Suche i popękane pięty - 4 domowe kremy
Suche i popękane pięty to problem wielu osób. Nie jest to jedynie kwestia estetyczna, ponieważ stopy są bardzo ważne i pracują ciężko już od pierwszych momentów dnia.
Wziąwszy pod uwagę fakt, na jak wiele drażniących substancji są wystawione nasze stopy, nic dziwnego, że pojawiają się u nas suche i popękane pięty. Skóra zaczyna stawać się gruba, sucha i pojawiają się na niej zmiany, które są nieestetyczne, ale co ważniejsze – również bolesne.
Niektóre z nieprawidłowości to odciski, nagniotki, pęknięcia oraz suche i popękane pięty. Wszystko to pojawia się u nas, gdy zaniedbamy stopy, nie poświęcając im dostatecznej uwagi, a także gdy nosimy źle dobrane obuwie.
Na szczęście, istnieją rozmaite środki naturalnego pochodzenia, które z powodzeniem można wykorzystać, aby pozbyć się tego rodzaju dolegliwości.
W dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Tobą przepisami na kremy domowej roboty, stworzone specjalnie po to, by pielęgnować przesuszoną i szorstką skórę pięt. Koniecznie naucz się je przygotowywać w zaciszu swojego domu!
1. Suche i popękane pięty? Domowy krem z banana i cytryny
Połączenie banana i cytryny doskonale sprawdza się w przyrządzaniu domowego remedium na suche i popękane pięty. Co więcej, wykazuje on właściwości antybakteryjne i nawilżające.
Banan zawiera witaminy i cenne przeciwutleniacze wspomagające procesy regeneracji zniszczonej skóry. Co więcej, stymuluje on eliminację martwych komórek naskórka.
Cytryna z kolei stanowi silny środek ściągający i antybakteryjny. Doskonale chroni skórę zapobiegając infekcjom grzybiczym i innym stanom zapalnym skóry.
Składniki
- 1 dojrzały banan
- 1/2 cytryny
Sposób przygotowania
- Zmiażdż banana na papkę tak, aby uzyskać konsystencję puree. Następnie zmieszaj całość z sokiem z połowy cytryny.
Sposób zastosowania
- Nałóż krem na suche i popękane pięty i pozostaw na pół godziny.
- Następnie spłucz letnią wodą.
- Powtarzaj czynność trzy razy w tygodniu.
2. Krem na suche i popękane pięty na bazie masła kakaowego i olejków eterycznych
Masło kakaowe to kolejny składnik doskonały w trosce o zdrowie i wygląd naszej skóry. Świetnie sprawdza się również w przypadku problemu, jakim są suche i popękane pięty.
Działa on jak naturalny środek nawilżający. Dzięki swoim właściwościom wspomaga nie tylko procesy regeneracji skóry, ale także głęboko ją odżywia i zapobiega uszkodzeniom naskórka.
W połączeniu z olejkami eterycznymi również wykazującymi właściwości nawilżające oraz zawierającymi przeciwutleniacze, jego siła działania jest jeszcze większa.
Składniki
- 100 g masła kakaowego
- 1 łyżka oleju migdałowego bądź oleju kokosowego (15 g)
- 1 łyżeczka olejku z drzewa herbacianego (4,6 g)
Sposób przygotowania
- Podgrzej masło kakaowe w kąpieli parowej. Gdy już przybierze płynną postać, dodaj inne olejki.
- Następnie wlej całość do specjalnie przygotowanego naczynia i poczekaj kilka godzin, aż się ostudzi.
Sposób zastosowania
- Każdego wieczoru tuż przed snem nasmaruj kremem suche i popękane pięty, wykonując przy tym delikatny masaż okrężnymi ruchami.
- Produkt się wchłonie i nie będzie konieczne spłukiwanie stóp.
Koniecznie zobacz też artykuł: Zgrubienia na piętach i łokciach? Pozbądź się ich naturalnie!
