Sutek biegacza: dlaczego się pojawia i jak mu zapobiegać

Sutek biegacza, oprócz bólu i krwawienia, może prowadzić do infekcji. Dlatego ważne jest, aby zapobiegać tej sytuacji i odpowiednio leczyć. Wyjaśnimy ci to wszystko w tym artykule.
Sutek biegacza: dlaczego się pojawia i jak mu zapobiegać
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Sutek biegacza, jak sama nazwa wskazuje, często występuje u osób, które dużo biegają. Chodzi o pojawianie się rany na sutku spowodowanej ciągłym tarciem o odzież podczas wykonywania ćwiczenia.

Chociaż sutek biegacza występuje częściej u mężczyzn, uraz ten może również wystąpić u kobiet i dzieci. Problem w tym, że może to być bardzo irytujące, ponieważ sutek to szczególnie wrażliwe miejsce. Ponadto może prowadzić do komplikacji, takich jak infekcja.

Co to jest sutek biegacza?

Sutek biegacza to kontuzja, która występuje na brodawce piersi biegacza na skutek ocierania się o ubranie podczas biegu. W większości przypadków pojawia się po obu stronach w postaci drobnych pęknięć na powierzchni obu sutków.

Zwykle pojawia się u osób, które często wychodzą pobiegać lub biegają na duże odległości. Sutek, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, ma tendencję do nieznacznego wystawania ponad powierzchnię skóry. Dlatego podczas biegania łatwo o otarcie w kontakcie z odzieżą, czy to z koszulką, czy z biustonoszem w przypadku kobiet.

Jednym z najważniejszych czynników wyzwalających tego typu rany jest materiał z jakiego wykonano odzież. Na przykład stwierdzono, że nylon częściej powoduje sutek biegacza. Chociaż inne aspekty, takie jak temperatura, również odgrywają rolę. Jeśli jest zimno, sutek jest zwykle bardziej naprężony i łatwiej dochodzi do tarcia.

W przypadku kobiet częściej występuje w pewnych okresach cyklu miesiączkowego. Tuż przed miesiączką większość biegaczek ma bardziej nabrzmiałe i wrażliwe piersi.

Badanie opublikowane w Anais Brasileiros de Dermatologia wyjaśnia, że ​​prawie 35% osób, które biegają ponad 60 kilometrów tygodniowo, cierpi na sutek biegacza. Jednak u tych, którzy biegali mniej niż 30 kilometrów tygodniowo, zapadalność nie sięgała 5%.

Sutek biegacza to częsta dolegliwość
Biegacze długodystansowi są bardziej narażeni na charakterystyczny uraz spowodowany ocieraniem brodawki o odzież

Jakie objawy wywołuje sutek biegacza?

Sutek biegacza, według artykułu opublikowanego w Chilean Medical Journal, charakteryzuje się pojawieniem się nadżerek i bolesnych pęknięć. Jak wskazaliśmy na początku, są one zwykle obustronne i mogą krwawić.

To samo badanie pokazuje, że sportowcy na ogół są bardziej narażeni na pewne infekcje. Wynika to z tego, że wilgoć, pot i inne czynniki ułatwiają namnażanie się bakterii na tych ranach.

Zmiana jest podobna do  zapalenia skóry na skutek podrażnienia. Na początku w okolicy pojawia się zaczerwienienie i dyskomfort. Jeśli jednak będziesz dalej biec, a tarcie będzie się utrzymywać, może dojść do dalszej erozji skóry, powodując obrażenia.

Zatem główne objawy to ból, zaczerwienienie i krwawienie. Sutki i sama pierś są bardziej wrażliwe niż pozostałe partie skóry. W niektórych przypadkach może wystąpić lichenizacja, czy inaczej zliszajowacenie skóry. Jest to proces polegający na pogrubieniu naskórka w następstwie ciągłego tarcia lub drapania.

Sutek biegacza – czy można zapobiec tej infekcji?

Prawda jest taka, że ​​można uniknąć sutka biegacza. Można to zrobić stosując bardzo proste środki, które wyjaśnimy poniżej. Przede wszystkim polegają one na ochronie sutków podczas biegania

Wybieraj ubrania z odpowiedniej tkaniny

Bardzo ważny jest materiał, z którego wykonane są ubrania, których używamy do uprawiania sportu, zwłaszcza podczas biegania. Istnieją materiały, które zwiększają tarcie lub nie pozwalają na oddychanie.

