Światowy Dzień Choroby Parkinsona - walka z chorobą
11 kwietnia jest Światowym Dniem Choroby Parkinsona i służy jako dzień do refleksji nad tą chorobą. Ponadto jest to powód do podejmowania działań na całym świecie, aby ostrzec o wczesnych objawach, jakie pojawiają się w przypadku tej choroby.
Od 1997 roku obchodzony jest 11 kwietnia jako Światowy Dzień Parkinsona. Został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w uznaniu dla pracy Jamesa Parkinsona, który nadał nazwę tej chorobie.
James Parkinson był angielskim neurologiem, który opublikował w 1817 roku pierwszą książkę o tej patologii. W tym czasie lekarz opisał ją jako poruszający się paraliż. Ta publikacja stanowiła początek prac naukowych nad tą chorobą.
W Światowy Dzień Parkinsona musimy pamiętać, że częstość występowania tej choroby wynosi 0,3% w populacji ogólnej. Ale wzrasta do 1% u osób powyżej 60. roku życia. Oznacza to, że w tym wieku 1 na 100 osób może mieć objawy.
Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje, chociaż estrogeny zostały zbadane i powinny odgrywać rolę ochronną. Nie jest to jednak do końca wyjaśnione.
Odmianą choroby Parkinsona jest ta, która pojawia się w młodości i objawia się u osób w wieku poniżej 40 lat. Ta forma zaburzenia związana jest z konkretną przyczyną, jaką jest mutacja genu. Około 5% pacjentów z chorobą Parkinsona cierpi na tę wczesną odmianę.
Jak wygląda choroba Parkinsona?
Chociaż uważamy, że jest to dobrze znana choroba Światowy Dzień Parkinsona służy przypominaniu ludziom o obecności tej choroby i uczynienia go bardziej zauważalnym problemem. Jest to stosunkowo częsta patologia.
Choroba Parkinsona jest definiowana jako proces zwyrodnienia neuronów. Jest to negatywna zmiana w układzie nerwowym, która postępuje z czasem.
Neurodegeneracja wpływa głównie na ruchy pacjenta. Zobaczymy poniżej, że istnieją inne objawy, na które należy uważać. Ale za centrum zmian musimy obrać drżenie.
U pacjentów wykryto zmiany na poziomie neuronów w obszarze mózgu zwanym istotą czarną. Gdy te neurony zmieniają się lub znikają ilość dopaminy w ciele maleje. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, który wysyła sygnały do układu nerwowego w celu koordynacji ruchów.
Czytaj dalej: Norepinefryna – co to jest i do czego służy?
Wczesne objawy choroby
W tym roku kilka organizacji związanych z tą chorobą zaproponowało, aby Światowy Dzień Parkinsona był okazją do przypomnienia jak wyglądają wczesne objawy choroby. W ten sposób, jeśli będziemy uważni będziemy w stanie wcześnie zdiagnozować i skuteczniej pomóc tym, którzy cierpią z powodu tej choroby.
Jak wspominaliśmy drżenie jest jednym z najważniejszych objawów. Ogólnie rzecz biorąc, pojawia się najpierw w kończynach, gdy dana osoba jest w spoczynku i nie wykonuje żadnej aktywności fizycznej. Ale jest więcej objawów:
- Pisanie bardzo małymi literami: choroba i brak kontroli nad ruchami powoduje zmianę charakteru pisma osoby dotkniętej chorobą, która zaczyna pisać bardzo małymi literami.
- Ruchy podczas snu: Spontaniczne kopanie podczas snu, a nawet ciosy pięścią mogą być wczesnym objawem choroby Parkinsona, gdy stają się powtarzalne.
- Problemy z węchem: Zauważono, że osoby z chorobą Parkinsona zwykle tracą zmysł węchu.
- Zaparcia: zmiana w transmisji neuronów wpływa również na jelito i jego sieć neuronów, które regulują rytmy defekacji. Pojawienie się zaparć, które nie pojawiały się wcześniej może być ostrzeżeniem o chorobie.
- Brak mimiki twarzy: zmiany zwyrodnienia neuronów wpływają również na mimikę twarzy. Zazwyczaj pacjent z chorobą Parkinsona traci mimikę i jego twarz wygląda jak maska. Trudno jest wyrazić radość lub smutek dzięki mimice.
- Zmiana głośności głosu: głos staje się ochrypły lub cichy, ponieważ zmienia się transmisja do strun głosowych, a także ruchy płyty rezonansowej powietrza.
Odkryj także: Choroby neurodegeneracyjne – 7 wskazówek, by zapobiegać
Diagnoza choroby Parkinsona
Światowy Dzień Parkinsona: zwróć uwagę na niewidoczne objawy
W tym roku Światowy Dzień Parkinsona ma pokazywać te objawy, które mogą pozostać niezauważone. Zwłaszcza jeśli jesteśmy w wieku powyżej 60 lat musimy zwracać uwagę na pewne zmiany, które mogą wskazywać na zaburzenie neurologiczne. Im wcześniej się nimi zajmiemy, tym lepsza będzie nasza prognoza na przyszłość.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Velseboer, D. C. “Non-dopaminergic symptoms in Parkinson’s disease.” (2019).
- Khoo, Tien K., et al. “The spectrum of nonmotor symptoms in early Parkinson disease.” Neurology 80.3 (2013): 276-281.
- Mantri, Sneha, James F. Morley, and Andrew D. Siderowf. “The importance of preclinical diagnostics in Parkinson disease.” Parkinsonism & related disorders 64 (2019): 20-28.
- Martínez-Fernández, Raúl, et al. “Actualización en la enfermedad de Parkinson.” Revista Médica Clínica Las Condes 27.3 (2016): 363-379.
- Grimes, David, et al. “Canadian guideline for Parkinson disease.” CMAJ 191.36 (2019): E989-E1004.