Typy nosa – rozpoznasz, który jest Twój?
Istnieją różne typy nosa – każdy z nich ma swoje cechy, a także swój urok. Czy znasz je wszystkie? Tych kilka, które zwykło się wyróżniać, zależą w dużej mierze od pochodzenia geograficznego i kulturowego.
Z estetycznego punktu widzenia środek twarzy jest bardzo ważny dla harmonii rysów twarzy. Dlatego też uważa się, że to, jak prezentuje się twarz, w dużej mierze zależy od typu nosa.
Oczywiście oprócz tego, że nos pozwala nam oddychać, wyczuwać zapachy czy nosić okulary, ma też swój wygląd. W tym artykule wyróżnimy jego typy. Rozpoznasz swój?
Różne typy nosa
Nos, jako część rysów, jest inny i charakterystyczny dla każdej osoby i każdej twarzy. Z tego powodu można powiedzieć, że choć nosy są różne, zawsze harmonizują ze swoim właścicielem.
Jednakże podstawowa konstrukcja anatomiczna jest dla wszystkich taka sama – dwa otwory, przez które powietrze dostaje się do nozdrzy, dwa skrzydła je pokrywające, przegroda i końcówka (słupek). To także elementy, które decydują o kształcie nosa.
Między nosami poszczególnych osób mogą zachodzić spore różnice. Różnić mogą się między innymi kształtem grzbietu nosa, wysokością i szerokością, otwarciem nozdrzy. Na tej podstawie można je podzielić na pewne typy – w zależności od kształtu.
Nos płaski
Płaski nos charakteryzuje się krótkim, nieznacznie zapadającym się mostkiem. Nozdrza są rozszerzone na boki. Również końcówka jest płaska.
Nazywa się tak dlatego, że twarze jego posiadaczy z profilu mają spłaszczony wygląd. Oznacza to, że nos jedynie nieznacznie wystaje z twarzy. Płaski nos, z pewnymi wyjątkami, przeważa wśród populacji żółto- lub czarnoskórej. U Azjatów jest on mniejszy niż u osób z typowo afrykańskimi rysami twarzy.
Nos zadarty
W przeciwieństwie do poprzedniego, zadarty nos charakteryzuje wystająca końcówka, zdecydowanie ostrzejszą. Przegroda jest zwykle prosta, choć nieco zakrzywiona na końcu. Dlatego końcówka wydaje się skierowana do przodu.
Ten typ nosa jest powszechny wśród mieszkańców Europy Północnej. Niemniej często można spotkać jego posiadaczy w innych częściach świata. Forma ta wynika z przystosowania organizmu do lepszego oddychania zimnym powietrzem.
Widziane z profilu zadarte nosy wydają się spiczaste, jak u niektórych postaci z komiksów. W chirurgii plastycznej to obecnie najbardziej pożądany typ. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie twarze z zadartymi nosami są tak samo zharmonizowane.
Nos szeroki
Charakterystyczną cechą szerokiego nosa jest pogrubienie od przegrody do czubka. W ten sposób wydaje się raczej szerszy niż podłużny. Ten typ nosa ma słynny koszykarz Lebron James.
Nozdrza są rozszerzone, podobnie jak otwory nosowe. Nazywany bywa również nosem nubijskim, ponieważ występuje powszechnie wśród mieszkańców tego regionu. Występuje jednak także w innych populacjach w Afryce Północnej, w tym Sudanie, jak i u Afroamerykanów.
Nos orli, inaczej rzymski
Orli nos charakteryzuje wysoki, długi i wyraźny grzbiet. Przegroda zakrzywia się do wewnątrz przy końcówce. Stąd jego nazwa, ponieważ ustawienie to przypomina dziób orła. Jest to najbardziej widoczne z profilu.
Posiadają go zwykle mieszkańcy południowej Europy (Hiszpania, Włochy, Francja i Portugalia). Występuje również wśród Arabów i regionów, które kiedyś były przez nich okupowane, lecz także wśród ludów słowiańskich.
Nos grecki
Grecki nos jest zrównoważony w swoich proporcjach. Mostek jest prosty, przegroda ledwo wystaje, a nozdrza są małe, więc skóra na nich rozszerza się nieznacznie. To doskonałe uzupełnienie tak zwanego greckiego profilu.
