Szczepionka przeciw HPV a zdrowie jamy ustnej: jaki jest ich związek?

Korzystny wpływ szczepionki HPV może rozciągać się na zdrowie jamy ustnej. Powiemy Ci o związku między tym środkiem zapobiegawczym a rakiem jamy ustnej.
Szczepionka przeciw HPV a zdrowie jamy ustnej: jaki jest ich związek?
Vanesa Evangelina Buffa

Napisane i zweryfikowane przez dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Ostatnia aktualizacja: 19 listopada, 2022

Zapobiegawcze działanie, jakie szczepionka przeciw HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) wywiera na zmiany narządów płciowych i odbytu jest dobrze znane. Co ciekawe, może również przynieść korzyści dla zdrowia jamy ustnej. Kilku badaczy obecnie bada tę zależność.

Szczepionki HPV zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) są stosowane w celu zapobiegania zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), a także zmianom przedrakowym i powiązanym nowotworom.

I chociaż HPV powoduje stany jamy ustnej, w tym raka jamy ustnej i gardła, niewiele jest dowodów na działanie szczepionki na poziomie jamy ustnej. W Stanach Zjednoczonych zachorowalność na raka HPV wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach.

Ponad połowa przypadków dotyczy jednego typu HPV wysokiego ryzyka, HPV 16, jednego ze szczepów objętych szczepionkami zatwierdzonymi przez FDA. Mimo to leki te nie zostały specjalnie dopuszczone do zapobiegania rakowi jamy ustnej. Jednak niektóre badania wiążą tę immunizację z korzyściami dla zdrowia jamy ustnej. Więcej na ten temat opowiemy w tym artykule.

Szczepionka przeciw HPV

Szczepionki HPV chronią przed zakażeniami wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest to grupa ponad 200 pokrewnych wirusów, które powodują różne uszkodzenia w całym ciele.

Ponad 40 rodzajów wirusa HPV jest przenoszonych przez bezpośredni kontakt seksualny. Wśród nich są dwa szczepy, które powodują brodawki narządów płciowych i około 12 typów, które powodują raka, takie jak rak odbytu, szyjki macicy, prącia, sromu, pochwy i jamy ustnej i gardła.

Obecnie istnieją trzy szczepionki licencjonowane przez FDA, które chronią przed zakażeniem niektórymi chorobotwórczymi typami HPV:

  • Gardasil®
  • Gardasil
  • Cervarix®

Wszystkie trzy zapobiegają zakażeniu wirusem HPV typu 16 i 18, dwoma szczepami wysokiego ryzyka, które powodują około 70% przypadków raka szyjki macicy i wyższy odsetek innych nowotworów.

Szczepionka Gardasil ® chroni również przed zakażeniem HPV typu 6 i 11, które powodują 90% brodawek narządów płciowych. Tymczasem Gardasil 9 ®, zatwierdzony w 2015 r., chroni przed tymi samymi czterema typami HPV co jego poprzednik i pięcioma innymi typami (31, 33, 45, 52 i 58), które powodują raka macicy.

W Stanach Zjednoczonych Gardasil 9 ® jest jedyną używaną szczepionką przeciwko HPV. Pozostałe dwa warianty są nadal używane w innych krajach.

Szczepionka przeciw HPV
Naukowcy zaobserwowali, że szczepionka HPV ma pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej, zmniejszając ryzyko infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego.

Szczepionka przeciw HPV a zdrowie jamy ustnej

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) we współpracy z badaczami z Kostaryki i Narodowym Instytutem Raka (INC) ze Stanów Zjednoczonych przeprowadziła badania, które wykazały, że szczepionk przeciwko typom wirusa brodawczaka ludzkiego 16 i 18 – stosowana w zapobieganiu rakowi szyjki macicy – korzystnie wpływa również na zdrowie jamy ustnej.

Jest w stanie zapewnić silną ochronę przed infekcjami HPV jamy ustnej, związanymi z rakiem jamy ustnej i gardła i migdałków. Aby zbadać związek między szczepieniem HPV a zakażeniem HPV jamy ustnej, przeanalizowano dane od 2627 młodych dorosłych, którzy wzięli udział w ankiecie zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych.

Badanie wykazało, że częstotliwość infekcji jamy ustnej czterema typami HPV, w tym dwoma typami powodującymi raka wysokiego ryzyka, była o 88% niższa u osób, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki HPV niż u osób, które jej nie otrzymały.

Wyniki te sugerują, że stosowana obecnie szczepionka HPV może mieć również korzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Może zmniejszyć infekcje jamy ustnej wirusem brodawczaka ludzkiego, a tym samym zmniejszyć ryzyko raka jamy ustnej i gardła.

Niektóre dane z badania w USA

W badaniu uwzględniono dane NHANES z lat 2011-2014 dotyczące mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 33 lat, ponieważ należeli oni do pierwszej grupy w USA, która otrzymała szczepionkę.

Naukowcy przebadali próbki płynu do płukania jamy ustnej zawierające komórki jamy ustnej od wszystkich uczestników badania. Przebadali na obecność 37 typów HPV, w tym typów 6, 11, 16 i 18, które objęto szczepionką Gardasil®.

