Stopłat – oczyszczanie powietrza w domu

Stopłat jest rośliną wysoce toksyczny. Dlatego też, upewnij się, że go przypadkowo spożywaasz. Umieszczenie go w sypialni, wpłynie niezykle korzystnie na nasze oddychanie.
Stopłat – oczyszczanie powietrza w domu

Ostatnia aktualizacja: 12 maja, 2019

Stopłat, czasami nazywany także epipremnum złocistym, jest często spotykaną w domach rośliną. Z uwagi swój charakterystyczny wygląd jest traktowany głównie jako element dekoracyjny. Ale mało kto zdaje sobie sprawę z dwóch niezwykle ważnych korzyści, jakie to pnącze może zapewnić.

Stopłat po pierwsze oczyszcza powietrze w pomieszczeniu, w którym rośnie. To korzystnie wpływa na zmęczenie oczu, a także na złagodzenie uczucia poirytowania lub przytłoczenia nadmiarem obowiązków. A po drugie pomaga również w leczeniu i zapobieganiu powstawaniu nadciśnienia gałki ocznej, katarakty oraz zaćmy.

W tym artykule opiszemy szczegółowo wymienione powyżej korzyści. Zaprezentujemy także Ci metody optymalnej pielęgnacji tej rośliny. Dzięki temu hodowany w domu stopłat pozwoli uzyskać maksimum oferowanych przez siebie korzyści dla zdrowia.

Stopłat: cechy i pielęgnacja

Stopłat ma szerokie zielone liście, na których tworzą się jasne pasy lub ślady, gdy skierowane są one na zewnątrz. Roślina ta wymaga określonych warunków do optymalnego rozwoju.

Temperatura otoczenia powinna wynosić między 15 i 25 stopni Celsjusza. Stopłat potrzebuje trochę światła, ale nie powinien być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dodatkowo najlepiej czuje się wewnątrz pomieszczeń.

Stopłat

 

Nie należy zbyt często go podlewać, bowiem może to spowodować gnicie rośliny. Jeśli chciałbyś uzyskać dodatkowe sadzonki, wystarczy odciąć jedną z łodyg, umieścić ją w szklance wody i odczekać do momentu, kiedy zaczną rozwijać się korzenie, a następnie zasadzić ją w nowej doniczce.

Ostrzeżenie

Stopłat jest rośliną niejadalną z uwagi na swoją toksyczność. Ale poniżej zaprezentujemy Wam niektóre z korzyści, jakie można uzyskać ustawiając tę roślinę w jednym z pomieszczeń w naszym domu, a także sposób wykorzystywania jej liści, na wypadek jeśli kiedykolwiek zechcesz przyciąć zbyt bujnie rosnące epipremnum złociste.

Jak działa oczyszczanie powietrza przez stopłat?

Ta roślina jest w stanie oczyścić powietrze w pomieszczeniu z toksycznych wydzielin, takich jak np. formaldehyd często występujący przykładowo w świeżo malowanych lub wykańczanych pokojach.

Formaldehyd jest substancją chemiczną występującą między innymi w meblach drewnianych, a badania naukowe wykazują, że jego opary są trujące dla człowieka, a w dłuższej perspektywie mogą także wywoływać nowotwory. My najczęściej wdychamy ten związek nie zdając sobie zupełnie z tego sprawy.

Liść stopłatu

Stopłat usuwa również benzen i tlenek węgla z powietrza, dlatego należy wstawić jedną doniczkę z tą rośliną do sypialni, co pozwoli mieć pewność, że powietrze w Twojej sypialni będzie zawierać wystarczająco dużo tlenu podczas snu.

Dodatkowo, niektóre badania wykazały, że stopłat skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy unoszące się w powietrzu. Wszystkie te powody znakomicie predestynują stopłat do umieszczenia w kuchni, łazience lub w salonie, dzięki korzyści wynikające z jego zastosowania obejmą cały dom.

Już po krótkim czasie zorientujesz się, że powietrze w Twoim domu jest dużo lepszej jakości.

Jak stopłat łagodzi podrażnienia oczu?

Wiele osób dostrzegło jedną z najbardziej zaskakujących korzyści wynikającego z obecności doniczki, w której rośnie stopłat, gdy ich oczy są podrażnione lub czują ich zmęczenie. Jest to szczególnie zauważalne po wielu godzinach pracy przy komputerze lub innego rodzaju aktywności męczącej wzrok.

Uważa się także, że stopłat redukuje szansę zachorowania na jaskrę lub zaćmę.

Oko

Wykonaj następujące czynności, które pozwolą Ci zapewnić maksymalne dla Twoich oczu korzyści wynikające z zastosowania tej rośliny:

Użyj miękkiej szmatki do starcia kurzu z liści stopłatu, ale nie usuwaj ich. Zapewniają one roślinie stały dopływ energii.

  • Chwyć w dłoń jedną z łodyg rośliny i zamykając oczy połóż jej liście na swoich powiekach. Upewnij się, że siedzisz w wygodnej pozycji, bez poczucia dyskomfortu i napięcia.
  • Pozostań z zamkniętymi oczami w pozycji siedzącej przez 3 do 5 minut, co pozwoli im się w pełni się zrelaksować.
  • Otwórz powoli powieki, a od razu poczujesz, że Twój wzrok się wyostrzył, a oczy są bardziej zrelaksowane.
  • Powtarzaj ten zabieg w każdej chwili, gdy tylko Twoje oczy będą zmęczone lub podrażnione. A jeśli chcesz zapobiec rozwojowi jaskry lub zaćmy, możesz wykonywać go codziennie, co zredukuje ryzyko rozwoju tej choroby.

Uwaga na temat zaćmy

Jednym z pierwszych objawów zaćmy, który może pomóc zdiagnozować tę chorobę i zapobiec jej rozwojowi to niewielka zielona lub srebrna plamka znajdująca się w pobliżu źrenicy (czarny otwór w środku tęczówki).

Jest to wyraźny znak, że powinieneś skontaktować się ze swoim okulistą w celu natychmiastowego rozpoczęcia leczenia. Jeśli tak się już stanie, możesz uzupełnić tradycyjne metody leczenia o zastosowanie liści stopłatu, dwa lub trzy razy dziennie według opisanej powyżej procedury.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.