Twój były chce przyjaźni - co zrobić w tej sytuacji?
Kiedy kończy się związek dwojga osób, kwestia czy “możemy nadal być przyjaciółmi” rodzi wiele wątpliwości. Chociaż staramy się patrzeć na sprawy z dojrzałością, wiemy, że idea takiej przyjaźni nie jest najlepsza. Czasem jednak Twój były chce przyjaźni…
Co zrobisz w takiej sytuacji? Czy nadal go kochasz? Czy już nie czujesz tego, co wcześniej? Biorąc pod uwagę, że taka sytuacja zdarza się bardzo często, dzisiaj chcemy podejść do tematu z kilku punktów widzenia.
Niezależnie od tego, co popsuło Wasz związek, zawsze jedna osoba będzie się czuła bardziej zraniona niż druga. Być może nawet zostały jeszcze jakieś niejasne uczucia.
Pamiętaj jednak, że jeśli Twój były chce przyjaźni, może należeć do tych, którzy pozornie pragną przyjaźni, jednak prawdziwym ich celem jest próba odzyskania utraconej miłości.
Zdarzają się wprawdzie przypadki, kiedy związek kończy się “na dobrych warunkach” dla obu stron, najczęściej jednak lepiej dać sobie trochę czasu po rozstaniu. Odległość i upływ czasu to najlepsze lekarstwa. Dzięki temu nikt nie będzie się karmił iluzjami i niepotrzebnie cierpiał.
Twój były chce przyjaźni? Ale dlaczego?
Ilekroć dochodzi do rozpadu związku, mogą się zdarzyć dwie rzeczy. Pierwszy wariant: wchodzisz w konflikt ze swoim byłym i nie możecie się porozumieć. Albo drugi, lepszy wariant: masz szczęście, by zbudować zdrową relację, w której żadne z Was nie próbuje “odzyskać” miłości.
To ostatnie rozwiązanie byłoby idealne, zwłaszcza jeśli było miedzy Wami wiele ważnych i przyjemnych chwil. Dużo częściej zdarza się jednak, że obu stronom trudno jest wypracować wspólnie dobre zakończenie.
Pragnienie przyjaźni, gdy wcześniej istniał inny rodzaj więzi emocjonalnej i seksualnej, w większości przypadków zwykle się nie sprawdza. Niemal zawsze osoba, która pragnie w pewien sposób pozostać blisko, tak naprawdę próbuje na nowo podbić serce partnera.
W rzeczywistości sytuacja może się stać bardzo napięta, ponieważ wprowadza niepewność, zazdrość i inne uczucia. Wynikają one z faktu, że druga osoba nie chce dłużej ciągnąć tego związku.
Dlaczego Twój były chce przyjaźni?
Czasami nie ma złych intencji. Może to być chęć poprawienia sytuacji, ponieważ oboje nie rozumieliście się nawzajem, jako para.
Jednak prawie zawsze jest to wymówka, aby utrzymać drugą osobę blisko siebie. Czasem z czystego egoizmu, a czasem, ponieważ ma nadzieję, że będzie w stanie odbudować to, co już zostało utracone.
Czy to dobry pomysł? Wszystko zależy od okoliczności. Jeśli nie czujesz już tego samego do tej osoby, lepiej się od niej odsunąć, aby nie tworzyć fałszywych iluzji wynikających z domniemanej przyjaźni.
Jeśli ciągle masz silne uczucia i Ty jesteś osobą, która chce naprawić związek, powiedz wyraźnie o swoich zamiarach. W przeciwnym wypadku, może się to skończyć większym cierpieniem, niż gdybyście się nie widywali po rozstaniu.
Czy możesz się przyjaźnić się z byłym?
Biorąc pod uwagę, to co już powiedzieliśmy wcześniej, możemy stwierdzić, że najzdrowiej byłoby wszystko całkowicie zakończyć. Nawet, jeśli oboje zgadzacie się na zbudowanie przyjaźni, ważne jest, aby upłynął odpowiedni czas, który załagodzi przykre konsekwencje rozstania.
Kiedy pozostaje złudzenie, że nadal jesteście sobie w jakiś sposób bliscy, przyjaźń może stać się pretekstem do podjęcia próby pojednania. O wiele lepiej byłoby jednak wiedzieć, jakie są prawdziwe intencje drugiej osoby, aby nie popełnić nowych błędów.
Należy jednak pamiętać, że niektórzy byli partnerzy usprawiedliwiają się przyjaźnią, aby dalej manipulować drugą osobą. Dla niektórych osób może to być nawet sposób, aby dalej korzystać z kontaktów seksualnych, mimo że nie czują już miłości.
Z tego powodu, jeśli Twój były chce przyjaźni, lepiej jest poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad tą sytuacją przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji. Korzystając z tego, że poznałaś jego sposób bycia, możesz zorientować się, czego tak naprawdę chce.
Twój były chce przyjaźni, a Ty nie wiesz, jak wyjść z tej sytuacji?
Nie jesteś zobowiązana do przyjaźni ze swoim byłym partnerem, nawet jeśli Cię o to poprosi. Jeśli po zastanowieniu się, dojdziesz do wniosku, że lepiej się odsunąć, porozmawiaj z byłym partnerem i podaj mu swoje powody.
Czasami, nawet jeśli to boli, lepiej jest zaakceptować fakt, że dobre relacje się skończyły i że bycie blisko siebie może być bardziej szkodliwe niż zachowanie dystansu. Poświęć sobie trochę czasu, pomyśl o swoich priorytetach i daj sobie szansę poznania nowych ludzi.
Każde miłosne rozstanie musi przejść przez proces żałoby, aby uczucia ostygły i pojawiły się nowe okazje poznania ludzi i nowe miłości. Jeśli natomiast Twój były chce przyjaźni a Ty pozwolisz, aby w ten sposób pozostał blisko Ciebie, może to wyrządzić krzywdę zarówno Tobie jak i jemu.
Czas zawsze ma ostatnie słowo. Wyzwanie polega na tym, aby wyjść zwycięsko ze złych doświadczeń, wyleczyć rany i uwolnić się od gniewu. W przyszłości, być może znowu będziecie mieć dobre relacje, nawet jeśli nie będzie to przyjaźń.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Clark, E. M., Fernandez, P., Harris, A. L., Hasan, M., & Votaw, K. B. (2017). The aftermath: Friendship after romantic relationship termination. In The psychology of friendship BT – ItemValueImpl ( label = Título de publicación value = [The psychology of friendship] blockName = text mnemonic = pub mnemonicSearchType = ExactMatch template = null ).
- Mogilski, J. K., & Welling, L. L. M. (2017). Staying friends with an ex: Sex and dark personality traits predict motivations for post-relationship friendship. Personality and Individual Differences. https://doi.org/10.1016/j.paid.2016.04.016
- Bullock, M., Hackathorn, J., Clark, E. M., & Mattingly, B. A. (2011). Can we be (and stay) friends? Remaining friends after dissolution of a romantic relationship. Journal of Social Psychology. https://doi.org/10.1080/00224545.2010.522624