Jak sprawić by brzuch wyglądał lepiej?

11 Lipiec, 2019
Wygląd naszego brzucha może być uwarunkowany wieloma czynnikami, dlatego zaleca się indywidualne podejście, chociaż ćwiczenia fizyczne stanowią jedną z podstawowych metod na rozwiązanie problemu.
 

Budowa poszczególnych osób znacznie różni się od siebie i nie ma dwóch takich samych ciał. Różnicę tą można zaobserwować zwłaszcza zwracając uwagę na brzuch każdego z nas.

Chociaż w każdym przypadku zgodnie można stwierdzić, że brzuch jest miejscem, gdzie gromadzi się tłuszcz, jego budowa zawsze jest inna i w zależności od niej istnieją różne sposoby na jego redukcję. Sprawdź, czym charakteryzuje się Twój brzuch i dowiedz się, jak najefektywniej poprawić jego wygląd! A jaki jest Twój brzuch?

1. Brzuch jak opona

Brzuch w kształcie opony charakteryzuje osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Praca za biurkiem lub sytuacje, które zmuszają do siedzenia i braku ruchu przez wiele godzin to główne przyczyny jego występowania.

Złe przyzwyczajenia

Osoby z tym typem brzucha z reguły stronią od aktywności fizycznej, spożywają pokarmy bogate w cukier, mąkę i kalorie. Prawdopodobnie oprócz przyrostu tłuszczu na brzuchu ma to miejsce również na nogach i biodrach.

Jak zredukować brzuch w kształcie opony?

 • Należy zmniejszyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować spożycie słodyczy, ciastek, ciast, pieczywa, fast foodów, ziemniaków, sosów, napojów słodzonych i gazowanych. Zamiast tego należy zwiększyć dzienne spożycie owoców, warzyw, ryb, zbóż, orzechów i naturalnych napojów.
 • Jeżeli zdarza Ci się spożywać alkohol, jak najszybciej wyeliminuj go z diety. Alkohol jest bowiem kaloryczną bombą, a jego picie, szczególnie w nadmiarze, sprzyja akumulacji tłuszczu na brzuchu.
 
 • Unikaj tak zwanych produktów niskotłuszczowych i light, bo chociaż są ubogie w kalorie, znajduje się w nich wiele sztucznych, szkodliwych substancji, soli i konserwantów dodawanych dla poprawy smaku.
 • Przestań liczyć kalorie i postaraj się lepiej odżywić swoje ciało.
 • Kluczem do zmniejszenia tego typu brzucha jest aktywność fizyczna. Regularnie wykonywane ćwiczenia poprawią krążenie, a uzupełnienie ich o przysiady i brzuszki pomoże w jego redukcji.

Zobacz też: Zupa spalająca tłuszcz – odkryj zupową dietę

2. Wypukły brzuch spowodowany stresem

Stres

Ten rodzaj brzucha jest charakterystyczny dla osób bardzo odpowiedzialnych i perfekcjonistów. Najczęściej towarzyszy mu zespół jelita drażliwego, który jest przyczyną obrzęków i pogarsza wygląd brzucha.

Złe przyzwyczajenia

Właściciele tego typu brzucha z reguły nie jedzą regularnie, omijają też posiłki. Często pełnowartościowe dania zamieniają na jedzenie fast food i nadużywają napojów kofeinowych.

Jak zredukować brzuch spowodowany stresem?

 • Zacznij regularnie sypiać! Osoby, które zbyt długo śpią, zaburzają produkcję hormonu leptyny odpowiedzialnego za regulację uczucia apetytu i poprawny przebieg metabolizmu. Jeżeli cierpisz na bezsenność postaraj się znaleźć jej przyczynę i rozwiązać problem.
 
 • Zastosuj techniki relaksacyjne, aby zredukować napięcie spowodowane stresem. Spróbuj długich kąpieli, jogi lub medytacji.
 • Unikaj picia kawy i napojów zawierających kofeinę.
 • Staraj się ćwiczyć regularnie, ale nie przesadzaj z wysiłkiem cardio. Dużo spaceruj i wypróbuj ćwiczenia z ciężarkami.
 • Spożywaj pokarmy bogate w magnez takie jak zielone warzywa, orzechy czy nasiona.

3. Brzuch typu ciążowego

Ten typ brzucha jest charakterystyczny dla kobiet, które są świeżo po porodzie i zwyczajnie po pojawieniu się potomka nie miały czasu zająć się sobą. Wrócenie do formy i normalnych rozmiarów trwa około 6 tygodni, dlatego nie przesadzaj z ćwiczeniami i nie próbuj przyśpieszyć tego czasu.

Złe przyzwyczajenia

Niezdrowa i nieodpowiednia dieta oraz zbyt szybkie powrócenie do ćwiczeń po porodzie.

Jak zredukować brzuch po porodzie?

 • Przyjmuj suplementy zawierające kwasy tłuszczowe omega-3.
 • Jedz produkty bogate w kwasy tłuszczowe na przykład orzechy, awokado, oliwki i nasiona Chia.
 • Ćwicz mięśnie dna miednicy, aby zredukować brzucha od wewnątrz do zewnątrz. Napinaj i rozluźniaj to miejsce przynajmniej 15-20 razy w pięciu seriach dziennie.

Sprawdź także: Bezpieczne leki w ciąży – poznaj 5 z nich

4. Wzdęty brzuch

Spuchniety brzuch
 

Brzuch wzdęty i opuchnięty z reguły rano jest płaski. W ciągu dnia na skutek niestrawności, wzdęć i gazów zmienia swoją objętość. Problem ten dotyka osoby zarówno szczupłe, jak i te z nadwagą. Najczęściej spowodowany jest alergią pokarmową lub nieprawidłowym trawieniem.

Złe przyzwyczajenia

Kontynuowanie spożywania pokarmów mimo ich nietolerancji. Niedostateczne i niedokładne przeżuwanie pokarmów.

Jak zredukować wzdęty brzuch?

 • Produkty, które najczęściej prowokują alergie pokarmowe to wyroby pszenne zawierające gluten (makarony, chleb, ciasta, zboża, pizze), alkohol, drożdże (produkty, w których możemy je znaleźć), przetwory mleczne (sery, mleko, masło). Jeżeli okaże się, że nie tolerujesz, którejś grupy produktów, należy jak najszybciej wyeliminować je z codziennej diety.
 • Popraw swoją dietę i nawyki żywieniowe, aby usprawnić trawienie. Jeżeli cierpisz na zaparcia, oznacza to, że odżywiasz się nieprawidłowo. Zwiększ spożycie produktów bogatych w błonnik i pij więcej wody.
 • Nabrzmiały brzuch może również świadczyć o nieprawidłowym składzie flory bakteryjnej jelit. Aby przywrócić jej równowagę, zaleca się spożywanie więcej produktów probiotycznych.