Częstość infekcji jamy ustnej tymi czterema typami HPV wynosiła 1,61% u nieszczepionych młodych dorosłych. Natomiast w populacji zaszczepionej było to tylko 0,11%.

Zmniejszenie częstości występowania wirusa w jamie ustnej związane ze szczepieniem wynosi 88%. Wśród mężczyzn częstość infekcji jamy ustnej czterema typami HPV wynosiła 2,1% u osób nieszczepionych i 0,0% u osób, które otrzymały szczepionkę.

Wskaźniki szczepień były niskie, a tylko 29,2% kobiet i 6,9% mężczyzn w badaniu otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko HPV przed ukończeniem 26 lat.

Naukowcy szacują, że w nieszczepionej populacji około 1 miliona młodych dorosłych może mieć zakażenie jamy ustnej jednym z tych szczepionkowych typów HPV. Gdyby wszyscy zostali zaszczepieni, prawie 900 000 z tych infekcji można by było zapobiec.

Kostarykańskie badanie szczepionek HPV

Kostarykańskie badanie zostało początkowo przeprowadzone w celu oceny skuteczności szczepionki przeciwko rakowi szyjki macicy. Następnie przeprowadzono analizę jej skuteczności w innych częściach organizmu, jak na przykład w jamie ustnej.

W latach 2004-2005 łącznie 7466 zdrowych kobiet w wieku 18-25 lat otrzymało jako kontrolę szczepionkę HPV 16/18 lub szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Wymazy z jamy ustnej pobrano od 5840 uczestników, które wykorzystano do oceny skuteczności szczepionki przeciwko infekcjom jamy ustnej HPV.

Naukowcy ustalili, że szczepionka jest w stanie zmniejszyć infekcje jamy ustnej HPV 16 i 18 u ponad 90% uczestników do czterech lat po szczepieniu.

Coraz częstszy rodzaj raka

Szacunkowa liczba nowych przypadków raka jamy ustnej i gardła, w tym migdałków i podstawy języka, wynosi około 85 000 rocznie u obu płci na całym świecie. Mężczyźni są cztery razy bardziej narażeni na tę chorobę niż kobiety.

Tradycyjnie złośliwe zmiany w jamie ustnej i gardle były związane z używaniem tytoniu i alkoholu. Obecnie 30% nowotworów w tym obszarze jest związanych z wirusem HPV związanym z praktykami seksualnymi, takimi jak seks oralny.

W ciągu ostatnich 20 lat, wskaźnik wykrywania HPV w próbkach guza z części ustnej gardła wzrósł z 16% do 70%. Naukowcy postulują, że w nadchodzących dziesięcioleciach w Stanach Zjednoczonych może być więcej przypadków raka jamy ustnej i gardła związanego z HPV niż raka szyjki macicy.

Rak jamy ustnej i gardła pojawia się szybciej wśród młodych białych mężczyzn w Stanach Zjednoczonych. Wiąże się to ze zmianami zachowań seksualnych w ostatnich dziesięcioleciach.

Tym samym HPV jest czynnikiem ryzyka przyczyniającym się do rozwoju raka jamy ustnej i gardła. Nieleczony w odpowiednim czasie rak jamy ustnej może być śmiertelny.

Jak wykrywa się raka jamy ustnej?

Regularne wizyty u dentysty są niezbędne, aby wykryć wszelkie oznaki w jamie ustnej związane z rakiem jamy ustnej. Oto niektóre objawy, których Twój dentysta będzie szukał podczas rutynowego badania jamy ustnej:

  • Ból w ustach, który nie ustępuje
  • Owrzodzenia lub rany, które się nie goją
  • Plamy na błonie śluzowej jamy ustnej
  • Drętwienie języka lub innych obszarów jamy ustnej
  • Guzek na szyi
  • Trudności w połykaniu lub mówieniu

Jeśli którykolwiek z tych problemów pojawia się w jamie ustnej, nie wahaj się jak najszybciej skonsultować się z dentystą, zwłaszcza jeśli utrzymują się dłużej niż jeden lub dwa tygodnie.

Jeśli specjalista wykryje jakiekolwiek podejrzane objawy, wykona kilka testów i badań uzupełniających, aby postawić dokładną diagnozę. W przypadku zmiany złośliwej im szybciej zostanie ona wyleczona, tym lepsze rokowanie.

Powinieneś również wiedzieć, że infekcje HPV w jamie ustnej nie tylko powodują raka jamy ustnej. Obecność wirusa w błonie śluzowej jamy ustnej powoduje również owrzodzenia, grudki lub białawe, wypukłe, a czasem owłosione lub kalafiorowate narośla. Ważne jest, aby stomatolog zbadał i ocenił te zmiany pod kątem możliwości transformacji nowotworowej.

Dbanie o zdrowie jamy ustnej ze szczepionką HPV

Szczepionkę HPV stosuje się w celu zapobiegania zmianom wywodzącym się z infekcji przenoszonych drogą płciową. Ponadto wydaje się, że zapewnia ochronę na poziomie jamy ustnej. Umożliwia to zwalczając szczepy wirusa, które powodują większość nowotworów jamy ustnej i gardła.