Ten rodzaj nosa możemy zobaczyć w obrazowych i rzeźbiarskich dziełach z klasycznego okresu grecko-łacińskiego. Dominuje, choć nie wyłącznie, w europejskich krajach basenu Morza Śródziemnego.
Nos bulwiasty
Jak sama nazwa wskazuje, jego kształt przypomina bulwę. Jest obszerny u dołu, chociaż nie szeroki. W rzeczywistości skrzydła nie odstają tak bardzo.
Oczywiście zauważalna jest zaokrąglona lub kulista końcówka, a także powiększenie części otaczającej nozdrza. Występuje również u czarnoskórej populacji, u Afrykanów i Amerykanów rasy mieszanej.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Perforacja przegrody nosowej: przyczyny, objawy i leczenie
Nos mały
Mały nos przypomina typ zadarty, ale jest znacznie krótszy. Końcówka może być zaokrąglona, chociaż generalnie nie jest zbyt szeroka, z małymi skrzydłami i malutkimi nozdrzami.
Jeśli mierzyć go od łuku brwiowego do obszaru poniżej nozdrzy, odległość okaże się niewielka w porównaniu z innymi typami nosa. Właśnie dlatego wygląda na tak mały.
Duży, gruby nos
To taki, który zauważalnie zajmuje znaczną część twarzy osoby. Duże nosy mogą być proporcjonalne, orle lub o dużych nozdrzach, z zaokrąglonym lub bulwiastym końcem.
Z profilu ten typ jest dość zauważalny, podobnie jak z przodu. Słynna postać z literatury, Cyrano de Bergerac, to wzorcowy przypadek osoby, której przypisuje się duży i wydatny nos. Ten typ nosa nie dominuje w określonej grupie populacji, chociaż jest mniej powszechny wśród Azjatów i mieszkańców Europy Północnej.
Nierówny, falisty lub asymetryczny nos
U niektórych osób nos może być nieco nierówny. Jedna strona wówczas różni się od drugiej. Widziany z przodu może wyglądać jak krzywa w kształcie litery S. Nierówności lub asymetria mogą być spowodowane urazem. Przykład tego typu nosa można zobaczyć na twarzy aktora Owena Wilsona.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Fantosmia: jak powstają halucynacje węchowe?
Typy nosa i ich różnorodność
Nos to część twarzy, która przyciąga największą uwagę. Każdy z typów nosa jest inny i bardzo osobisty. Jednak nie wszyscy zgadzają się ze swoim wyglądem. Stąd tak duża popularność zabiegów plastyki nosa.
Potrzeba zabiegu chirurgicznego może również wiązać się z pewnymi problemami zdrowotnymi, jak odchylenie przegrody lub wrodzone wady rozwojowe nosa.
Ogólnie rzecz biorąc, kształt nosa wiele odzwierciedla. Ma wiele wspólnego z naszymi przodkami, kulturą i położeniem geograficznym. Dlatego typ nosa może wskazywać na to, kim jesteśmy i skąd pochodzimy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hübner M, Ramírez R, Nazer J. Malformaciones congénitas. Diagnóstico y manejo neonatal. Santiago de Chile: Editorial Universitaria, 2005.
- Ruiz L, Latarjet M. Anatomía humana. Buenos Aires, Editorial Médica Panamericana, 2008.
- Tamarit JM, Ferrandis E, García-Parrado L, Dalmau J. Nariz y sociedad: curiosidades y anécdotas sobre el apéndice nasal. Therapeía; 2012, 4: 55-68.
- Vargas H. Rinología. Fisiología de las Fosas Nasales [En línea]. Universidad Nacional Mayor de San Marcos, 2014. URL Disponible en: https://sisbib.unmsm.edu.pe/BibVirtualData/Libros/Medicina/cirugia/Tomo_V/archivos%20PDF/7Rinologia.pdf
- Bagheri S, Khan H, Cuzalina A. Rhinoplasty: Current therapy, an issue of oral and maxillofacial surgery clinics. Filadelfia: Elsevier, 2012.
- Uzun A, Ozdemir F. Morfométrica análise de nasais formas e ângulos em adultos jovens. Brazilian Journal of Otorhinolaryngology; 2012, 80(5): 397-402.