Toalety publiczne i korzystanie z nich - wskazówki dla pań
Toalety publiczne nie cieszą się szczególnie dobrą opinią. Gdy o nich myślimy, wyobrażamy sobie miejsca brudne, pełne drobnoustrojów i stwarzające ryzyko zarażenia się wieloma chorobami. I słusznie.
Najbardziej narażone na ryzyko, jakie stwarzają toalety publiczne w centrach handlowych, na stacjach benzynowych czy na parkingach są kobiety. Dlatego właśnie w tym artykule przygotowaliśmy kilka wskazówek dla pań. Pomogą one uniknąć zarażenia i przykrych komplikacji.
Toalety publiczne: siedlisko wirusów i bakterii
Jeśli chodzi o toalety publiczne, istnieje na ich temat wiele mitów i błędnych poglądów. Używanie czystych toalet zmniejsza aż o 30% mniejsze ryzyko zakażenia jakąkolwiek chorobą bakteryjną bądź wirusową. Co więcej, jeżeli podejmiemy odpowiednie środki ostrożności, znacznie zmniejszymy ryzyko jakichkolwiek powikłań.
Ogólnie rzecz biorąc, toalety publiczne są miejscem brudnym i zaniedbanym. Jest tak w większości przypadków. Nic zatem dziwnego, że wiele osób woli zaczekać ze skorzystaniem z toalety aż dotrą do domu.
Nie zawsze jednak uda się to zrobić. Czasem bywa tak, że nie mamy już żadnego innego wyjścia jak tylko skorzystać z toalety publicznej. Co więcej, nie jest wcale zdrowo wstrzymywać naszych potrzeb fizjologicznych tak długo. Może to prowadzić do infekcji dróg moczowych, uszkodzenia pęcherza, stanów zapalnych i innych powikłań.
Brudne toalety publiczne mogą zawierać szkodliwe czynniki takie jak:
- Streptokoki
- Bakterie E. Coli
- Stafilokoki
- Wirusy żółtaczki typu A
- Pałeczki Shigella
- Wirusy grypy
- Lekkie infekcje skórne
W przeciwieństwie jednak do tego, co sądzą niektórzy, toalety publiczne nie stwarzają ryzyka zakażenia:
- Wirusem HIV
- Żółtaczką typu C
- Wirusem brodawczaka ludzkiego
- Opryszczką
Jest tak dlatego, że wirusy wywołujące te choroby nie są w stanie przeżyć poza organizmem ludzkim. Jedynym sposobem na zakażenie jest sytuacja, w której ktoś ma otwartą ranę i pozostawił krew na sedesie.
Kolejna osoba korzystająca z toalety również mająca otwartą ranę może się zakazić, jeśli krew poprzednika dostała się do skaleczenia. Nie jest to niemożliwe, ale trzeba przyznać, że bardzo mało prawdopodobne.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc artykuł: HIV i AIDS – badania nad szczepionką wejdą w fazę testów
Jak korzystać z toalet publicznych – kilka wskazówek
Choć wskazówki w tym artykule są skierowane głównie do kobiet, a nie do mężczyzn, panowie również mogą rzucić na nie okiem i pamiętać o nich w momencie korzystania z toalety publicznej.
Zwróć uwagę na tych kilka wskazówek:
Wyczyść deskę sedesową
Weź nieco papieru toaletowego i wyczyść deskę sedesową. W niektórych sklepach kosmetycznych bądź aptekach są dostępne specjalne jednorazowe nakładki umożliwiające skorzystanie z ubikacji bez wchodzenia w bezpośredni kontakt z deską sedesową.
Nie opuszczaj za bardzo spodni
Chodzi o to, żeby Twoja odzież nie dotknęła podłogi. Pozostaw spodnie między kolanami a kostkami. Dzięki temu nie zbierzesz brudu z podłogi otaczającej toaletę.
Nie korzystaj z toalety publicznej jeśli jest bardzo brudna
Jeżeli po wejściu do toalety publicznej zdajesz sobie sprawę z tego, że nie była ona czyszczona już od bardzo dawna – widzisz brudny sedes i mokre podłogi, lepiej zmień pomieszczenie i poszukaj lepszej opcji aby skorzystać z ubikacji.
Nigdy nie siadaj na desce
Być może na początku taka pozycja sprawi Ci trudności lub nie będziesz w stanie utrzymać równowagi. Należy jednak opanować tę umiejętność, aby uniknąć kontaktu z sedesem. Jeżeli nie jesteś w stanie utrzymać się w pozycji “na narciarza”, możesz wesprzeć się o ścianę bądź drzwi (o ile nie są brudne).
