Suplementy z alg morskich a leczenie endometriozy
Suplementy z alg morskich (Fucus vesiculosus) stały się niezwykle popularne w leczeniu endometriozy. Według promotorów, jego działanie antyestrogenowe działa pozytywnie na objawy tej choroby.
W szczególności uważa się, że suplementy z alg morskich przywracają równowagę hormonalną, reguluje cykl menstruacyjny i zmniejsza ból. Jednak na razie nie ma wystarczającej liczby badań klinicznych, aby potwierdzić te właściwości i należy je stosować ostrożnie. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Oto wszystkie szczegóły.
Suplementy z alg morskich a endometrioza
Endometrioza to przewlekła choroba ginekologiczna charakteryzująca się rozrostem tkanki endometrium poza macicą. W normalnych warunkach endometrium wyściela wnętrze macicy, a w przypadku ciąży przechowuje i odżywia zarodek.
Jeśli zapłodnienie nie nastąpi, endometrium jest zrzucane i pojawia się miesiączka. Jednak w przypadku endometriozy tkanka ta zwykle znajduje się w jajnikach, jajowodach, pęcherzu moczowym lub jelitach.
Chociaż również gęstnieje, rozkłada się i powoduje krwawienie miesiączkowe, powoduje proces zapalny, który objawia się między innymi silnym bólem menstruacyjnym, dyspareunią (dyskomfort podczas stosunku płciowego), nadmiernym krwawieniem, obrzękiem brzucha i niepłodnością.
Ból miednicy jest zwykle powodem konsultacji z lekarzem. Profesjonalista potwierdza diagnozę poprzez badania uzupełniające, takie jak USG, rezonans magnetyczny i laparoskopia. Następnie leczenie może obejmować następujące opcje:
- Leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
- Hormonalne środki antykoncepcyjne
- Terapia progestynowa
- Agoniści i antagoniści hormonu uwalniającego gonadotropinę (GnRH)
- Inhibitory aromatazy (w celu obniżenia poziomu estrogenów)
- Chirurgia laparoskopowa
- Leczenie bezpłodności
- Usunięcie jajników
- Zmiany stylu życia, takie jak lepsza dieta i ćwiczenia
Wybór jednej lub drugiej opcji terapeutycznej zależy od konkretnego przypadku.
Ponadto są tacy, którzy rozważają stosowanie niektórych suplementów ziołowych jako adiuwantów w celu zmniejszenia objawów i poprawy jakości życia. Suplementy z wodorostów należą do najpopularniejszych. Ale czy naprawdę działają?
Przeczytaj również: Rak endometrium – leczenie po jego rozpoznaniu
Właściwości wodorostów w leczeniu endometriozy
Endometrioza jest chorobą zależną od estrogenów. Pod tym względem leczenie obejmujące suplementy z alg morskich wydaje się korzystne ze względu na ich właściwości antyestrogenne. W szczególności suplementy te wiążą się ze zmniejszeniem bólu spowodowanego tą chorobą. Wydaje się również, że pomagają regulować cykl menstruacyjny i zmniejszają stan zapalny. Jednak dowody na jego skuteczność są nadal dość ograniczone.
Badania udostępnione za pośrednictwem BMC Complementary Medicine and Therapies wykazały, że podawanie Fucus vesiculosus sprzyja łagodzeniu nadmiernego i bolesnego miesiączkowania. Wiąże się więc z uczuciem ulgi w endometriozie.
Jednak jego obfita zawartość fitoskładników jest również powiązana z pozytywnym wpływem na tę chorobę. Jak szczegółowo opisano w badaniu udostępnionym w czasopiśmie Marine Drugs, niektóre z jego głównych składników są następujące:
- Węglowodany (obfite w błonnik pokarmowy)
- Lipidy wielonienasycone
- Białka
- Witaminy
- Minerały
Inna teoria sugeruje, że spożycie jodu odgrywa rolę w tych efektach. Ten i inne minerały zawarte w wodorostach pomagają regulować aktywność tarczycy. W ten sposób promują równowagę hormonów we krwi. Dieta uboga w jod została powiązana z brakiem równowagi hormonalnej związanym z endometriozą, mięśniakami macicy i innymi zaburzeniami zdrowia reprodukcyjnego.
Możliwe zagrożenia związane z przetwarzaniem wodorostów morskich
Chociaż suplementy z wodorostów są powiązane z korzystnymi właściwościami przeciwko endometriozie i innym chorobom, nie należy lekceważyć tego, że ich spożycie niesie ze sobą pewne ryzyko. Według badań w Nutrition Reviews niektóre z ich możliwych działań niepożądanych są następujące:
- Nadmierne spożycie jodu: Chociaż ten pierwiastek śladowy działa korzystnie na tarczycę, w nadmiarze ma odwrotny skutek. W tym przypadku wiąże się to z zaburzeniami, takimi jak wole i rak tarczycy.
- Jego obfite spożycie potasu może być szkodliwe dla osób z chorobą nerek.
- Ze względu na zawartość witaminy K może zakłócać działanie leków przeciwzakrzepowych.
- Wodorosty mogą zawierać metale ciężkie, takie jak arsen, kadm, rtęć lub ołów.
Jak spożywa się wodorosty?
W niektórych krajach, takich jak Japonia, wodorosty morskie są włączane do regularnej diety jako warzywo. Jednak w innych miejscach jest częściej spożywany jako suplement w postaci proszku lub tabletek. Ważne jest, aby przeczytać etykietę i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. W każdym razie przed użyciem tego typu produktu najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Zobacz również: Porady żywieniowe w endometriozie – poznaj je!
O czym należy pamiętać o wodorostach i endometriozie
Chociaż wodorosty stały się popularne wśród osób poszukujących uzupełniających metod leczenia endometriozy, prawda jest taka, że nie ma wystarczających dowodów na ich bezpieczeństwo i skuteczność. Uważa się, że jego właściwości antyestrogenne mogą pomóc, ale nadal potrzebne są dalsze badania. Dlatego ta opcja nie powinna być leczeniem pierwszego wyboru. Najlepszą alternatywą jest przestrzeganie wskazań specjalisty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Tsamantioti ES, Mahdy H. Endometriosis. [Updated 2022 Feb 26]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK567777/
- Catarino MD, Silva AMS, Cardoso SM. Phycochemical Constituents and Biological Activities of Fucus spp. Mar Drugs. 2018 Jul 27;16(8):249. doi: 10.3390/md16080249. PMID: 30060505; PMCID: PMC6117670.
- Bilal, M. Y., Dambaeva, S., Brownstein, D., Kwak-Kim, J., Gilman-Sachs, A., & Beaman, K. D. (2020). Iodide Transporters in the Endometrium: A Potential Diagnostic Marker for Women with Recurrent Pregnancy Failures. In Medical Principles and Practice (Vol. 29, Issue 5, pp. 412–421). S. Karger AG. https://doi.org/10.1159/000508309