Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby
Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby odbywa się dwa razy w roku: 19 maja i 28 lipca. Obie daty są tak samo dobrze znane i od regionu zależy, którą uznaje się za oficjalną.
Warto wiedzieć, że wirusowe zapalenie wątroby to choroba powszechna. Choroba ta ma różne odmiany oraz stopnie nasilenia.
Szacuje się, że co roku 1 400 000 ludzi umiera z powodu dolegliwości powiązanych z wirusowym zapaleniem wątroby. Czyni je to drugą pod względem śmiertelności chorobą po gruźlicy i jedną z najbardziej powszechnych chorób na ziemi – w tej kategorii wygrywa nawet z AIDS.
Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby ma przede wszystkim przypominać o profilaktyce. Jesteśmy obecnie w stanie ograniczyć liczbę przypadków choroby, a może nawet całkowicie ją wyeliminować przy pomocy szczepionek.
Czytaj teraz: Marskość wątroby? Oto trzy pomocne porady
Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby: druga data
Poza 19 maja dzień ten obchodzi się też 28 lipca. Druga opcja to wynik inicjatywy pacjentów, którzy zaproponowali Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) drugą datę. Stowarzyszenie World Hepatitis Alliance (WHO) zachęciło WHO do poświęcenia jednego zgromadzenia tematowi wirusowego zapalenia wątroby. Znane nam typy tej choroby to A, B, C, D i E.
28 lipca urodził się Baruch Blumberg, naukowiec, który odkrył wirusowe zapalenie wątroby typu B. Międzynarodowe stowarzyszenie uznaje oba dni i zachęca publiczne instytucje ochrony zdrowia do działań edukacyjnych.
Czytaj dalej: Wątroba: zadbaj o nią za pomocą 5 naturalnych środków
Odmiany tej choroby
Zapalenie wątroby to zapalenie budujących ją tkanek. Wyróżnia się pięć wirusów atakujących hepatocyty – komórki, z których składa się wątroba:
- A: wirus typu A przenoszony jest drogą pokarmową. Zarażona osoba przekazuje go kolejnym w wyniku niedostatecznej higieny, co czyni go szczególnie często spotykanym na obszarach z problemami sanitarnymi. Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest ostrą dolegliwością, która nie przyjmuje formy przewlekłej. Objawy są podobne do symptomów nieżytu żołądka i jelit.
- B: wirus ten stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia publicznego. Przenoszony jest przez wydzieliny ciała i może zostać przekazany dziecku przez matkę podczas karmienia piersią. Najczęściej występuje w Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Indiach i w Amazonii. Dolegliwości nierzadko przyjmują formę przewlekłą, co prowadzi do marskości lub raka wątroby. Istnieje jednak szczepionka zapobiegająca tej chorobie. Na szczęście w wielu krajach jest obowiązkowa.
- C: wirus ten zwykle przenoszony jest przez krew. Najczęściej zarażają się pracownicy służby zdrowia pracujący bez odpowiedniej ochrony i narkomani dzielący strzykawki. Choroba przechodzi w formę przewlekłą i częściej niż zapalenie typu B prowadzi do marskości lub raka wątroby. Nie ma szczepionki na tę odmianę, ale nowe sposoby leczenia wykazują skuteczność u niektórych pacjentów.
- D: wirus zapalenia wątroby typu D to wirus delta – zagraża tylko pacjentom chorym na odmianę B. Sposobem zapobiegania jest więc profilaktyka zapalenia wątroby typu B.
- E: ostatni odkryty wirus zapalenia wątroby. Zarazić się można pijąc zanieczyszczoną nim wodę. Choroba ta ma swoje ognisko w Azji.
Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby: profilaktyka
Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby koncentruje się przede wszystkim na profilaktyce choroby. Szczepienia i higiena to podstawa prewencji. Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B było milowym krokiem dla zdrowia publicznego. Im więcej osób mu się poddaje, tym mniejsza liczba osób zagrożonych.
Jeśli chodzi o higienę, ważne są dwa aspekty: higiena osobista i warunki sanitarne. Odpowiednie zarządzanie odpadami w miastach i wsiach zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa typu A i E.
Kontakty seksualne również przyczyniają się do przenoszenia wirusa. Dlatego zaleca się korzystanie z prezerwatywy.
To może Cię zainteresować ...