Szczepionka przeciw grypie - poznaj najważniejsze dane
W rzeczywistości grypa jest najczęstszą chorobą układu odpornościowego, której można zapobiegać w krajach rozwiniętych. To ostra choroba zakaźna, która atakuje drogi oddechowe ludzi. Choroba ta może dotknąć noworodki, osoby dorosłe lub osoby starsze.
Podanie szczepionki przeciw grypie jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania tej chorobie i jej powikłaniom. Szczepionka przeciw grypie okazała się skuteczna w całym przedziale wiekowym populacji. Jej skuteczność wahała się od 30% do 74% w zależności od pory roku i szczepu wirusa.
Ponadto szczepionka przeciw grypie zmniejsza liczbę hospitalizacji z powodu zapalenia płuc u osób powyżej 65 roku życia o około 80%. Zmniejsza również śmiertelność osób dorosłych w wieku powyżej 75 lat z chorobami przewlekłymi o około 22%.
Jednak pomimo tego, że jest to bardzo powszechna szczepionka w ogólnej populacji, ludzie wciąż mają wiele pytań na jej temat. Poniżej wyjaśnimy niektóre z najczęstszych pytań, aby lepiej zrozumieć jej skuteczność i sposób działania.
Dlaczego ludzie szczepią się co roku przeciw grypie?
Jedną z najbardziej niezwykłych cech wirusa grypy jest to, że może bardzo szybko zmienić swoją strukturę. Ta zmiana jest znana jako mutacja. Dlatego szczepionka przeciw grypie musi być co roku projektowana na nowo, aby chronić populację.
Typy wirusa grypy są nazywane A, B i C. Grypa A jest często odpowiedzialna za duże wybuchy epidemii grypy i stale mutuje. Typ B zwykle wywołuje małe ogniska, a typ C powoduje łagodne choroby.
Kto powinien zaszczepić się na grypę?
Niektóre grupy ludności, które są szczególnie zagrożone, powinny co roku otrzymywać szczepionkę przeciw grypie. Ponadto osoby, które opiekują się grupą najbardziej zagrożoną lub mieszkają z nią, również powinny co roku otrzymywać zastrzyk.
Grupy ryzyka to:
- Osoby powyżej 65 roku życia
- Dorośli lub dzieci z problemami z płucami lub sercem
- Mieszkańcy domów opieki lub każdy, kto mieszka z osobami z chorobami przewlekłymi
- Osoby leczone w ciągu roku na mukowiscydozę, problemy z nerkami, anemię, ciężką astmę lub przewlekłe choroby metaboliczne.
- Osoby z immunosupresją, takie jak pacjenci leczeni chemioterapią lub chorzy na AIDS.
- Dzieci i młodzież, które od dłuższego czasu stosują aspirynę.
Czytaj dalej: Wszystko, co musisz wiedzieć o szczepionce przeciw polio
Czy szczepionka przeciw grypie ma skutki uboczne?
Szczepionka przeciw grypie jest bardzo bezpieczną formułą, więc zazwyczaj nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Jednak, podobnie jak wszystkie leki na rynku, nie jest wolna od wywoływania pewnych działań niepożądanych.
Niepożądane reakcje na leki to wszystkie niepożądane i niezamierzone objawy, które pojawiają się, gdy przyjmujemy jakieś lekarstwo. W przypadku tej szczepionki może wystąpić lekka gorączka lub ból w miejscu wstrzyknięcia. Jednak te objawy występują bardzo rzadko.
Kto nie powinien przyjmować tej szczepionki?
Tak jak jest wiele grup, które powinny otrzymać tę szczepionkę, są też inne, które nie powinny jej brać. Ponadto są osoby, które powinny porozmawiać ze swoim lekarzem o tym, czy należy się zaszczepić. Lekarz pomoże im ocenić stosunek ryzyka do korzyści. Oto populacje, o których mówimy:
- Osoby uczulone na jajka, ponieważ szczepionka może zawierać białka jaja.
- Pacjenci cierpiący na gorączkę lub poważną chorobę.
- Kobiety w ciąży lub mogące być w ciąży.
Ponadto każdy, kto wcześniej miał umiarkowaną lub ciężką reakcję na szczepionkę, nie powinien otrzymać tego zastrzyku. To badanie pokazuje również, że ci, którzy kiedykolwiek doznali paraliżu z powodu zespołu Guillain-Barre’a, również nie powinni jej przyjmować.
Przeczytaj także: Główne różnice między przeziębieniem a grypą
Wniosek
Szczepionka przeciw grypie naprawdę przyniosła korzyści dla zdrowia ludzi. Zapytaj swojego lekarza, czy powinieneś szczepić się co roku, czy też należysz do grupy ryzyka, która nie powinna przyjmować szczepionki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alija, F. J. R. (2009). La gripe. Revista Medica de Homeopatia. https://doi.org/10.1016/S1888-8526(09)70036-0
- Gérvas, J. (2012). La nula efectividad de la vacuna contra la gripe. Rev Por Med Geral Fam. https://scielo.pt/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2182-51732012000500009.
- Duque, S. S. M., Moreno, A. P., Hurtado, G., & Montoya, M. P. A. (2001). Efectividad de una vacuna antigripal en una población laboral colombiana. Revista Panamericana de Salud Publica/Pan American Journal of Public Health. https://doi.org/10.1590/s1020-49892001001000003
- Castilla, J., Arregui, L., Baleztena, J., Barricarte, A., Brugos, A., Carpintero, M., … Zubicoa, J. (2006). Incidencia de la gripe y efectividad de la vacuna antigripal en la temporada 2004-2005. Incidence of influenza and influenza vaccine effectiveness in the 2004-2005 season. An. Sist. Sanit. Navar.