Stracić na wadze - 5 nasion, które trzeba uwzględnić
Każdy z nas szuka najlepszych rozwiązań, aby skutecznie i szybko stracić na wadze. Najważniejsza jest odpowiednia dieta, która powinna uwzględniać różne nasiona pozytywnie wpływające na nasz metabolizm. Nie są to magiczne fasolki ale ich spożycie wspiera dietę i pomaga zwalczyć zbędne kilogramy.
Wiele z wymienionych w tym artykule nasion ma właściwości spalające tkankę tłuszczową, bowiem są odpowiedzialne za stymulację funkcji metabolizmu, co pozwala ograniczyć zbędne kilogramy.
Inne nasiona zaś są bogate w błonnik i niezbędne składniki odżywcze, które pomyślnie oddziałują w kluczowych aspektach odchudzania. Jakie nasiona jeść aby stracić na wadze? Przekonajmy się.
Ponadto co najważniejsze w większości przypadków nasiona mają przyjemny smak, który zgrabnie łączy inny produkty spożywcze zawarte w naszej diecie. W związku z tym, można je z łatwością dodać do ulubionych przepisów. Odkryjmy, które z nasion są najbardziej wartościowe i dzięki którym można najłatwiej stracić na wadze.
Jak stracić na wadze – nasiona, które w tym pomogą
Nasiona towarzyszą ludzkiej diecie od czasów starożytnych. Od wieków ceniono je za wartość energetyczną i odżywczą. Stanowią doskonałe źródło makroelementów i potrzebnych mikroelementów.
Można zauważyć, że zwłaszcza w ostatnich latach nasiona stały się bardzo modnym elementem diet odchudzających.
Co najistotniejsze jednak nasiona zalecane są ze względów zdrowotnych: kontrolują wysoki poziom cholesterolu i zapobiegają chociażby cukrzycy. Przejdźmy zatem do konkretnych przykładów.
Przeczytaj też: Nasiona chia i sok z cytryny – Samo zdrowie
1. Nasiona chia – skuteczny sposób aby stracić na wadze
Jednymi z najpopularniejszych nasion o właściwościach odchudzających są nasiona chia, zwane też szałwią hiszpańską. Znane są z wysokiej zawartości rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika, oraz z bogactwa przeciwutleniaczy.
Nasiona zawierają też kwasy omega 3 i aminokwasy egzogenne zakwalifikowane do kategorii superfood , czyli żywność bogatą w składniki odżywcze.
Nasiona chia są pozyskiwane z szałwii hiszpańskiej, rośliny pochodzącej z Meksyku i Gwatemali. Znane i cenione były już w czasach prekolumbijskich.
- Regularne przyjmowanie nasion pozwala przyspieszyć metabolizm i zapobiega zaparciom, zwalczając też powolne trawienie.
- Ponadto zmniejsza nagromadzenie tłuszczu w jamie brzusznej.
- Ze względu na swoje nienasycone tłuszcze stanowią też świetne lekarstwo na wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów.
- Nasiona chia nie są kaloryczne i zawierają białka oraz węglowodany, które pomagają w utrzymaniu optymalnego poziomu energii.
Co istotne dzięki ich regularnemu spożywaniu można zatem zmniejszyć ryzyko występowania chorób serca i układu krążenia.
2. Nasiona słonecznika
Słoneczniki prezentują się doskonale nie tylko na obrazie Van Gogha, świetnie występują też w codziennej diecie. Niegdyś ludzie uważali, że nasiona słonecznika nadają się tylko jako pokarm dla ptaków.
Dziś wiemy jednak, że mogą stanowić rewelacyjny dodatek do diety odchudzającej. Łagodzą niepokój i zatrzymują przyrost tkanki tłuszczowej. Dlaczego warto je uwzględnić w codziennym jadłospisie?
- Nasiona są bogate w witaminę E, odżywczy przeciwutleniacz, który niweluje wpływ wolnych rodników na naszą skórę.
- Dzięki zawartości kompleksu witamin B – wzmacniają mięśnie i zmniejszają uczucie zmęczenia.
- Nasiona słonecznika dzięki niewielkiemu zasobowi aminokwasów i węglowodanów pomagają utrzymać odpowiedni rytm metabolizmu.
- Zawarte nienasycone kwasy tłuszczowe pozwalają stymulować oczyszczanie tętnic i zmniejszać obecnosć lipidów we krwi.
