Terapia regresywna: czy hipnoza pomaga leczyć przeszłe rany?
Kiedy ktoś mówi o hipnozie, którą wspomaga się terapia regresywna, większość z nas automatycznie wyobraża sobie wahadło zwisające przed naszymi oczami, poruszające się z boku na bok i kogoś mówiącego monotonnym, miękkim tonem. Jak to wygląda w rzeczywistości? Dziedzina psychologii znana jako terapia regresywna ucieka się czasem właśnie do stosowania hipnozy.
Dla jednych jest to narzędzie medyczne, dla innych ezoteryzm lub magia. Niektórzy postrzegają to również jako narażanie ludzi na utratę przytomności. Zobaczmy, o co w tym wszystkim chodzi.
Czym jest terapia regresywna?
Terapia regresywna polega na powrocie do czyjejś przeszłości za pomocą różnych technik, takich jak głęboka relaksacja lub hipnoza kliniczna. Celem jest ponowne przeżycie wszelkich możliwych traumatycznych sytuacji, które mogły wywołać objawy lub stan osoby zaangażowanej.
W ten sposób, poprzez mentalne i emocjonalne przeżywanie tych sytuacji na nowo, można zrozumieć traumę i rozpocząć proces poprawy. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego hipnoza jest „stanem świadomości, który obejmuje skupioną uwagę i zmniejszoną świadomość obwodową”.
Jako odmienny stan świadomości pozwoliłoby nam to połączyć się z niektórymi sytuacjami, które znajdują się z tyłu naszego umysłu. Terapeuta lub osoba odpowiedzialna za hipnozę prowadzi pacjenta za pomocą różnych słów, lub zwrotów, aby znaleźć zdarzenie, które może spowodować blokadę emocjonalną.
W tym sensie wielu profesjonalistów podkreśla, że nie ma utraty przytomności. Eksperci uważają, że wyjaśnienie tego aspektu jest kluczowe, aby zapewnić pacjentom spokój ducha.
Czy to utrata przytomności?
Fakt, że twoja świadomość jest zmieniona, może sugerować, że jesteś bardziej zrelaksowany, związany z sugestiami przewodnika hipnozy, ale na jego łasce. To ostatnie jest powszechnym nieporozumieniem.
Jako narzędzie kliniczne jest równie dobrze powiązany z wellness, jak każda inna technika stosowana w terapii. Ponadto ludzie zachowują kontrolę nad swoim zachowaniem. W związku z tym Mendoza i Capafons twierdzą, że hipnoza kliniczna jest stosowana jako dodatek do innych interwencji, zwiększając ich skuteczność.
Przeczytaj również: Traumy emocjonalne z dzieciństwa – upiory dorosłości
Terapia regresywna — zalety i wady
Zwolennicy terapii regresywnej widzą następujące zalety:
- Pozwala osobie odblokować niektóre epizody lub sytuacje cierpienia, ponieważ przywracając traumę do pamięci, możesz nad nią pracować.
- Daje osobie możliwość przetworzenia emocji, które zostały zablokowane.
- Hipnoza, jako jedno z narzędzi stosowanych w tego typu terapii, polecana jest w leczeniu bólu przewlekłego, a także w przypadku stresu pourazowego, zaprzestania palenia, zaburzeń snu.
Wady obejmują:
- Terapia regresywna nie jest odpowiednia dla wszystkich. Osoba musi być pełnoletnia i nie może u niej zdiagnozować psychozy, schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej lub zaburzenia osobowości typu borderline. Nie jest również zalecana osobom cierpiącym na epilepsję, anoreksję, mającym za sobą próbę samobójczą lub przyjmującym leki przeciwlękowe, lub przeciwdepresyjne.
- Nie ma jeszcze pełnej walidacji i konsensusu w społeczności naukowej. Chociaż wiemy, że nie przeszkodziło to wielu profesjonalistom w stosowaniu hipnozy jako techniki, prawdą jest, że brak takiego wsparcia uniemożliwił lub utrudnił bardziej rozpowszechnione zastosowanie.
Zobacz też: Terapia ciszą i jej zalety – poznaj je!
Znaczenie dobrego doboru każdej techniki
W psychologii istnieje wiele teorii i szkół z ich teoretycznymi postulatami i własnymi ośrodkami zainteresowania dotyczącymi myśli, zachowania i relacji. Istnieje również różnica w tym, na jakiej części życia danej osoby się koncentruje. Niektórzy skupiają się na przeszłości, inni bardziej interesują się tym, co tu i teraz.
Oprócz różnic i rodzaju terapii dla każdej osoby, kluczowa jest praca z zarejestrowanymi profesjonalistami, którzy mogą akredytować ich szkolenie i kompetencje. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ jest to wrażliwy obszar w życiu ludzi.
Pamiętaj, że mamy prawo do tych informacji. Nigdy nie powinniśmy mieć wątpliwości co do leczenia, które decydujemy się rozpocząć. Liczymy przecież na ich wsparcie i skuteczność. Hipnoza to technika, jak wiele innych, która jest częścią propozycji psychoterapeutycznej. Ci, którzy ją praktykują, są w niej przeszkoleni i muszą ją stosować z etyką i odpowiedzialnością.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Castañeda, E. & Krikorian, A. (2018). Aplicaciones actuales de la hipnosis clínica en Latinoamérica: una revisión sistemática de la literatura. Avances en Psicología Latinoamericana, 36(2), 269-283. doi: http://dx.doi.org/10.12804/revistas.urosario.edu.co/apl/a.5488
- Mendoza, M. Elena, & Capafons, Antonio (2009). Eficacia de la hipnosis clínica: resumen de evidencia empírica. Papeles del Psicólogo, 30(2),98-116.[fecha de Consulta 18 de Octubre de 2021]. ISSN: 0214-7823. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=77811726001