Stadia żałoby - 5 etapów żalu i jak przez nie przejść
Wiele sytuacji w naszym życiu może prowadzić do bólu, depresji lub smutku. W pewnym momencie swojego życia doświadczasz różnego rodzaju stadia żałoby. Może to być spowodowane rozpadem związku lub śmiercią w rodzinie. Niezależnie od przyczyny, zalecamy przeczytanie poniższego artykułu, w którym opisujemy poszczególne stadia żałoby oraz radzimy, jak przez nie przejść.
Stadia żałoby – 5 etapów żalu
Jeśli musisz poradzić sobie z czymś trudnym i bolesnym, prawdopodobnie będziesz musiał przejść przez następujące etapy:
1. Zaprzeczenie
Nie możesz uwierzyć, że to się z tobą dzieje. Myślisz, że to wszystko jest złym snem i po prostu musisz się obudzić, a potem okaże się, że wszystko jest w porządku. Na tym etapie niedowierzanie i zaprzeczenie maszeruję ramię w ramię.
2. Szukanie winnego
Na tym etapie doświadczasz poczucia winy lub gniewu wobec tego, kto lub co jest “odpowiedzialne” za zaistniałą sytuację. Jeśli nie przejdziesz przez ten etap, możesz spędzić lata, budując swoją niechęć i nienawiść, co może być bardzo szkodliwe dla Twojego zdrowia. Ponadto Twoje emocjonalne rany mogą nigdy się nie zaleczyć.
3. Depresja
Na tym etapie żalu doświadczasz bardzo silnych uczuć. Wtedy zauważasz rozmiar swojej straty. Płacz, uczucie osamotnienia, bezsenność i zmiany w diecie są częstymi objawami depresji.
4. Złość
Gdy zrozumiesz, że nie możesz zrobić nic, aby odzyskać to co utraciłeś lub naprawić związek, możesz doświadczyć złości i frustracji. Możesz również denerwować się z powodu innych osób, które nie są bezpośrednio związane z sytuacją.
5. Akceptacja
To jest etap żalu, który należy starać się jak najszybciej osiągnąć ze względu na zdrowie i samopoczucie. Stawianie czoła rzeczywistości, pogodzenie się ze stratą i dostosowanie się do nowej sytuacji podczas leczenia starych emocjonalnych ran jest procesem, który u niektórych może zajść szybciej, niż u innych.
Wskazówki, jak przejść przez poszczególne stadia żałoby
Sytuacje, które wywołują największy ból u ludzi to zazwyczaj śmierć i rozstanie. Smutek pojawia się, gdy doświadczasz utraty czegoś, co było dla ciebie bardzo ważne.
Pomimo faktu, że nowy brak jest bolesny, musisz wstać i żyć swoim życiem ze względu na siebie i dla innych ważnych dla Ciebie ludzi. W przeciwnym razie twój smutek stanie się patologiczny i trudny do pokonania.
Intensywny ból, brak chęci do działania, myśli samobójcze lub bardzo silne emocje to symptomy, które powinny być leczone przez profesjonalistę oraz odpowiednią terapię. Jeśli dotknie Cię utrata bliskiej osoby, nie zapomnij wziąć pod uwagę poniższych zaleceń.
1. Płacz tyle, ile potrzebujesz
To prawda, że od dziecka powtarzano nam, że “płacz jest dla słabych”. Warto jednak wiedzieć, że płacz to doskonały sposób na zmniejszenie głębokiego smutku i frustracji. Płacz bez żadnych zahamowań, a twoje fizyczne, psychiczne i emocjonalne zdrowie będzie ci wdzięczne.
To nie znaczy, że powinieneś płakać cały czas, ale raczej, że twoje łzy pomogą oczyścić twoją duszę. Ważne jest, aby pozwolić sobie na odczuwanie bólu i nie wstydzić się płaczu. Krótko mówiąc, płacz może być dużą pomocą w przezwyciężaniu żalu.
Przeczytaj również: Mentalne korzyści z płakania – 3 dobre strony płaczu!
2. Daj sobie czas i przestrzeń
Stadia żałoby mogą trwać dni, tygodnie, miesiące, a nawet lata. Wszystko zależy od wielu czynników, w tym od twojej osobowości, relacji, jaką miałeś z tym, co straciłeś, jak reagujesz na problemy w swoim życiu i jak możesz przezwyciężyć tę sytuację.
Poza tym nie bądź zbyt surowy dla siebie. Pamiętaj, że tak, musisz się wyleczyć, ale nie powinieneś pospieszać tego procesu, to nie jest wyścig.
3. Poproś o pomoc
Jeśli przechodzisz przez trudne rozstanie, znajdź ramię, na którym możesz się wypłakać, niezależnie od tego, czy jest to przyjaciel, rodzeństwo czy rodzice. Jeśli członek rodziny zmarł, możesz polegać na swoim partnerze lub dzieciach. Ważne jest, abyś znalazł kogoś, kto cię wysłucha i posłuży dobrą radą, lub po prostu będzie przy Tobie w czasie Twojej żałoby.
Możesz nawet zacząć widywać się z terapeutą lub dołączyć do grupy wsparcia. Najprawdopodobniej będziesz zaskoczony liczbą osób, które przeszły przez to samo co Ty. Często po prostu rozmawianie o swoich emocjach z zupełnie obcym człowiekiem może być skuteczniejsze niż z kimś, kogo znasz od dawna.
4. Wyrażaj swoje emocje
Oprócz znalezienia osoby (lub kilku osób), która sprawia, że poczujesz się kochana i chroniona, ważne jest, aby porozmawiać o tym, co się z tobą stało. Nawet jeśli tylko mówisz do lustra lub przelewasz swoje emocje do pamiętnika, każdy drobiazg się liczy.
Po wyrażeniu tego, co czujesz, będziesz miał poczucie wolności, “mniejszej wagi” na plecach i więcej pomysłów na to, co dalej. Nie duś swoich emocji w środku – mogą zwrócić się przeciwko Tobie.
5. Zadbaj o siebie
Kiedy rozpaczasz, często nie zwracasz uwagi na swoje codzienne obowiązki, a nawet na swój wygląd. Niemniej jednak musisz pozostać nawodniony, nakarmiony, wypoczęty i czysty. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie wyleczyć się emocjonalnie i duchowo.
Po pierwsze, zadbaj o swoje ciało. Weź prysznic, uczesz włosy, zmień ubranie, nałóż odrobinę makijażu. Wyjdź z domu i oddychaj świeżym powietrzem, wypij herbatę lub zjedz trochę zupy podczas tej fazy żałoby.
Wreszcie, musisz zrobić co w Twojej mocy, aby nadal żyć swoim życiem. Chociaż może to być trudne, chociaż czujesz się załamany, gdy nic nie ma znaczenia … idź naprzód. Powoli twoje rany się zagoją.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Janusz, B., & Drozdzowicz, L. (2013). Śmierć i żałoba w rodzinie. Oddziaływania terapeutyczne. Psychoterapia.
- Starzomska, M. (2002). Patologiczna żałoba w standardowych systemach klasyfikacyjnych oraz dotyczaące jej implikacje prewencyjne przy wykorzystaniu Berlińskiego Paradygmatu Mądrości. Psychiatria Polska.