Toksyczne relacje – zmień otoczenie i zacznij żyć!

Jeśli osoby, które obdarzasz wielkim uczuciem, poświęcasz im czas i zawsze jesteś oparciem nie są w stanie tego docenić ani odwzajemnić, przestań marnować na te związki swój czas i energię.
Toksyczne relacje – zmień otoczenie i zacznij żyć!

Ostatnia aktualizacja: 18 listopada, 2017

„Przestań sadzić kwiaty w ogrodach osób, które nie będą o nie dbały.” Zdanie to trafnie obrazuje toksyczne relacje, które z pewnością od czasu do czasu pojawiają się w życiu każdego z nas. Mogą one dotyczyć zarówno związku uczuciowego, jak i relacji rodzinnych czy przyjacielskich.

Bardzo często poświęcamy się dla innych, ponieważ w ten sposób chcemy pielęgnować łączące nas uczucie czy przyjaźń. Osoby, które otaczamy troską i szacunkiem są dla nas bardzo ważne i właśnie w ten sposób staramy się okazać im to, co do nich czujemy.

Nie w każdym przypadku oceniamy jednak trafnie zamiary innych. Wiele osób nie jest w stanie odwzajemnić otrzymywanej dobroci i miłości. W takim przypadku rodzą się toksyczne relacje, które bardzo niekorzystnie wpływają na zdrowie psychiczne strony, która daje z siebie więcej.

Pamiętajmy, że zdrowy związek polega na wzajemnym dawaniu i otrzymywaniu oraz dzieleniu się czasem, uczuciami, radościami i smutkami. Tylko dojrzałe emocjonalnie osoby są w stanie stworzyć prawdziwe i szczęśliwe związki zarówno uczuciowe, jak i rodzinne, w których wszystkie strony są równie ważne, kochane i doceniane.

Toksyczne relacje – jak rozpoznać, czy dana osoba jest warta naszego czasu i uczucia?

Nie zawsze jest łatwo zbudować trwały i szczęśliwy związek z partnerem lub najbliższą rodziną. Zawsze znajduje się ktoś, kto zawodzi nasze zaufanie, nie odwzajemnia uczuć, nie poświęca nam należytej uwagi, nie szanuje…

Pamiętajmy, że troska o inne osoby nie jest oznaką naszej słabości, wręcz przeciwnie – świadczy o naszym zaangażowaniu i szlachetnych uczuciach. W relacjach międzyludzkich nigdy jednak nie należy zapominać o jednym – poczuciu własnej wartości. Toksyczne relacje sprawiają, że zostaje ono nadwątlone.

Niestety nie istnieje żadna magiczna formuła, która pozwoliłaby nam ustalić na pierwszy rzut oka, czy dana osoba będzie nas doceniała, wspierała i kochała czy już po krótkim czasie nas zawiedzie, będzie nam podcinała skrzydła i tak naprawdę nigdy nie będziemy mogli na nią liczyć.

Zarówno związki uczuciowe, jak i relacje przyjacielskie konsolidują się przez długi okres czasu. Dopiero wtedy, gdy wspólnie przejdziemy przez wiele życiowych sytuacji, możemy stwierdzić, czy dana osoba zasługuje na bycie naszym partnerem lub przyjacielem.

Poniżej przedstawiamy serię różnych aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy ocenie naszych relacji z innymi ludźmi.

Spójność emocjonalna

Spójna emocjonalnie osoba charakteryzuje się harmonią i równowagą psychiczną, dzięki której zawsze działa i reaguje w jeden, określony sposób. Stąd też bardzo łatwo przewidzieć jej zachowanie wobec nas. Jeśli raz nas skrzywdzi, jest wielce prawdopodobne, że w przyszłości ponownie uczyni to samo.

Z pewnością każdy z nas poznał niejednokrotnie ludzi, którym brakuje owej spójności emocjonalnej. Następstwem takiej znajomości bardzo często bywają toksyczne relacje. Osoby niestabilne emocjonalnie jednego dnia są miłe i „do rany przyłóż”, by następnego ranka zionąć chłodem i wrogością.

Bukiet kwiatów a toksyczne relacje

Powinniśmy nauczyć się wykazywać się ostrożnością i intuicją w chwili wchodzenia w związek uczuciowy lub przyjaźń z sobą pozbawioną spójności emocjonalnej i o zmiennych nastrojach. Tacy ludzie jednego dnia będą cię potrzebować jak wody na pustyni, a drugiego – nawet sobie o tobie nie przypomną.