3. Krem na bazie aloesu i oleju kokosowego
Żel aloesowy to naturalny produkt bogaty w składniki odżywcze o właściwościach nawilżających i regenerujących. Jest to rozwiązanie idealne na poprawienie stanu naszej skóry, gdy pojawiają się suche i popękane pięty.
W połączeniu z właściwościami oleju kokosowego stanowi skuteczny krem zwalczający dolegliwości skórne. Bez wątpienia ma on także właściwości antybakteryjne i nawilżające, co może pomóc nawet w najcięższych przypadkach przesuszania się pięt.
Składniki
- 1/2 szklanki żelu aloesowego (118 g)
- 2 łyżki oleju kokosowego (30 g)
Sposób przygotowania
- Pozyskaj żel z aloesu i następnie zmieszaj w odpowiednio przygotowanym pojemniku z dwiema łyżkami oleju kokosowego.
Sposób zastosowania
- Namocz stopy w letniej wodzie przez około 15 minut. Następnie dokładnie je osusz i nałóż produkt na skórę stóp, wykonując przy tym delikatny masaż okrężnymi ruchami.
- Nie musisz spłukiwać.
- Stosuj codziennie przed snem.
Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Aloes- 5 wspaniałych remediów na jego bazie
4. Krem na bazie aloesu i masła shea
Krem ten łączy w sobie nawilżające i regenerujące właściwości składników, takich jak aloes oraz masło shea. Dzięki swoim składnikom jest to naturalny kosmetyk pełen cennych składników odżywczych, a także znakomity balsam nawilżający.
Doskonale wpływa nie tylko na stan naszej skóry, ale także pomaga pozbyć się problemu jakim są suche i popękane pięty.
Choć stworzono go z myślą o trosce o skórę stóp, z powodzeniem możesz go stosować również na skórę kolan, łokci, szyi a nawet na twarz.
Składniki
- 1 łyżka żelu aloesowego (15 g)
- 2 łyżki oleju migdałowego (30 g)
- 100 g masła shea
- 10 kropli olejku eterycznego z nagietka
Sposób przygotowania
- Po pierwsze, wydobądź żel aloesowy i następnie miksuj go, aż stanie się płynny.
- W oddzielnym naczyniu rozpuść masło shea w kąpieli parowej. Poczekaj, aż stanie się całkiem płynne.
- Gdy masło shea będzie już płynne, dodaj do niego olejek migdałowy i żel aloesowy. Następnie dokładnie mieszaj, żeby wszystkie składniki się ze sobą połączyły.
- Na koniec dodaj olejek z nagietka i pozostaw do ostudzenia.
- Ten naturalny produkt domowej roboty możesz przechowywać w szklanym słoiku w ciemnym miejscu. Czas przydatności to aż miesiąc!
Sposób zastosowania
- W godzinach wieczornych dokładnie oczyść skórę i nałóż na nie krem, wykonując przy tym delikatny masaż okrężnymi ruchami.
- Aby uzyskać możliwie jak najlepsze rezultaty, powtarzaj kurację codziennie.
Zacznij stosować te już dziś. Z czasem zauważysz, że Twoje suche i popękane pięty staną się miękkie i gładkie. Zdrowie i odpowiednie ich nawilżenie to kwestia dni. Pamiętaj jednak, aby stosować kremy regularnie, gdyż tylko wtedy przyniosą oczekiwane rezultaty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rajeswari, R., , M. Umadevi, C. S. R., & , S. Selvavenkadesh, K. P. Sampath Kumar, D. B. (2012). Aloe vera: The Miracle Plant Its Medicinal and Traditional Uses in India. Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry.
- Lin, T. K., Zhong, L., & Santiago, J. L. (2018). Anti-inflammatory and skin barrier repair effects of topical application of some plant oils. International Journal of Molecular Sciences. https://doi.org/10.3390/ijms19010070
- Bakkali, F., Averbeck, S., Averbeck, D., & Idaomar, M. (2008). Biological effects of essential oils – A review. Food and Chemical Toxicology. https://doi.org/10.1016/j.fct.2007.09.106