Suche usta u cukrzyków - przyczyny

Suche usta to jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Dowiedz się skąd się on bierze i jaki ma wpływ na Twoje zdrowie!
Suche usta u cukrzyków - przyczyny

Ostatnia aktualizacja: 24 grudnia, 2020

Czy wiesz, że duża część chorych odczuwa duże pragnienie?  Suche usta u cukrzyków są częstym objawem i dolegliwością. Osoby chorujące na cukrzycę doświadczają często wielu nieprzyjemnych objawów, które negatywnie wpływają na jakość ich życia.

Częste oddawanie moczu, zwiększony apetyt, problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, ogólne osłabienie i senność – to tylko niektóre z istniejących problemów.  W poniższym artykule wyjaśnimy przyczyny tego zjawiska.

Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Dlaczego cukrzycy cierpią na suche usta?

Osoby z cukrzycą typu 1 lub 2 często doświadczają suchości w ustach – czyli tak zwanej kserostomii. Problem w tym, że to nie jest tylko nieprzyjemne uczucie. Objaw ten może mieć niestety poważne konsekwencje zdrowotne dla chorego.

Kserostomia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem próchnicy, infekcji i chorób przyzębia – to może prowadzić do przedwczesnej utraty zębów. Różne badania potwierdzają, że ponad 70% osób z cukrzycą doświadcza suchości w ustach.

W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego tak się dzieje i jak sobie pomóc.

Jakie są objawy cukrzycy?

Cukrzyca to zazwyczaj nieuleczalna choroba wpływająca na metabolizm glukozy w organizmie. Istnieją dwie główne postaci tego schorzenia:  typ 1 i typ 2. W przypadku cukrzycy typu 1 trzustka nie jest w stanie wydzielać odpowiedniej ilości insuliny.

Z drugiej strony w cukrzycy typie 2 występuje oporność na insulinę w różnych tkankach organizmu. Jednak może również nastąpić zmniejszenie jego wydzielania. To patologia, która niestety staje się coraz częstsza, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych.

Kserostomia to jeden z głównych i najczęstszych objawów cukrzycy. Jest to objaw do tego stopnia popularny, że ​​według badania przeglądowego opublikowanego w czasopiśmie Journal of Endocrinology and Nutrition, jest to jeden z najczęstszych objawów ustnych u chorych na cukrzycę.

Inne objawy w obrębie jamy ustnej, które mogą się pojawić, to wrzody, kandydoza gardła i nieprzyjemne pieczenie.

Jednak to nie jedyne oznaki problemów z insuliną. Występuje również tak zwany wielomocz (zwiększone oddawanie moczu), polidypsja (zwiększone pragnienie) i zmiany masy ciała.

Wartości glukozy we krwi są wyznacznikami postępu cukrzycy.

Dlaczego osoby z cukrzycą doświadczają suchości w ustach?

Pomiar poziomu cukru we krwi

Kserostomia, jak wspomnieliśmy, to termin odnoszący się do suchości w ustach. U osób z cukrzycą jej wygląd wiąże się z różnymi czynnikami, prawie wszystkie związane ze słabą kontrolą poziomu cukru we krwi.

Przede wszystkim, jedną z głównych przyczyn odwodnienia jest zwiększone oddawanie moczu. Organizm wydala więcej wody niż przyswaja.

Ludzka ślina składa się głównie z wody, więc gdy jej produkcja ulega zmianie, płyny ustrojowe w organizmie mogą być niewłaściwie wyrównane.

Podobnym czynnikiem powodującym suche usta jest zmiana składu śliny.

Oprócz wody ślina zawiera też  również glukozę i białko.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of Oral Medicine and Pathology wyjaśnia, że ​​cukrzyca wpływa na morfologię gruczołów ślinowych. Wytwarza tak zwaną sialozę cukrzycową, która polega na powiększaniu się gruczołów ślinowych. Powoduje to upośledzenie ich funkcjonowania.

Inne przyczyny kserostomii

Duży procent osób z cukrzycą doświadcza suchości w ustach. Jednak nie tylko cukrzyca może być przyczyną tego objawu. Należy zauważyć, że wiele różnych czynników wpływa na produkcję śliny i wiele różnych sytuacji może wywołać kserostomię.

Odczucie suchych ust może być wywołane na przykład przez odwodnienie organizmu, przyjmowanie niektórych leków, chemioterapię lub inne czynniki.

Podeszły wiek, choroby przewlekłe, takie jak marskość wątroby, HIV i gruźlica, zespół Sjögrena to kolejne z najczęstszych przyczyn kserostomii.

