Talizmany - dlaczego podkowy przynoszą szczęście?

Już od czasów starożytnych podkowy uważane są za amulety szczęścia. Skąd wzięło się to przekonanie? W tym artykule poznasz prawdopodobne przyczyny nadawania magicznych mocy określonym przedmiotom. 
Talizmany - dlaczego podkowy przynoszą szczęście?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Podkowy to prawdopodobnie najstarsze talizmany szczęścia w historii. Choć to tylko kawałki metalu, to przypisywane im są: szczęście, oraz możliwości rozproszenia wątpliwości i łagodzenia konfliktów. Wszyscy znamy ich specyficzny kształt litery U, oraz ich główne zadanie: ochrona końskich kopyt.

Bez względu na to czy jesteś przesądny czy nie, na pewno spotkałeś się z podkową zawieszoną w domu, czy w samochodzie. Istnieją dwa potencjalne poziomy podkowy, jako szczęśliwego amuletu:

  • Górna część: zapewnia ochronę.
  • Dolna część: przynosi szczęście. 

Talizmany – podkowa, jako strażnik naszego szczęścia

Pochodzenie przekonań

Najprawdopodobniej podkowa stała się ważnym na świecie talizmanem, kiedy nasi przodkowie, wieki temu odkryli, że swoim kształtem litery “U” przypomina sierp księżyca.

Wskazuje to na przypisywanie szczęśliwych mocy gwiazdom taki jak Słońce, czy jak wspomniano: księżycom. Uważa się, że przynoszą szczęście i zapewniają płodność.

Przepowiednia szczęścia, towarzysząca podkowie rozniosła się tam, gdzie koń stanowił zwierzę udomowione. Oznacza to, że starożytni Grecy przynieśli podkowę pod tym względem, do zachodniej cywilizacji. Właśnie od tego czasu uważa się ją za szczęśliwy talizman.

Talizmany, Święty Dunstan i diabeł

Kiedy zaczęliśmy wieszać podkowy na drzwiach, aby chronić się przed zmorami? Nastało to w X. wieku, głównie dzięki Świętemu Dunstanowi, który stał się patronem kowali.

Dustan, który na początku pełnił zawód kowala, z czasem objął miejsce arcybiskupa Canterbury. Dlaczego właśnie podkowom nadało się wtedy tak istotne znaczenie?

przesądy

Legenda głosi, że pewnego dnia arcybiskupa Dunstana odwiedził człowiek, prosząc o kilka podków. Podkowy jak się okazało, miały służyć wystawiającym kopytom stworzenia. Właśnie to pozwoliło zdemaskować żebraka. Arcybiskup zrozumiał, że przybysz jest nikim innym, ale samym Diabłem.

Święty Dunstan spełnił prośbę Szatana, nie zdradzając swoich przypuszczeń. Rzekł, że jedynym sposobem na ich założenie jest powieszenie go na ścianie. Diabeł prosił o łaskę, jednak kowal skorzystał z okazji i zagroził mu, aby nigdy nie wchodził do domu ludzi, którzy trzymają podkowę na drzwiach.

Historia ta szybko się rozpowszechniła i znalazła swoje miejsce wśród katolickiej społeczności. Podawana z ust do ust, przeszła pewną transformację, stąd pewne zmiany w przesądach jak: przerzucanie podkowy przez lewe ramie czy jej nadgryzanie.

Którą z tych legend uważasz za najbardziej prawdopodobną? A może nie jesteś przesądny?

Starożytne cywilizacje i talizmany

Jednak jak wspomnieliśmy wcześniej, podkowa była znana już od początków starożytnych cywilizacji. Grecy wierzyli, że metal stanowił materiał odstraszający zło.

Przypisuje się temu używanie metalu podczas wojen i na bitwach. Z drugiej strony półksiężycowy kształt zachęcił przodków do utożsamiania podkowy z amuletem płodności i szczęścia.

legenda koń talizmany

Jeśli dodamy do tego magiczną liczbę “7” szybko zauważymy, że nie bez powodu podkowy zawierają 7 gwoździ, potrzebnych do podkucia kopyt zwierząt. 

Średniowiecze to epoka znana między innymi z walk z czarownicami i złymi bożkami. Nie obyło się bez wykorzystania talizmanów i amuletów, w tym właśnie podkowy. Słynna wtedy legenda głosiła, że czarownice latają na miotle, bowiem boją się koni.

Dlatego chociażby w Rosji, kowal uważany był za dobrego czarodzieja. 

Każdy kowal w mieście cieszył się ogromną popularnością i szeregiem matrymonialnych propozycji. Co więcej, to właśnie Kowalowie udzielali ślubów innym parom. Ponadto kowadło było jedynym miejscem, na którym można było wyrabiać ślubne pierścienie.

Jak widzisz istnieje całe mnóstwo legend dotyczących magicznych właściwości podkowy, determinowane są przez czas i kultury. Jednak pewne jest, że wszystkie cywilizacje traktowały, ją jako ważny amulet przynoszący szczęście i chroniący przed zmorami, pod wszelką postacią.

Na wszelki wypadek może warto powiesić podkowę w swoim domu. Przede wszystkim czy wszystkie cywilizacje mogły się aż tak mylić? Podziel się z nami przesądami, w które wierzysz! Czy masz w domu talizmany?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.