Światowy Tydzień Szczepień 2023 - wielkie nadrabianie zaległości

Pandemia COVID-19 znacznie zmniejszyła zasięg szczepień u dzieci. Czy Światowy Tydzień Szczepień pomoże nadrobić zaległości?
Światowy Tydzień Szczepień 2023 - wielkie nadrabianie zaległości
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2023

Światowy Tydzień Szczepień 2023 odbył się w dniach 24-30 kwietnia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła hasło robocze, które podsumowuje cel: „Wielkie nadrobienie zaległości”.

Wyrażenie to odnosi się do opóźnień w szczepieniach na całym świecie z powodu pandemii COVID-19. Chociaż choroba ta została rozwiązana dzięki opracowaniu szczepionki w rekordowym czasie i największej kampanii szczepień, jaką kiedykolwiek widziała ludzkość, inne kwestie zostały zaniedbane.

Sama Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w 2021 roku 25 milionów dzieci nie otrzymało szczepionek potrzebnych im w ich wieku. Dlatego Światowy Tydzień Szczepień 2023 sugeruje, że musimy nadrobić zaległości.

Światowy Tydzień Szczepień 2023 – dlaczego był potrzebny

Analiza opublikowana w czasopiśmie naukowym Annals of Medicine zwróciła uwagę na niektóre statystyki dotyczące harmonogramów szczepień i przestrzegania zaleceń podczas pandemii COVID-19. Według autorów:

  • W początkowej fazie izolacji rutynowe szczepienia w większości krajów zostały ograniczone o 70%. Redukcja była najbardziej zauważalna w przypadku szczepień przeciwko polio i błonicy.
  • 80 milionów dzieci na całym świecie zwiększyło ryzyko infekcji, którym można zapobiec dzięki rutynowym szczepieniom.
  • W samych Stanach Zjednoczonych w 2020 roku podano o 80% mniej dawek szczepionek przeciwko odrze niż w innych latach.
  • W Wielkiej Brytanii w pierwszym miesiącu połogu odnotowano prawie 20% zmniejszenie dawek szczepionek przeciwwirusowych przeciwko odrze/różyczce/śwince.
  • W 2020 roku Singapur osiągnął jedynie 84% zasięgu szczepień w swojej populacji dzieci, w porównaniu do 95% zasięgu w poprzednim roku.
  • W Brazylii ponad 20% dzieci w wieku powyżej 2 miesięcy nie otrzymało zaplanowanych dawek na czas.

Jeśli chodzi o kampanie szczepień, dane również nie są zachęcające. Rzeczywistość ujawnia problem, w którym to systemy opieki zdrowotnej musiały szukać dzieci, które powinny były zostać zaszczepione. Innymi słowy, nie był to tylko brak zainteresowania ze strony ludności czy przeszkoda związana z zamknięciem.

Według szacunków opublikowanych w 2021 r.:

  • Podczas pandemii rządy zawiesiły 90 kampanii masowych szczepień.
  • Kampanie przeciwko polio zostały drastycznie wstrzymane, co jest widoczne we wzroście zgłoszonych przypadków tej choroby w Afganistanie i Pakistanie.
  • Kraje o średnich i niskich dochodach wykazały największą tendencję spadkową w zakresie wskaźników szczepień populacji dzieci.

Sytuacja w Europie

W wielu krajach podjęto decyzję o zawieszeniu kalendarza szczepień szkolnych i pozostały tylko szczepienia kobiet w ciąży. Był to czynnik, który silnie przyczynił się do utraty procentowego pokrycia.

Ponadto w publikacji podkreślono, że telemedycyna i lęk przed kontaktem z innymi były cechami, które spowodowały opóźnienie kalendarza szczepień. W szczególności w przypadku szczepień, które nie są darmowe, spadek pokrycia był bardziej zauważalny.

Światowy Tydzień Szczepień – nadrabianie zaległości

Możliwe jest skorzystanie z kampanii Światowego Tygodnia Szczepień, aby nadrobić zaległości, jeśli nie uzupełniliśmy niektórych szczepionek w naszym harmonogramie. Każdy kraj ma specjalny plan przygotowany dla swojej populacji dzieci i dorosłych. Powinniśmy udać się do ośrodka zdrowia, aby dowiedzieć się, które szczepionki mogliśmy przegapić.

Istnieją również kampanie przeprowadzane doraźnie, gdy pojawiają się ogniska określonej choroby. Ogólnie rzecz biorąc, ministerstwa zdrowia ogłaszają te masowe szczepienia za pomocą plakatów, ulotek i reklam w mediach.

Dostępność do Internetu daje możliwość przeglądania aktualnych informacji o dostępnych szczepieniach. Uzyskując dostęp do zaufanych stron, możesz lepiej zrozumieć, które szczepienia są priorytetowe, które mają więcej dowodów na korzyść i czy są odpowiednie dla Ciebie.

Po co nadrabiać zaległości?

Tegoroczny nacisk na nadrobienie zaległości w zakresie szczepień przypomina nam, że istnieje wystarczająca ilość dowodów, aby dorośli i dzieci chronili się rutynowymi szczepieniami. Według informacji Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia (PAHO) zaledwie 10 rutynowych szczepionek podanych całej populacji może zapobiec około 25 milionom zgonów.

10 omawianych szczepionek obejmują choroby, takie jak:

  1. Różyczka
  2. Odra
  3. Zapalenie wątroby typu B
  4. Japońskie zapalenie mózgu
  5. Wirus brodawczaka ludzkiego
  6. Haemophilus influenzae typu b
  7. Meningokoki A
  8. Żółta gorączka
  9. Pneumokoki
  10. Rotawirus

Niektóre z tych szczepionek nie są bezpłatne we wszystkich krajach. Wielu osobom utrudnia to możliwość skorzystania z nich, jak zauważono w publikacji magazynu Vaccines. Jednak wiele innych jest bezpłatnych i wymaga jedynie wizyty w ośrodku zdrowia.

Światowy Tydzień Szczepień – zobowiązanie społeczności

Stracone szanse na szczepienia powodują większe szkody dla dzieci. Aby nadrobić zaległości, małe dzieci potrzebują dorosłych, którzy zabiorą je do ośrodków zdrowia. To pokazuje, że bez zaangażowania rodziców, opiekunów i nauczycieli nadrobienie czasu spowodowanego pandemią nie będzie możliwe.

Światowy Tydzień Szczepień to okazja do przeglądu w naszych rodzinach, jakie dawki przyjęliśmy, a jakich nam jeszcze brakuje. Prosty krok, jakim jest udanie się do punktu szczepień, już teraz oznacza zmniejszenie ryzyka zachorowania w przyszłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.