Na przykład koszulki z nylonu. Ich używanie zwiększa prawdopodobieństwo, że wystąpi sutek biegacza. Idealny strój dla biegacza to koszulki z gładkiego, bez szwów i ozdób na klatce piersiowej, które mogłyby ocierać skórę. Ponadto muszą być oddychające i lekkie.

Ważny jest dobór stanika

Większość kobiet zazwyczaj nosi staniki podczas uprawiania sportu. Wybór odpowiedniego stanika sportowego jest niezbędny, ponieważ to właśnie jego materiał będzie miał bezpośredni kontakt z sutkiem.

Równie ważne jest, aby był to dobrze dopasowany biustonosz, który zapewni wystarczające wsparcie dla biustu tak, aby nie poruszał się zbytnio przy każdym kroku. Tkanina, jak wyjaśniliśmy w poprzednim przypadku, musi być oddychająca i nie może zwiększać tarcia.

Nie powinien też mieć szwów w centralnej części miseczek. Podobnie, należy bardzo starannie dobrać rozmiar, a najlepiej, żeby ramiączka stanika były szerokie. Zapobiega to ich zbytniemu wrzynaniu się w ciało.

Unikaj biegania na długich dystansach

Wcześniej wyjaśniliśmy, że sutek biegacza występuje częściej u osób biegających na długich dystansach. Rzadko występuje u osób, które biegną mniej niż 10 kilometrów, chyba że jest to wynikiem uszkodzonej tkanki.

Dlatego jeśli pojawi się ten uraz, wskazane jest zmniejszenie długich biegów, aż sutek biegacza całkowicie się zagoi. W przypadku, gdy chcesz nadal utrzymywać tak intensywny trening, ważne jest, aby odpowiednio chronić te partie ciała.

Użyj kremów natłuszczających lub wazeliny

Istnieją pewne produkty, które mogą zapobiegać otarciom lub uszkodzeniom skóry na sutkach. Nałożenie wazeliny na ten obszar sprawdza się w przypadku wielu osób. Jest to substancja, która pomaga natłuścić i chronić skórę.

Talk w proszku może również zmniejszyć ten problem. Talk pomaga w osuszeniu okolicy, dzięki czemu zmniejsza podrażnienia. Jest to produkt stosowany przy wielu innych otarciach, na przykład po wewnętrznej strony ud.

Chroń sutki podczas biegania

Oprócz substancji, które opisaliśmy wyżej, istnieją jeszcze inne sposoby ochrony sutków podczas biegania. Obecnie sprzedawane są specjalne wkładki, aby nie doprowadzić do pojawienia się sutka biegacza. To rodzaj plastrów, które dopasowują się do anatomicznego kształtu piersi.

Istnieją też jednak domowe metody, które mogą symulować tego typu wkładki. Niemniej mogą one łatwiej odpaść z powodu potu lub włosów na klatce piersiowej.

Bieganie po górach
Bieganie w warunkach górskich zwykle obejmuje długie dystanse, co sprzyja pojawianiu się sutka biegacza.

Może Cie zainteresować również ten temat: Biustonosz – czy lepiej jest go nosić czy też nie nosić?

Sutek biegacza trzeba poddać leczeniu

Pamiętaj, że jeśli cierpisz na sutek biegacza, musisz udać się do lekarza. Te pęknięcia i rany mogą łatwo ulec zakażeniu. Z tego powodu w wielu przypadkach wymagane jest zastosowanie antybiotyków lub kremów dezynfekujących, które powinien zalecić specjalista.

Ponadto konieczne jest odpowiednie oczyszczenie tego obszaru. Najlepiej dokładnie osuszyć sutek po umyciu i ponownie nałożyć na niego środki nawilżające lub wazelinę. Ponadto odzież sportowa powinna być zawsze czysta, aby zmniejszyć ryzyko infekcji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kolbach R, M., Cossio T, M. L., De Santa María P, M. L. S., Carreño O, N., De La Cruz F, C., & Fajre W, X. (2008, February). Dermatosis en los deportistas. Revista Medica de Chile. Sociedad Médica de Santiago. https://doi.org/10.4067/s0034-98872008000200016
  • Purim, K. S. M., & Leite, N. (2014). Sports-related dermatoses among road runners in Southern Brazil. Anais Brasileiros de Dermatologia, 89(4), 587–592. https://doi.org/10.1590/abd1806-4841.20142792

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.