Suche usta- skuteczne preparaty dla osób z cukrzycą

Mycie zębów

Suche usta to nie tylko nieprzyjemny objaw, ale także duży dyskomfort. Problematyka suchości ust polega nie tylko na powodowanym  dyskomforcie, ale także na szeregu problemów z jamą ustną. Na przykład zwiększa się ryzyko wystąpienia próchnicy i infekcji, a także chorób przyzębia.

Dlatego konieczne jest podjęcie działań zapobiegawczych, które pozwolą uniknąć i zapobiegać tego typu patologii. Przede wszystkim osoby chore na cukrzycę muszą oprócz szczotkowania wzmacniać higienę jamy ustnej płynami do płukania ust i nicią dentystyczną.

Ponadto, najlepiej unikać słodkich i kwaśnych płynów. Oczywiście utrzymanie odpowiedniego nawodnienia jest niezbędne, ale najlepiej to zrobić, pijąc wodę. Częste wizyty u dentysty są również konieczne, ponieważ specjalista musi jak najszybciej sprawdzić i skorygować wszelkie zmiany.

Ponadto w niektórych przypadkach lekarze przepisują leki stymulujące wydzielanie śliny. W rzeczywistości mogą nawet używać sztucznej śliny w sprayu. Oczywiście środki te są zastrzeżone dla przypadków, w których inne naturalne środki nie rozwiązują problemu kserostomii.

Higiena jamy ustnej ma zasadnicze znaczenie w zmniejszenia objawów związanych z kserostomią.

Suche usta? Zapamiętaj tych kilka porad

Osoby z cukrzycą są jednak najbardziej podatne na występowanie nadmierną suchość w ustach. Dzieje się tak dlatego, że choroba ta może mieć wpływ na zmianę zarówno składu śliny, jak i budowy i funkcjonowania gruczołów produkujących ślinę.

Aby uniknąć tego nieprzyjemnego objawu, należy utrzymywać odpowiednią kontrolę poziomu cukru we krwi. Ponadto, stosowanie zdrowej diety, spożywanie niesłodzonych napojów i odpowiednia higiena pomagają utrzymać prawidłowe nawilżenie. Dodatkowo, specjalna pielęgnacja w połączeniu z higieną jamy ustnej są niezbędne, aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Molania, T., Alimohammadi, M., Akha, O., Mousavi, J., Razvini, R., & Salehi, M. (2017). The effect of xerostomia and hyposalivation on the quality of life of patients with type II diabetes mellitus. Electronic Physician, 9(11), 5814–5819. https://doi.org/10.19082/5814
  • Escobar, Deyanira Cabrera, Luis González Valdés, and Orquídea Ferrer Hurtado. “Xerostomía en pacientes con síndrome de Sjögren.” Revista Electrónica Dr. Zoilo E. Marinello Vidaurreta 42.1 (2017).
  • Hoseini, A., Mirzapour, A., Bijani, A., & Shirzad, A. (2017). Salivary flow rate and xerostomia in patients with type I and II diabetes mellitus. Electronic Physician, 9(9), 5244–5249. https://doi.org/10.19082/5244
  • Navea Aguilera, C., Guijarro de Armas, M. G., Monereo Megías, S., Merino Viveros, M., & Torán Ranero, C. (2015, January 1). Relación entre xerostomía y diabetes mellitus: Una complicación poco conocida. Endocrinologia y Nutricion. Elsevier Doyma. https://doi.org/10.1016/j.endonu.2014.09.004
  • Xerostomía: Diagnóstico y Manejo Clínico. (n.d.). Retrieved August 29, 2020, from http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1699-695X2009000100009
  • López-Pintor, R. M., Casañas, E., González-Serrano, J., Serrano, J., Ramírez, L., De Arriba, L., & Hernández, G. (2016). Xerostomia, Hyposalivation, and Salivary Flow in Diabetes Patients. Journal of Diabetes Research. Hindawi Limited. https://doi.org/10.1155/2016/4372852
  • García Chías, Begoña. Prevalencia de los efectos orales secundarios a la quimioterapia en un hospital de Madrid y factores asociados. Diss. Universidad Complutense de Madrid, 2019.
  • MANEJO TERAPEÚTICO DEL PACIENTE CON XEROSTOMÍA. (n.d.). Retrieved August 29, 2020, from https://www.actaodontologica.com/ediciones/2001/1/manejo_terapeutico_paciente_xerostomia.asp
  • Ivanovski, K., et al. “Xerostomia and salivary levels of glucose and urea in patients with diabetes.” Contributions of Macedonian Academy of Sciences & Arts 33.2 (2012).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.