Szum w uszach – co to takiego i skąd się bierze?

Szum w uszach lub brzęczenie może być wywołane wieloma różnymi czynnikami. Jeśli uzyskasz prawidłową diagnozę na czas i poddasz się odpowiedniemu leczeniu, istnieje szansa na całkowite wyleczenie bez poważniejszych konsekwencji dla zdrowia.
Szum w uszach – co to takiego i skąd się bierze?

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Wielu z nas na różnych etapach życia słyszy niekomfortowy szum w uszach. Nierzadko przybiera on również formę cichutkiego dzwonienia lub brzęczenia. Nasila się on zwłaszcza w godzinach wieczornych, gdy nasz dom ogarnia nocna cisza. Czasem bywa nie do wytrzymania.

Notoryczny szum w uszach to dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Dla własnego spokoju pójdź się do lekarza, by otrzymać skierowanie na odpowiednie badania. Często bowiem bardzo trudno jest określić źródło tego problemu, stąd też ważne jest wykonanie odpowiednich testów i analiz słuchu.

Jeśli brzęczenie lub szumienie w uszach pojawia się tylko od czasu do czasu, zwykle nie ma większych powodów do obaw. Problem po prostu mija samoistnie i praca aparatu słuchowego po kilku dniach wraca do normy. W wielu przypadkach szum w uszach jest wywołany następującymi czynnikami:

  • Dostaniem się wody do ucha środkowego.
  • Zmianą ciśnienia w uchu będącą konsekwencją podróży samolotem.
  • Uprawianiem sportów ekstremalnych.
  • Nagłą zmianą pozycji ciała po długim okresie bezruchu.

Czy szum w uszach może być niebezpieczny dla zdrowia?

Brzęczenie w uszach może być oznaką poważnych problemów wówczas, gdy pojawia się często i utrzymuje się przez długi okres czasu. Warto również zwrócić uwagę na natężenie słyszanego dźwięku. Jeśli jest on silny, należy natychmiast pójść do lekarza i wykonać serię odpowiednich badań.

Silny i ciągły szum w jednym uchu bądź w obydwu może być również objawem poważnej choroby. Zazwyczaj brzęczenie w uszach samo w sobie nie jest chorobą, lecz jedynie objawem innej dolegliwości zdrowotnej.

Poznaj najpopularniejsze przyczyny częstego brzęczenia w uszach oraz dowiedz się, jak ten dźwięk bądź szum uciszyć. Ważną rolę w tej kwestii odgrywa nasza codzienna dieta. Dowiedz się więcej na ten temat!

Przeczytaj koniecznie artykuł: Słuch i nawyki, które mogą go uszkodzić

Szum w uszach – definicja i przyczyny

Szumy uszne (tinnitus auris) – popularnie zwane również szumem w uszach, brzęczeniem czy dzwonieniem – można zdefiniować jako grupę doznań dźwiękowych pochodzenia wewnętrznego, czyli ze środka organizmu. Nie są więc one wynikiem zewnętrznego hałasu. Oznacza to, że dźwięki te słyszy jedynie osoba, w której głowie się one zadomowiły.

Dzwonienie w uszach szum w uszach

Jak wykazują najnowsze statystyki, ogromny odsetek populacji zmaga się z problemem szumów usznych. Miliony ludzi na całym świecie regularnie słyszą w swojej głowie dźwięki, szumy czy pulsujące wibracje. Problem ten najczęściej występuje przede wszystkim wśród osób po 40. roku życia.

Przyczyn pojawiania się szumu i dźwięków w uszach może być wiele. Najczęściej źródłem tego problemu są zaburzenia w funkcjonowaniu aparatu słuchowego oraz rozmaite choroby.

Przyczyny nie związane z rozwojem żadnej choroby:

  • Nadmiar woskowiny w przewodzie słuchowym
  • Dostanie się wody do przewodu słuchowego
  • Dostanie się ciał obcych do przewodu słuchowego
  • Zmiany hormonalne w organizmie

Przyczyny patologiczne:

  • Zapalenie ucha lub infekcja w którymkolwiek obszarze ucha
  • Uszkodzenie błony bębenkowej
  • Uszkodzenie kosteczek słuchowych
  • Mięsiste narosty, torbiele lub guzy
  • Choroba Ménière’a (idiopatyczny wodniak błędnika)
  • Zaburzenia neurologiczne
  • Cukrzyca i otyłość
  • Poważne zaburzenia psychiczne

Przyczyny będące konsekwencją urazów:

  • Uderzenie w głowę w okolicach ucha (na przykład podczas upadku lub otrzymanego ciosu)
  • Nadciśnienie tętnicze krwi oraz choroba niedokrwienna serca

Inne możliwe przyczyny szumu usznego:

  • Konsumpcja narkotyków
  • Przyjmowanie niektórych leków
  • Stres, stany lękowe oraz zmęczenie organizmu
  • Ekspozycja na hałas o silnym natężeniu
  • Ciągła ekspozycja na hałas pochodzący z otoczenia
  • Częste korzystanie ze słuchawek oraz ustawianie wysokiego poziomu głośności urządzeń elektronicznych.