I chociaż potrzeba więcej dowodów na ten związek, postuluje się, że jest to ważne narzędzie do ograniczania infekcji HPV jamy ustnej.

Wirus brodawczaka ludzkiego może powodować różne problemy w całym ciele. Jednak posiadanie skutecznej szczepionki to prosty sposób na zmniejszenie ryzyka. Dlatego zaleca się wypełnienie harmonogramu szczepień przeciwko HPV.

Zdrowe zęby
Chociaż badania wciąż trwają, szczepionki HPV mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób jamy ustnej, takich jak rak.

Kto powinien otrzymać szczepionkę HPV?

Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (ADA) popiera szczepionkę HPV jako skuteczny i bezpieczny sposób na zmniejszenie ryzyka infekcji jamy ustnej HPV i nowotworów, które mogą powodować.

ADA zatwierdziła szczepionkę HPV dla osób obu płci w wieku od 9 do 45 lat. Dlatego nie jest to tylko środek zapobiegawczy dla dzieci i młodych dorosłych.

W zależności od kraju i rodzaju szczepionki harmonogramy jej podawania są różne. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zaleca następujące działania:

  • Najlepiej podawać ją w wieku 11-12 lat: Potrzebne są dwie dawki szczepionki HPV w odstępie 6-12 miesięcy. Daje się ją zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom. Jeśli szczepionki będą podane w odstępie krótszym niż pięć miesięcy, potrzebna będzie trzecia dawka.
  • W przypadku rozpoczęcia serii po 15. roku życia: W ciągu sześciu miesięcy potrzebne są trzy dawki szczepionki HPV.

Podobnie jak w przypadku każdej szczepionki, po podaniu może wystąpić bolesność lub zaczerwienienie na ramieniu, w którym podano szczepionkę. Następnie pacjenta należy obserwować przez 15 minut, aby wykluczyć jakiekolwiek działania niepożądane. Następnie pacjent może normalnie kontynuować swoją codzienną rutynę.

Jeśli nie byłeś zaszczepiony przeciwko HPV, skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu uzyskania odpowiedniej porady i rozpoczęcia harmonogramu szczepień.

Szczepionka HPV dbająca o zdrowie jamy ustnej

Szczepionki mają na celu nie tylko zapobieganie różyczce, odrze i grypie. Uzupełnienie harmonogramu szczepień przeciwko HPV zapewnia wiele korzyści zdrowotnych.

Pomaga zapobiegać niebezpiecznym zmianom narządów płciowych, ale jest też narzędziem do dbania o zdrowie jamy ustnej. Zmniejszenie ryzyka infekcji jamy ustnej wirusem brodawczaka ludzkiego zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób, takich jak rak.

Dlatego nie wahaj się zasięgnąć porady, aby mieć aktualne szczepienia, a tym samym zadbać o swoje zdrowie, w tym o zdrowie jamy ustnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chaturvedi, A. K., Engels, E. A., Pfeiffer, R. M., Hernandez, B. Y., Xiao, W., Kim, E., … & Gillison, M. L. (2011). Human papillomavirus and rising oropharyngeal cancer incidence in the United States. Journal of clinical oncology29(32), 4294.
  • Gillison, M. L., Chaturvedi, A. K., & Lowy, D. R. (2008). HPV prophylactic vaccines and the potential prevention of noncervical cancers in both men and women. Cancer113(S10), 3036-3046.
  • Chaturvedi, A. K., Graubard, B. I., Broutian, T., Pickard, R. K., Tong, Z. Y., Xiao, W., … & Gillison, M. L. (2018). Effect of prophylactic human papillomavirus (HPV) vaccination on oral HPV infections among young adults in the United States. Journal of Clinical Oncology36(3), 262.
  • Herrero, R., Quint, W., Hildesheim, A., Gonzalez, P., Struijk, L., Katki, H. A., … & CVT Vaccine Group. (2013). Reduced prevalence of oral human papillomavirus (HPV) 4 years after bivalent HPV vaccination in a randomized clinical trial in Costa Rica. PloS one8(7), e68329.
  • Plummer, M., de Martel, C., Vignat, J., Ferlay, J., Bray, F., & Franceschi, S. (2016). Global burden of cancers attributable to infections in 2012: a synthetic analysis. The Lancet Global Health4(9), e609-e616.
  • Chaturvedi, A. K. (2012). Epidemiology and clinical aspects of HPV in head and neck cancers. Head and neck pathology6(1), 16-24.
  • Kreimer, A. R., & Chaturvedi, A. K. (2011). HPV-associated oropharyngeal cancers—are they preventable?. Cancer Prevention Research4(9), 1346-1349.
  • Koutsky, L. A., Ault, K. A., Wheeler, C. M., Brown, D. R., Barr, E., Alvarez, F. B., … & Jansen, K. U. (2002). A controlled trial of a human papillomavirus type 16 vaccine. New England Journal of Medicine347(21), 1645-1651.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.