i niepełnosprawności na całym świecie. Zapobieganie i wczesna diagnoza są bardzo ważne, aby uniknąć konsekwencji. Oto kilka interesujących faktów na ich temat.

Co to jest udar krwotoczny?

Udar ma miejsce, gdy przepływ krwi nagle zatrzymuje się w obszarze mózgu. Może wystąpić z powodu zablokowania tętnicy lub żyły mózgowej, co można by nazwać udarem niedokrwiennym, lub z powodu pęknięcia naczynia krwionośnego.

Jeśli dochodzi do pęknięcia naczynia, mamy do czynienia z udarem krwotocznym. Udary krwotoczne stanowią tylko 10-15% wszystkich występujących udarów. Uszkodzone naczynie zaczyna krwawić, wytwarzając krwotok mózgowy. Jednocześnie obszar znajdujący się za pęknięciem, który otrzymywał krew i był odżywiany przez to naczynie, pozostaje bez krążenia.

Fakt, że obszar mózgu pozostaje bez krążenia powoduje, że wszystkie komórki tworzące tę tkankę zaczynają tracić tlen i tracą zdolność do funkcjonowania, ostatecznie umierając. Ponadto sam krwotok uciska inne obszary mózgu, narażając również te komórki na ryzyko.

Dlatego im dłużej obszar jest pozbawiony dopływu krwi, tym poważniejsze będą konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak szybko rozpoznać objawy, które mogą wskazywać na udar. Tylko dzięki temu można podjąć odpowiednie działania ratunkowe i zminimalizować ryzyko jego konsekwencji.

Udary mózgu to sytuacje awaryjne, w których służba zdrowia uruchamia specjalny protokół działania. Celem jest jak najszybsze zdiagnozowanie problemu i podjęcie leczenia, aby uniknąć poważnych konsekwencji, a nawet śmierci pacjenta.

Lekarz ogląda mózg
Udar krwotoczny zakłóca krążenie mózgowe z powodu pęknięcia naczyń krwionośnych.

Jakie objawy wskazują na udar krwotoczny?

Objawy udaru mogą pojawiać się stopniowo, ale zwykle pojawiają się nagle i szybko się nasilają. Niektórzy z nich są:

  • Osłabienie części ciała lub utrata możliwości poruszania nią
  • Utrata czucia lub mrowienie
  • Pogorszenie lub całkowita lub częściowa utrata widzenia
  • Trudności w mówieniu
  • Niezdolność do rozpoznania lub zidentyfikowania znajomych rzeczy
  • Nagły, silny ból głowy
  • Zawroty głowy
  • Utrata koordynacji
  • Trudności z połykaniem
  • Senność, sen, a nawet śpiączka
  • Splątanie lub utrata pamięci

Czynniki ryzyka udaru krwotocznego

Udar krwotoczny występuje najczęściej u osób z uszkodzonymi naczyniami krwionośnymi. Istnieją czynniki ryzyka, które będą trwałe i inne, które będą zależeć od stylu życia danej osoby. Niektóre z czynników, które mogą zwiększać ryzyko krwotoku mózgowego, to na przykład:

  • Wady rozwojowe naczyń krwionośnych mózgu, takie jak tętniaki mózgu lub malformacje tętniczo-żylne. Zaburzenia te sprawiają, że naczynia są delikatniejsze i bardziej podatne na pękanie.
  • Nadciśnienie tętnicze. Osoby z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym są bardziej narażone na pęknięcie naczynia, ponieważ krew wywiera większy nacisk na ściany.
  • Palenie tytoniu. Palenie powoduje, że ściany naczyń krwionośnych tracą elastyczność, co czyni je bardziej podatnymi na pękanie przy każdej zmianie.
  • Cukrzyca. Osoby z cukrzycą mają również uszkodzone i osłabione naczynia krwionośne.
  • Niezdrowa dieta, nadwaga i otyłość.

Jak widać, wiele z tych czynników można modyfikować poprzez zdrowy tryb życia. Ponadto lekarze zalecają wykonywanie ćwiczeń fizycznych i kontrolowanie diety pod kątem zawartości tłuszczów, alkoholu i innych szkodliwych substancji.

Mężczyzna z intensywną migreną
Silny ból głowy jest często oznaką udaru krwotocznego.

Działaj szybko w przypadku udaru krwotocznego

Udar krwotoczny mózgu jest jedną z głównych przyczyn zgonów, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Jest to również główna przyczyna nabytej niepełnosprawności. Jak już powiedzieliśmy, bardzo ważne jest, by jak najszybciej rozpoznać oznaki udaru i działać szybko, aby uniknąć jego następstw.

W przypadku szybkiego działania i leczenia, nawet jeśli część tkanki obumarła, inna tkanka może ją zregenerować. Dzięki rehabilitacji wiele utraconych funkcji wraca do normy. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej powiadomić pogotowie ratunkowe, gdy podejrzewasz udar. Z zatem dbaj o siebie i bądź czujny!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ictus hemorrágico: Comportamiento epidemiológico. (n.d.). Retrieved March 9, 2020, from http://scielo.sld.cu/scielo.php?pid=S0034-75232002000100002&script=sci_arttext&tlng=en
  • González-Henares, A., & Ripollés-Vicente, R. (2016). Incidencia y evitabilidad de los ictus hemorrágicos. www.neurologia.com
  • Martínez-Vila, E., & Irimia Correspondencia, P. (2000). Factores de riesgo del ictus Risk factors of the stroke CLASIFICACIÓN DE LOS FACTORES DE RIESGO. In ANALES Sis San Navarra (Vol. 23).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.