Storczyki Dendrobium - uprawa i pielęgnacja

Dowiedz się wszystkiego o storczykach Dendrobium. Możesz je pielęgnować i uprawiać, aby ozdobić swój ogród tymi efektownymi, kwitnącymi roślinami.
Storczyki Dendrobium - uprawa i pielęgnacja

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 07 czerwca, 2023

Storczyki uchodzą za trudne w pielęgnacji, zwłaszcza jeśli chodzi o uzyskanie pięknych kwiatów. Jednak w tym artykule postanowiliśmy porozmawiać o szczególnym gatunku, jakim są storczyki Dendrobium. Są one dość łatwe w pielęgnacji, dzięki czemu idealnie nadają się dla tych, którzy nie uważają się za ekspertów w dziedzinie ogrodnictwa.

Celem tego artykułu jest wyjaśnienie złożoności storczyków i pokazanie, że warto je hodować. Kiedy kwitną, skupiają na sobie całą uwagę. Tylko w obrębie tego gatunku istnieje ponad 1500 odmian, które przystosowały się do warunków geograficznych, w których się rozwinęły.

Przyjrzymy się ich najważniejszym cechom, niektórym najpopularniejszym odmianom storczyków oraz trosce, jakiej wymagają podczas uprawy.

Storczyki Dendrobium

Ten rodzaj orchidei należy do rodziny roślin epifitycznych. Oznacza to, że do wzrostu potrzebują innej rośliny, na przykład drzewa.

Wskazuje na to sama jego nazwa. Dendro pochodzi z języka greckiego i oznacza „drzewo”, podczas gdy bium odnosi się do życia. Jednak bez problemu rosną one również w gruncie i w doniczkach.

Pochodzą z Azji i części Oceanii, choć rozprzestrzeniły się i przystosowały do warunków klimatycznych i geograficznych na całym świecie. Chociaż preferują ciepły klimat, obecnie z powodzeniem można je uprawiać na obszarach nietropikalnych.

Przy tak dużej różnorodności nie jest zaskakujące, że można znaleźć dużą różnorodność, nie tylko w przypadku kolorów kwiatów, ale także rodzaju kwiatów i łodygi. Zmienna jest również pora roku, w której kwitną i długość tego etapu.

Storczyki Dendrobium dzielą się na 6 grup. Najczęściej występuje Dendrobium phalaenopsis. Można go znaleźć w każdym sklepie szkółkarskim lub ogrodniczym.

Okazy tego gatunku są wiecznie zielone i najlepiej rosną w ciepłych obszarach. Kwitną jesienią, podczas gdy zimą roślina wydaje się być w stanie spoczynku, aż do wiosny, kiedy to ponownie kwitnie.

Kobieta dba o storczyka
Storczyki są uprawiane w doniczkach. Chociaż ich naturalnym środowiskiem są drzewa, można je uprawiać na inne sposoby.

Ogólna pielęgnacja storczyków Dendrobium

Przyjrzeliśmy się już ich wyjątkowym cechom, więc teraz skupmy się na pielęgnacji wymaganej dla tej pięknej odmiany storczyków. Pierwsze rozróżnienie, jakie wprowadzimy, dotyczy miękkiej i twardej łodygi.

Te pierwsze zwykle pozostają bezlistne zimą i ponownie wypuszczają pędy wraz z nadejściem wiosny. To nie jest drobny szczegół, ponieważ wiele osób myśli, że roślina wyschła i przestaje się nią zajmować.

Tymczasem storczyki Dendrobium właśnie w taki sposób pokazują, że wchodzą w okres hibernacji, który potrwa, aż miną dni niskich temperatur. Jeśli chodzi o liście, są one jasnozielone, a roślina ogólnie jest dość liściasta.

Jeśli chodzi o storczyki z twardą łodygą, możemy powiedzieć, że główna różnica polega na tym, że nie gubią one liści na zimę, mają kolczaste cebulki i osiągają dobrą wysokość. Również w tym przypadku liście są ciemnozielone.

Podlewanie

Odmiana o twardej łodydze ma wiecznie zielone liście, dlatego wymaga regularnego podlewania o każdej porze roku. Ważne jest, aby wyjaśnić, że regularne podlewanie nie oznacza codziennego podlewania. W rzeczywistości storczyki Dendrobium nie powinny być podlewane codziennie.

Dwa razy w tygodniu byłoby odpowiednią częstotliwością, ponieważ podłoże nie musi być przez cały czas mokre. Najlepiej byłoby podlać go rano dużą ilością świeżej, niezasolonej wody.

Storczyki z miękką łodygą potrzebują jesienią niewiele wody. Należy jednak uważać, aby pseudobulwa na roślinie nie zwiędła.