Zaangażowanie

Zaangażowanie jest wynikiem ciągłego zainteresowania uczuciami i życiem bliskiej osoby. Ci, którzy darzą cię szczerym uczuciem przez lata będą interesowali się twoim życiem, pomagali, wspierali, kochali…

Jak odkryć czy twoje związki z najbliższymi to toksyczne relacje, czy szczera i oparta na pełnym zaangażowaniu przyjaźń:

  • Kiedy jesteś w dołku i potrzebujesz wsparcia, twój partner lub przyjaciel jest zawsze chętny do pomocy: słucha i pomaga znaleźć rozwiązanie trapiącego cię problemu.
  • O zaangażowaniu w związku czy przyjaźni świadczy również fakt snucia wspólnych planów na przyszłość, projekty realizacji marzeń i przekonanie o tym, że będziecie przyjaciółmi do końca życia.
  • Nad planami na przyszłość pracujecie wspólnie. Jeśli tylko jedna strona przejawia zainteresowanie przyszłością związku, wówczas taka relacja nie ma szans na szczęśliwe przetrwanie przez długie lata.

Zaspokojenie podstawowych potrzeb

Każdy człowiek posiada podstawowe potrzeby, do których spełnienia usilnie dąży. Niestety cześć z nas w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy i bez reszty poświęca się bliskim osobom, nie oczekując absolutnie nic w zamian. W całym tym poświęceniu zapominamy o sobie. A przecież i my potrzebujemy opieki, uwagi i uznania.

Kobieta i kot a toksyczne relacje

Poniżej przedstawiamy listę podstawowych potrzeb, które w każdym rodzaju związku powinny zostać zaspokojone:

  • Poczucie bycia kochanym
  • Wsparcie
  • Współudział w codzienneym życiu
  • Wzajemne zaufanie
  • Szacunek
  • Poczucie bycia ważnym i wartościowym człowiekiem
  • Szczerość i prawda
  • Towarzystwo
  • Dzielenie się pozytywnymi i wartościowymi momentami

Zdolność do naprawiania błędów, rozwiązywania problemów i wybaczania

Wszyscy popełniamy w życiu błędy, bez wyjątku. Ale jednocześnie każdy z nas zasługuje na przebaczenie, zwłaszcza przez bliskie nam osoby. Dzięki temu stajemy się lepszymi osobami i potrafimy budować coraz to silniejsze związki.

Istnieją jednak osoby o bardzo zawężonym polu widzenia, które w każdej życiowej sytuacji przyjmują postawę “wszystko albo nic”. W ich życiu nie ma miejsca na wątpliwości, słabości ani małe codzienne błędy. Są to ludzie zazwyczaj twardzi w obyciu i nigdy nie zmieniający opinii.

Z drugiej strony wielu ludzi nie jest w stanie prowadzić sensownego i konstruktywnego dialogu z innymi osobami. Jest więc bardzo trudno dojść z nimi do porozumienia. Nie są w stanie utrzymać konwersacji, ich idee nie są jasne ani wyraziste, gubią się w tym, co mówią.

Dziewczyna z konewką a toksyczne relacje

Rozwiązanie problemów zatem nie jest możliwe. Czasem wręcz odwrotnie – stają się one coraz większe i większe.

Ludzie z tym typem osobowości, niezdolni do odbudowywania relacji, naprawiania błędów i wybaczania stanowią bez wątpienia jeden z najbardziej skomplikowanych problemów, który – nierozwiązany – przyniesie nam wiele nieszczęścia, łez i pesymizmu.

Na zakończenie

Właśnie w takich wypadkach najczęściej rodzą się toksyczne relacje, które potrafią trwać przez bardzo długie lata. Jeśli dobrze przeanalizujesz różne przykłady, z pewnością odkryjesz sygnały wskazujące na toksyczne relacje.

Świadomie będziesz więc mógł zdecydować, czy ma sens inwestować czas, energię i uczucia w tego typu związek. Czasem lepiej jest zrezygnować już na początku niż na własne życzenie przeżyć ogromne rozczarowanie i nieszczęście.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Canevello, A., & Crocker, J. (2010). Creating Good Relationships: Responsiveness, Relationship Quality, and Interpersonal Goals. Journal of Personality and Social Psychology. https://doi.org/10.1037/a0018186

  • Hallam, R. S., & Hinchcliffe, R. (1991). Emotional stability; Its relationship to confidence in maintaining balance. Journal of Psychosomatic Research. https://doi.org/10.1016/0022-3999(91)90037-O

  • Fuller-Iglesias, H. R., Webster, N. J., & Antonucci, T. C. (2013). Adult Family Relationships in the Context of Friendship. Research in Human Development. https://doi.org/10.1080/15427609.2013.786562

  • Carbery, J., & Buhrmester, D. (1998). Friendship and need fulfillment during three phases of young adulthood. Journal of Social and Personal Relationships. https://doi.org/10.1177/0265407598153005


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.