Terapia hormonalna: poznaj jej cechy charakterystyczne

Terapia hormonalna: poznaj jej cechy charakterystyczne
Jael Garrido Dominguez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Jael Garrido Dominguez.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Osoba, u której zdiagnozowano raka i posiada pozytywne receptory hormonalne, kwalifikuje się do zastosowania terapii hormonalnej. Ale na czym właściwie polega terapia hormonalna? Jakie są jej skutki uboczne? Dowiedz się więcej na ten temat czytając dzisiejszy artykuł.

Aby zrozumieć czym jest terapia hormonalna, trzeba również mieć świadomość tego czym jest nowotwór. Warto pokreślić, że ten rodzaj choroby obejmuje dużą grupę złożonych schorzeń. To sprawia, że każdy rodzaj nowotworu ma swoje własne cechy charakterystyczne, rozwój i leczenie.

W zależności od rodzaju raka, komórki nowotworowe będą odpowiadały w różny sposób na bodźce hormonalne produkowane przez ciało. Takie hormony stymulują rozrost raka, prowadząc do namnażania się komórek nowotworowych.

Właśnie dlatego trzeba blokować stymulację komórek nowotworowych stosując takie sposoby leczenia jak terapia hormonalna.

Na czym polega terapia hormonalna?

To rodzaj ogólnoustrojowej terapii nowotworowej. Terapie ogólnoustrojowe to takie, które po podaniu przemieszczają się za pomocą układu krwionośnego. Docierają i wpływają na wszystkie komórki w ciele, a nie tylko na komórki nowotworowe.

Główna cecha terapii hormonalnej to fakt, że spowalnia ona lub blokuje działanie określonych hormonów, spowalniając lub zatrzymując namnażanie i dzielenie się złośliwych komórek.

Kobieta w masce

Zastosowanie terapii hormonalnej

Osoby chore na raka poddają się wielu badaniom diagnostycznym, aby dowiedzieć się jaki rodzaj nowotworu rozwija się w ich ciele. Pacjent, u którego zdiagnozowano raka, który ma pozytywne receptory hormonalne, to dobry kandydat na terapię hormonalną.

Nowotwory, u których najczęściej pojawiają się pozytywne receptory hormonalne, to nowotwory piersi i prostaty.

Terapia hormonalna i rak piersi

Kiedy mówimy o nowotworze piersi z pozytywnymi receptorami hormonalnymi, to mówimy o takim rodzaju raka, który reaguje na stymulację hormonu nazywanego estrogenem.

Nowotwory piersi z pozytywnymi receptorami estrogenowymi stanowią 80% przypadków raka piersi na świecie.

Estrogen to hormon produkowany w sposób naturalny przez żeńskie jajniki, nadnercza oraz tkankę tłuszczową. Hormon ten jest odpowiedzialny za rozwój wtórnych cech płciowych kobiety oraz rozpoczęcie menstruacji.

Terapia hormonalna w przypadku nowotworu piersi ma na celu zmniejszyć rozmiar guza, zmniejszając ryzyko nawrotu nowotworu po zakończeniu leczenia i pomagając zmniejszyć szybkość wzrostu nowotworu piersi w zaawansowanym stadium rozwoju.

Leki stosowane podczas terapii hormonalnej nowotworów piersi działają na podstawie następujących mechanizmów:

  • Po pierwsze, zmniejszają ilość estrogenu w ciele,
  • Po drugie, blokują oddziaływanie estrogenu na komórki.

Taki sposób leczenia jest również nazywany terapią antyestrogenową, ponieważ celem terapii hormonalnej stosowanej w walce z nowotworem piersi jest wywarcie wpływu na estrogen.

Kobieta z różową wstążeczką

Terapia hormonalna i rak prostaty

Nowotwór prostaty odpowiada na stymulację innych hormonów: androgenów. Co więcej, hormony te, podobnie jak estrogen u kobiet, odgrywają ważną rolę w rozwoju wtórnych cech płciowych u mężczyzn.

W celu leczenia nowotworu prostaty, w przeciwieństwie do nowotworu piersi, nie trzeba określać powierzchniowych receptorów hormonalnych. Większość guzów prostaty ma receptory androgenowe.

Terapia hormonalna w leczeniu raka prostaty stara się zmniejszyć produkcję testosteronu. Można to osiągnąć zarówno za pomocą kastracji chemicznej lub chirurgicznej, jak i blokując receptory androgenowe w komórkach nowotworowych.

Skutki uboczne terapii hormonalnej

Ogólnie rzecz biorąc, osoby, które przechodzą terapię hormonalną, mogą doświadczać skutków ubocznych związanych ze spadkiem ilości lub brakiem danego hormonu.

Na przykład kobiety chore na nowotwór piersi, które stosują terapię hormonalną, mogą doświadczać:

  • Uderzeń gorąca,
  • Nocnych potów,
  • Suchości pochwy,
  • Spadku popędu seksualnego,
  • Zaburzeń nastroju,
  • Osteoporozy.

Z kolei u mężczyzn może występować:

  • Spadek popędu seksualnego,
  • Impotencja,
  • Osteoporoza,
  • Spadek masy mięśniowej i brak siły fizycznej,
  • Wzrost poziomu cholesterolu we krwi,
  • Cukrzyca,
  • Wzrost wagi,
  • Wahania nastroju,
  • Zmęczenie,
  • Ginekomastia (wzrost piersi).

Podsumowanie

Należy pamiętać, że terapia hormonalna to sposób leczenia wykorzystywany w terapii nowotworów piersi i nowotworów prostaty. To odmiany choroby nowotworowej, które cechuje posiadanie pozytywnych receptorów hormonalnych. W przypadku każdego pacjenta to lekarz lub onkolog musi ocenić jej wady i zalety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.