Styl drwala: jak dopasować koszule w kratę

Ten artykuł wyjaśnia, czym jest styl drwala i jak łączyć koszule w kratę w przypadku mężczyzn i kobiet.
Styl drwala: jak dopasować koszule w kratę

Ostatnia aktualizacja: 15 marca, 2023

Styl drwala staje się ostatnio coraz bardziej modny. Można powiedzieć, że jego najbardziej charakterystycznym elementem są koszule w kratę, których nadruki przywodzą na myśl kilt. Występują w różnych kolorach i są odpowiednie na każdą porę roku.

Jest to odzież równie funkcjonalna, co wszechstronna, ponieważ oferuje ogromną różnorodność możliwości łączenia. I chociaż styl drwala jest przeznaczony do użytku codziennego, miejskiego lub ulicznego, możesz go również używać w bardziej formalnych okazjach i kontekstach.

Dlatego nigdy nie powinno zabraknąć w Twojej szafie ubrań składających się na styl drwala. Co ważne, jest odpowiedni zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn w każdym wieku. Zobaczmy więc w jaki sposób można łączyć koszule w kratę, aby wyglądać odważnie, ale jednocześnie stylowo.

Styl drwala – pochodzenie

Mówi się, że rodzaj nadruku na koszulach tzw. lumberjack ma swój początek w szkockich tartanach. W tym kraju każdy z klanów miał swój własny wzór kraty, dominujący w takim czy innym kolorze, chociaż najczęstsze były czerwone i zielone.

Według badań w latach 1747-1782 Korona Brytyjska zakazała używania takich tkanin ze względu na ich konotacje polityczne, sądząc, że pozwoli to uniknąć buntów i zachować większą kontrolę. Część członków tych klanów zdecydowała się jednak na emigrację.

Już w Ameryce Północnej stroje robocze, zwłaszcza te używane przez drwali, powielały wzór szkockiej kraty. Pierwsze koszule z tym wzorem zaczęto nosić w Stanach Zjednoczonych w połowie XIX wieku.

Wykonano je z nieco grubszych bawełnianych tkanin, aby chronić przed chłodem, jaki muszą znosić drwale podczas przebywania na świeżym powietrzu. Następnie użycie zostało spopularyzowane, przyjęte przez różne mody w XX wieku, stając się ostatecznie powszechnym elementem garderoby w stylu ulicznym.

W szerokim znaczeniu styl drwala obejmuje krzaczastą brodę, stosowanie tatuaży i nieco szorstki, a nawet niechlujny wygląd. Choć elementem charakterystycznym, który został przyjęty jako znak uniwersalny, są wspomniane wcześniej koszule w kratę.

Jak łączyć koszule w kratę, aby uzyskać styl drwala?

Koszula w kratę już dawno podbiła ulice. Dlatego jest to jedna z tych części garderoby, której nie powinno zabraknąć w Twojej szafie. Nie charakteryzuje ona jedynie mody męskiej. Koszule w kratę stanowią także wybór wielu odważnych kobiet.

Pasują one niemal do wszystkiego, niezależnie od tego, czy jest to styl formalny, czy nieformalny. Istnieje jednak kilka sposobów, aby jak najlepiej wykorzystać ten klasyk. Zobaczmy zatem, jak łączyć koszule w kratę z innymi częściami garderoby, aby podkreślić styl drwala.

Z dżinsami

Połączenie, które nigdy nie zawodzi, to połączenie z dżinsami. Bardziej niż styl drwala, to strój dżinsowy, zwłaszcza jeśli koszula ma krótkie rękawy, lekką tkaninę i kieszenie po bokach.

Jest idealny do casualowego looku. Możesz wybrać, czy chcesz nosić koszulę na zewnątrz, czy wewnątrz. I bez względu na to, jakie dżinsy wybierzesz, zawsze będziesz dobrze wyglądać. A co najlepsze: takie zestawienie nigdy nie wychodzi z mody.

Kobieta w koszuli w kratę
Kobiety mogą zastosować ten styl w połączeniu z dżinsami, co nigdy nie zawodzi.

Z dopasowanymi spodniami i garniturem

Co ciekawe, koszula w kratę może dobrze współgrać z dopasowanymi spodniami, nawet z garniturem. Pamiętaj tylko o tych zaleceniach:

  • Im ciemniejszy garnitur, tym lepiej.
  • Odpowiednio dobierz krawat.
  • Jeśli chodzi o wzór koszuli, upewnij się, że jest to koszula w drobną kratę w stonowanych lub chłodnych kolorach.

Koszula lekko otwarta…

To użycie zostało spopularyzowane przez ruch grunge, którego najbardziej reprezentatywnym zespołem była Nirvana. Właśnie w takim stroju występował wokalista tej grupy Kurt Cobain (1967-1994).