Ważne jest, aby gonie przelać, bo jeśli korzeń zgnije, kwiaty i liście opadną, a na łodygach pojawią się plamy. Taki stan rzeczy nie będzie łatwy do odwrócenia.

Oświetlenie

Jeśli chodzi o światło, które powinny otrzymywać storczyki, to te o twardych łodygach nie potrzebują go zbyt wiele, podczas gdy storczyki o miękkiej łodydze wymagają go więcej. Powinny być umieszczone w pobliżu okna, ale bez bezpośredniego światła słonecznego.

Podłoże

Oba typy storczyków dzielą to samo podłoże. Należy pamiętać, aby doniczka nie była zbyt duża, a także nie zagęszczała zbytnio podłoża.

Jedną z najczęstszych i najprostszych alternatyw jest dodanie specjalnego podłoża dla storczyków, które można kupić w każdej szkółce. Zwykle zawiera ono korę, żwir i materiał porowaty.

Storczyki z twardą łodygą potrzebują stałego nawożenia w miesiącach wzrostu. Potrzebują go również zimą.

Wilgotność otoczenia

Oba rodzaje roślin wymagają dobrej wilgotności otoczenia. W okresach suszy można spryskać ich liście specjalnym płynem do storczyków.

Kobieta podlewa rośliny
Metoda opryskiwania w celu utrzymania wilgotności roślin jest idealna. Symuluje stężenie wody w środowisku, które odwzorowuje atmosferę tropikalną.

Temperatura

Jeśli chodzi o idealną temperaturę pokojową dla storczyków Dendrobium, istnieją różnice w wymaganiach między storczykami z twardą i miękką łodygą. Te pierwsze wymagają temperatury w zakresie od 30°C do 16°C.

Z drugiej strony te z miękką łodygą potrzebują szerokiego zakresu temperatur, zwłaszcza gdy zbliża się okres kwitnienia: jest to około 30°C w ciągu dnia i 10°C w nocy.

Uprawa storczyków

Możesz wyodrębnić nowe rośliny ze storczyka, który już masz w domu. Pamiętaj tylko, że musi mieć co najmniej cztery lata i być w doskonałym stanie.

Za pomocą noża ostrożnie odetnij kłącze i znajdujące się w nim korzenie, starając się nie uszkodzić masy korzeniowej. Oczyść je i odetnij korzenie suche lub brązowe.

Następnie umieść je w pojemniku nieco większym niż zestaw korzeni i dodaj specjalne podłoże dla storczyków. Po kilku dniach podlej nową roślinę.

Storczyki Dendrobium – odpowiednie do pielęgnacji w domu

Storczyki mają nieuzasadnioną złą reputację. W rzeczywistości są gatunkiem łatwym w utrzymaniu, o ile weźmie się pod uwagę środki ostrożności i wskazówki, o których tutaj mówiliśmy.

Zachęcamy do pielęgnacji własnych okazów tej pięknej rośliny. Dbaj o nie i ciesz się nimi w domu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Díaz Velásquez, J. Y. (2019). Diagnóstico y control in vitro de enfermedades fungosas de orquídeas (Dendrobium sp y Phalaenopsis sp) del vivero de la Universidad Nacional de San Martín–Tarapoto.
  • Suárez Guerra, L. (2013). Dendrobium «Bohemia Habana». Nuevo cultivar de orquídea epifita obtenido en Cuba. Cultivos Tropicales34(1), 41-41.
  • Granados-Sánchez, D., López-Ríos, G. F., Hernández-García, M. Á., & Sánchez-González, A. (2003). Ecología de las plantas epífitas. Revista Chapingo. Serie ciencias forestales y del ambiente9(2), 101-111.
  • CEJA ROMERO, J. A. C. Q. U. E. L. I. N. E., ESPEJO SERNA, A. D. O. L. F. O., GARCÍA CRUZ, J. A. V. I. E. R., LÓPEZ FERRARI, A. R., MENDOZA RUÍZ, A. N. I. C. E. T. O., & PÉREZ GARCÍA, B. L. A. N. C. A. (2008). Las plantas epífitas, su diversidad e importancia. Ciencias91(091).
  • García-Franco, J. G., & Toledo, T. (2008). Epífitas vasculares: bromelias y orquídeas. Agroecosistemas cafetaleros de Veracruz. Biodiversidad manejo y conservación [en línea]. México: Instituto de Ecología/Instituto Nacional de Ecología, 69-82.
  • Marticorena, A., Alarcón, D., Abello, L., & Atala, C. (2010). Plantas trepadoras, epífitas y parásitas nativas de Chile: guía de campo.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.