3. Nasiona kolendry – sposób by stracić na wadze
Nasiona kolendry, to owoce zielonej kolendry siewnej, które wyróżniają się orientalnym cytrusowym aromatem.
Nie są tak popularne jak wymienione wcześniej warianty, ale zupełnie tak jak one stanowią źródło substancji odżywczych. Pomagają w uciążliwym procesie odchudzania z wieloma korzyściami leczniczymi dla organizmu.
- Zawarte w nasionach składniki odżywcze stymulują aktywność metaboliczną i pomagają regulować poziom glukozy we krwi.
- Zawierają olejki eteryczne, które optymalizują produkcję insuliny, będącej kluczem do przekształcania cukrów w źródła niezbędnej energii.
- Niwelują trudności trawienne, ponadto mają działanie oczyszczające i co najważniejsze sprzyjają eliminacji zatrzymanych toksyn.
4. Nasiona sezamu na utratę wagi
Sława sezamu o jego właściwościach odżywczych i leczniczych przewędrowała już cały świat zaczynając od Indii, poprzez Bliski Wschód i Ameryki. Wiadomość ta dotarła też do Polski, podkreślając właściwości odchudzające nasion sezamu.
Nasiona te pochodzą od znanej od wieków rośliny Sesamum Indicum. Skutecznie pozwalają dbać o wagę i zapobiegają chorobom.
Nasiona sezamu znalazły zastosowanie w lecznictwie, kosmetyce i kuchni, gdzie wykorzystuje się ziarna sezamu, które w zależności od gatunku mają kolor: biały, czerwony, brązowy lub czarny.
Dlaczego warto włączyć je do diety jeśli pragniemy stracić na wadze?
- Zawartość niacyny w ziarnach pomaga zmniejszyć uczucie niepokoju i lęku towarzyszące wilczemu apetytowi.
- Nasiona zawierają aminokwasy, które pomyślnie wspierają tworzenie masy mięśniowej, jednocześnie poprawiając naszą wydolność fizyczną.
- Co istotne, stanowią ogromne źródło błonnika pokarmowego, odpowiedzialnego za poprawę trawienia i kontrolę poziomu cholesterolu we krwi.
- Dostępne w ziarnach przeciwutleniacze chronią komórki przed stresem oksydacyjnym i działają na korzyść organów wydalniczych, w celu eliminacji toksyn z organizmu.
Przeczytaj też: Woda z cytryną i siemieniem lnianym – czy pozwala schudnąć?
5. Siemię lniane i odchudzanie
Warto zwrócić uwagę, że konsumpcja nasion lnu gwałtownie wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach, mimo że właściwości zdrowotne były znane już od czasów starożytnych.
Popularność wzrosła wraz z modą przybyłą od celebrytów, osób promujących życie fit, którzy od lat sugerują aby włączyć siemię lniane do swojej odchudzającej diety. Czy mają rację?
- Siemię lniane bogate jest w błonnik, polifenole i niezbędne kwasy tłuszczowej, które korzystnie działają na metabolizm.
- Niewielki zasób kwasów omega 3 zwiększa uczucie witalności i poprawia kondycję układu krążenia, co wiąże się bezpośrednio z obniżaniem poziomu cholesterolu we krwi.
- Siemię lniane jest niezwykle przyswajalne dla układu trawiennego, a naturalne żele zawarte w nasionach nawilżają okrężnicę i ułatwiają wydalanie toksyn z organizmu.
- Siemię pozwala utrzymać efekt sytości na długi czas, zmniejszając skłonność do podjadania śmieciowego jedzenia.
Czy już wiesz, które z nasion dołączysz do diety? A może skorzystasz ze wszystkich wymienionych produktów natury po trochu? Wszystkie mają cenne wartości i paletę zalet do wykorzystania. Wybierz te, które odpowiadają Ci najbardziej i nie wahaj się dołączyć ich do ulubionych sałatek czy porannego smoothie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Chia seeds. (n.d.)
//www.clevelandclinicwellness.com/Features/Pages/chia-seeds.aspx
metabolic-syndrome-randomized-trial - Basic report: 12036, seeds, sunflower seed kernels, dried. (2016, May)
ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/3626?fgcd=&manu=&lfacet=&format=&count=&max=35&offset=&sort=&qlookup=sunflower+seeds - Effects of dietary flaxseed on atherosclerotic plaque regression. Canadian Centre for Agri-food Research in Health and Medicine and the Institute of Cardiovascular Sciences, St. Boniface Hospital Research Centre, Winnipeg, Manitoba, Canada. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23585134