Zwykle koszula jest noszona na zewnątrz, rozpięta i z koszulką pod spodem. Może być biała i z nadrukiem Twojego ulubionego zespołu. Połącz ten strój z szerokimi spodniami i tenisówkami.

Styl drwala: bezrękawnik

Jest to odmiana poprzedniej wersji, bardziej sportowa niż grunge, ale równie niezobowiązująca. Nosi się podkoszulek lub koszulkę bez rękawów. To idealny styl na lato, który pozwala zachować luz i jednocześnie odrobinę formalności, jeśli wymaga tego okazja lub miejsce.

W takim przypadku wystarczy zapiąć koszulę. A jeśli założysz ją rozpiętą, możesz pochwalić się swoją sylwetką. Staraj się nosić jednokolorową koszulę, białą lub czarną, w tonacji, która najlepiej pasuje do twojej kraciastej koszuli.

Bermudy czy Capri

Podążając za modą na noszenie tego ubioru jako koszuli wierzchniej, możesz połączyć ją z bermudami lub capri w jaśniejszej tonacji, kontrastującej z topem. A jeśli chcesz zaakcentować letni look, załóż sandały lub tenisówki bez skarpet.

Z kurtką

Do koszuli w kratę pasuje również dżinsowa kurtka w rockowym stylu. Jeśli chcesz dodać więcej warstw, załóż pod spód białą koszulę, a następnie koszulę zapiętą do połowy i marynarkę.

Możesz także zdecydować się na skórzaną kurtkę. W takim przypadku zalecamy, aby koszula w kratę była ciaśniejsza i zapięta pod kołnierz.

Z szelkami

Niezależnie od tego, czy z krótkim rękawem, czy z długością trzy czwarte, szelki są dobrym uzupełnieniem. W takim przypadku koszula powinna być schowana.

Nawiasem mówiąc, jest to bardzo odpowiedni strój dla stylu małego chłopca z parą szortów. Będzie wyglądać bardzo vintage.

Styl drwala: buty

W najczystszym stylu drwala połączenie kraciastej koszuli z dżinsami pasuje do pary butów alpinistycznych. Sprawdza się też w stylu kowbojskim, z dopasowanymi butami. Możesz ją jednak nosić również z różnego rodzaju obuwiem sportowym.

Kapelusze i czapki

Możesz wybrać jedną z następujących opcji:

  • Czapka na chłodne dni lub czapka z daszkiem w stylu raperskim.
  • Baseballówka, dla bardziej ulicznego stylu.
  • Kapelusz Stetson z szerokim rondem jako dopełnienie stroju kowbojskiego.
Koszule w kratę
Styl drwala zakłada stosowanie koszul w kilku wariantach kolorystycznych.

Spódnica midi lub jeansowa

Chociaż styl drwala jest bardziej męski, koszule w kratę zyskały duże znaczenie w kobiecej estetyce, stanowiąc jedną z najbardziej poszukiwanych opcji, aby wyglądać swobodnie lub czuć się komfortowo. Istnieje kilka opcji w tym zakresie. Na przykład możesz połączyć to ubranie ze spódnicą midi lub dżinsowym krojem nieco powyżej kolana.

Nadwymiarowe

Opcją, która jest często używana w przypadku tego ubioru, jest oversize, jako sukienka . Możesz ją uzupełnić szortami lub spódniczką mini, idealną do podkreślenia nóg. Dodaj do tego wysokie buty. Jeśli wolisz, możesz ją również nosić z topem, jako koszulę i wokół talii, aby uzyskać bardziej seksowny akcent.

Styl drwala na cały sezon

Styl drwala z koszulą w kratę może być Twoim ulubionym lookiem o każdej porze roku. Możesz nawet mieć kilka takich ubrań z różnych materiałów, chłodniejszych lub cieplejszych, a także w różnych kolorach.

Jak widać, można wybierać spośród wielu stylów, a jednocześnie nadać jej oryginalny charakter, włączając inne elementy, takie jak czapka lub kurtka. A jeśli chcesz bez opamiętania zapuścić się w styl drwala, po prostu zapuść bujną brodę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brown, I. (2010). From Tartan to Tartanry: Scottish culture, history and myth. Edinburgh-Scotland, University Press.
  • Oldstone-Moore, C. (2021). The irony of hipster beards (cap. 7). Hipster Culture: Transnational and Intersectional Perspectives. New York-USA, Bloomsbury Academy.
  • Quye, A., Cheape, H., & Burnett, J. (2003). An historical and analytical study of red, pink, green and yellow colours in quality 18th-and early 19th-century scottish tartans, Dyes in History and Archeology, volume (19), pp. 1-12.
  • Woodward, S. (2009). The myth of street style. Fashion Theory, volume 13(1), pp. 83-101. DOI: 10.2752/175174109X381355.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.