Co robić, gdy pojawia się szum w uszach?

Jeśli szum uszny jest częsty i utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, koniecznie należy pójść do lekarza, by usłyszeć diagnozę. Niezależnie od tego, czy słyszysz szum, brzęczenie, dzwonienie czy odczuwasz pulsujące wibracje, należy dobrać odpowiednią kurację leczniczą, by całkowicie zażegnać problem.

Szum uszny to problem, którego nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Podstawowe badanie w takim przypadku polega na wykonaniu testu dźwiękowego lub przeprowadzeniu podstawowych badań aparatu słuchowego.

Kobieta zatyka uszy, bo cierpi na szum w uszach

Istnieje również możliwość otrzymania skierowania do innego specjalisty, na przykład do psychiatry, psychologa lub endokrynologa.

Leczenie będzie zależało od przyczyny problemu. Może ono bazować na przyjmowaniu odpowiednich lekarstw, zabiegu chirurgicznym bądź terapii akustycznej. W trakcie leczenia nie należy przyjmować aspiryny, gdyż zawiera ona kwas acetylosalicylowy, który może prowadzić do zaostrzenia problemu szumu usznego.

Można stosować naturalne metody leczenia szumu usznego tylko w przypadku, gdy przyczyną problemu nie jest żadna rozwijająca się w organizmie choroba. Jeśli szum w uszach jest wynikiem stresu, ekspozycji na hałas czy latania samolotem, w celu jego leczenia zaleca się spożywanie ananasa i suplementu gingko biloba.

Ponadto można przykładać do ucha zwilżone ciepłą wodą bawełniane chusteczki.

Jak zapobiegać szumom usznym nie wywołanych stanem chorobowym?

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem zapobiegania powstawaniu szumów usznych jest unikanie hałasu. Dodatkowo należy prowadzić zdrowy tryb życia, regularnie uprawiać sport oraz odpowiednio zadbać o zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Kluczową rolę w prewencji odrywa również codzienna dieta. Staraj się unikać soli, rafinowanego cukru, kofeiny oraz wszelkiego rodzaju przetworzonej żywności, zwłaszcza fast foodów. Komponuj swoje posiłki tak, by dostarczyć organizmowi wszystkich cennych substancji odżywczych.

Dziewczyna zatykająca uszy szum w uszach

Chociaż może wydawać się to niedorzeczne, również regularna aktywność fizyczna znakomicie zapobiega problemom układu słuchowego. Codzienne ćwiczenia fizyczne pomogą ci pozbyć się uporczywego szumu w uszach oraz zapobiegną jego ponownemu pojawieniu się.

Konsekwencje nieleczonego szumu w uszach

Jeśli zareagujesz na czas i poddasz się odpowiedniemu leczeniu, istnieje wielka szansa, że zażegnasz problem bez wystąpienia niepożądanych dla organizmu konsekwencji. W przeciwnym razie jednak – gdy zbagatelizujesz problem albo diagnoza lub leczenie są nieprawidłowe – mogą wystąpić niekorzystne dla zdrowia organizmu konsekwencje.

Ciągły i utrzymujący się przez długi okres czasu szum w uszach może prowadzić do nieodwracalnych zmian, na przykład do częściowej lub całkowitej utraty słuchu. Jest ona spowodowana stopniowym wyczerpaniem i obumieraniem komórek słuchowych.

Ból ucha a szum w uszach

Co więcej, nieleczony szum w uszach może spowodować proces odwrotny, czyli prowadzić do nadwrażliwości na głośne dźwięki. Problem ten jest wynikiem nadmiernej stymulacji aparatu słuchowego.

Inną poważną konsekwencją szumu usznego jest znaczące obniżenie jakości codziennego życia, zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Co więcej, osoba słysząca brzęczenie w uszach jest narażona na ciągły ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, depresję, stany lękowe itp.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.