Sprawdź, czy spłuczka działa
Zanim skorzystasz z toalety, najlepiej jest sprawdzić, czy spłuczka działa. Niektóre toalety nie mają wystarczająco wody aby dokładnie spłukać wszystkie zanieczyszczenia. Inne z kolei mają zatkaną instalację, przez co zamiast się spłukiwać, cała woda podnosi się do góry.
W obu przypadkach nie jest zalecane korzystanie z toalety.
Podpaski wyrzucaj do śmietnika
Jest to krok, o którym powinny pamiętać kobiety w trakcie miesiączki. Owiń podpaskę w papier toaletowy i wrzuć do śmietnika – nigdy do sedesu.
Zawsze używaj papieru toaletowego
Może to być papier toaletowy bądź papierowa chusteczka. Chodzi o to, żeby nie dotykać żadnych elementów wyposażenia toalety publicznej. Dotyczy to zarówno klamki, jak i zamka, spłuczki, deski sedesowej czy poręczy.
Toalety publiczne są pełne zanieczyszczeń. Nigdy nie dotykaj ich bezpośrednio.
Nie kładź swoich rzeczy na podłodze
Zanim zaczniesz korzystać z toalety postaraj się zorientować, czy jest w niej hak bądź półka, na której możesz położyć torebkę, szal czy kurtkę. Jeżeli jest z Tobą ktoś znajomy, najlepiej, żeby potrzymał Ci Twoje rzeczy podczas gdy korzystasz z ubikacji. Pomoże to ograniczyć kontakt z zanieczyszczeniami.
Toalety publiczne są bowiem pełne bakterii i brudu, a większość znajduje się właśnie na podłodze. I to niezależnie od tego, jak daleko od samego sedesu umieścisz swoje rzeczy.
Nie przebywaj długo w toalecie
Gdy już skończysz korzystać z toalety, postaraj się jak najszybciej z niej wyjść. Bakterie i drobnoustroje obecne w powietrzu mogą się dostać do Twojego organizmu przez usta lub nos.
Koniecznie umyj ręce
Nawet jeśli użyłaś papieru toaletowego, unikając bezpośredniego kontaktu z elementami wyposażenia toalety, pamiętaj, że mimo wszystko konieczn ie musisz umyć ręce. Użyj do tego mydła i najlepiej, żeby myć ręce przez co najmniej 20 sekund. Jeżeli tylko masz taką możliwość, najlepiej użyć do tego ciepłej wody. Znacznie lepiej usuwa ona drobnoustroje.
Zobacz też artykuł: Mydło w płynie domowej roboty – Przepis na uniwersalny środek czystości
Korzystaj z własnego mydła
Zbiorniki z mydłem w płynie nie są najbardziej higienicznym elementem toalety publiczne. Większość osób bowiem dotyka ich brudnymi rękami tuż po skorzystaniu z toalety. Najlepiej zatem wziąć ze sobą swoje własne mydło w torebce.
Co więcej, zapewni Ci to możliwość umycia rąk gdziekolwiek, niezależnie od tego, czy mydło jest akurat dostępne.
Ręce osuszaj papierem
To prawda, że aby dokładnie osuszyć ręce po skorzystaniu z toalety publicznej potrzeba wielu papierowych ręczników. Są one jednak bardziej polecane niż suszarki do rąk z ciepłym nawiewem. Dlaczego? We wnętrzu elektrycznych suszarek zbierają się bakterie i drobnoustroje, dlatego czasami efekt ich użycia może być odwrotny niż spodziewany.
Jeżeli masz taką możliwość, dobrym pomysłem jest zabieranie ze sobą swoich własnych papierowych ręczników.
Użyj żelu z alkoholem
Niezależnie od tego, jak dokładnie umyłaś ręce, musisz pamiętać, że toalety publiczne są pełne drobnoustrojów. Dlatego warto wzmocnić proces dezynfekcji rąk. Produktem niezbędnym jest w takiej sytuacji żel z alkoholem. Przydaje się on również w środkach transportu publicznego, w pracy czy też przed jedzeniem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Stanwell-Smith, R. (2010). Public toilets down the drain? Why privies are a public health concern. Public Health. https://doi.org/10.1016/j.puhe.2010.07.002
- Society, P. H. L. (2002). Principles of the ethical practice of public health. Retrieved from. https://doi.org/10.1249/mss.0b013e3180574e0e
- Jumaa, P. A. (2005). Hand hygiene: Simple and complex. International Journal of Infectious Diseases. https://doi.org/10.1016/j.ijid.2004.05.005