Jak sprawić by brzuch wyglądał lepiej?

Wygląd naszego brzucha może być uwarunkowany wieloma czynnikami, dlatego zaleca się indywidualne podejście, chociaż ćwiczenia fizyczne stanowią jedną z podstawowych metod na rozwiązanie problemu.
Jak sprawić by brzuch wyglądał lepiej?

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Budowa poszczególnych osób znacznie różni się od siebie i nie ma dwóch takich samych ciał. Różnicę tą można zaobserwować zwłaszcza zwracając uwagę na brzuch każdego z nas.

Chociaż w każdym przypadku zgodnie można stwierdzić, że brzuch jest miejscem, gdzie gromadzi się tłuszcz, jego budowa zawsze jest inna i w zależności od niej istnieją różne sposoby na jego redukcję. Sprawdź, czym charakteryzuje się Twój brzuch i dowiedz się, jak najefektywniej poprawić jego wygląd! A jaki jest Twój brzuch?

1. Brzuch jak opona

Brzuch w kształcie opony charakteryzuje osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Praca za biurkiem lub sytuacje, które zmuszają do siedzenia i braku ruchu przez wiele godzin to główne przyczyny jego występowania.

Złe przyzwyczajenia

Osoby z tym typem brzucha z reguły stronią od aktywności fizycznej, spożywają pokarmy bogate w cukier, mąkę i kalorie. Prawdopodobnie oprócz przyrostu tłuszczu na brzuchu ma to miejsce również na nogach i biodrach.

Jak zredukować brzuch w kształcie opony?

  • Należy zmniejszyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować spożycie słodyczy, ciastek, ciast, pieczywa, fast foodów, ziemniaków, sosów, napojów słodzonych i gazowanych. Zamiast tego należy zwiększyć dzienne spożycie owoców, warzyw, ryb, zbóż, orzechów i naturalnych napojów.
  • Jeżeli zdarza Ci się spożywać alkohol, jak najszybciej wyeliminuj go z diety. Alkohol jest bowiem kaloryczną bombą, a jego picie, szczególnie w nadmiarze, sprzyja akumulacji tłuszczu na brzuchu.
  • Unikaj tak zwanych produktów niskotłuszczowych i light, bo chociaż są ubogie w kalorie, znajduje się w nich wiele sztucznych, szkodliwych substancji, soli i konserwantów dodawanych dla poprawy smaku.
  • Przestań liczyć kalorie i postaraj się lepiej odżywić swoje ciało.
  • Kluczem do zmniejszenia tego typu brzucha jest aktywność fizyczna. Regularnie wykonywane ćwiczenia poprawią krążenie, a uzupełnienie ich o przysiady i brzuszki pomoże w jego redukcji.

2. Wypukły brzuch spowodowany stresem

Stres

Ten rodzaj brzucha jest charakterystyczny dla osób bardzo odpowiedzialnych i perfekcjonistów. Najczęściej towarzyszy mu zespół jelita drażliwego, który jest przyczyną obrzęków i pogarsza wygląd brzucha.

Złe przyzwyczajenia

Właściciele tego typu brzucha z reguły nie jedzą regularnie, omijają też posiłki. Często pełnowartościowe dania zamieniają na jedzenie fast food i nadużywają napojów kofeinowych.

Jak zredukować brzuch spowodowany stresem?

  • Zacznij regularnie sypiać! Osoby, które zbyt długo śpią, zaburzają produkcję hormonu leptyny odpowiedzialnego za regulację uczucia apetytu i poprawny przebieg metabolizmu. Jeżeli cierpisz na bezsenność postaraj się znaleźć jej przyczynę i rozwiązać problem.
  • Zastosuj techniki relaksacyjne, aby zredukować napięcie spowodowane stresem. Spróbuj długich kąpieli, jogi lub medytacji.
  • Unikaj picia kawy i napojów zawierających kofeinę.
  • Staraj się ćwiczyć regularnie, ale nie przesadzaj z wysiłkiem cardio. Dużo spaceruj i wypróbuj ćwiczenia z ciężarkami.
  • Spożywaj pokarmy bogate w magnez takie jak zielone warzywa, orzechy czy nasiona.

3. Brzuch typu ciążowego

Ten typ brzucha jest charakterystyczny dla kobiet, które są świeżo po porodzie i zwyczajnie po pojawieniu się potomka nie miały czasu zająć się sobą. Wrócenie do formy i normalnych rozmiarów trwa około 6 tygodni, dlatego nie przesadzaj z ćwiczeniami i nie próbuj przyśpieszyć tego czasu.

Złe przyzwyczajenia

Niezdrowa i nieodpowiednia dieta oraz zbyt szybkie powrócenie do ćwiczeń po porodzie.

Jak zredukować brzuch po porodzie?

  • Przyjmuj suplementy zawierające kwasy tłuszczowe omega-3.
  • Jedz produkty bogate w kwasy tłuszczowe na przykład orzechy, awokado, oliwki i nasiona Chia.
  • Ćwicz mięśnie dna miednicy, aby zredukować brzucha od wewnątrz do zewnątrz. Napinaj i rozluźniaj to miejsce przynajmniej 15-20 razy w pięciu seriach dziennie.

4. Wzdęty brzuch

Spuchniety brzuch

Brzuch wzdęty i opuchnięty z reguły rano jest płaski. W ciągu dnia na skutek niestrawności, wzdęć i gazów zmienia swoją objętość. Problem ten dotyka osoby zarówno szczupłe, jak i te z nadwagą. Najczęściej spowodowany jest alergią pokarmową lub nieprawidłowym trawieniem.

Złe przyzwyczajenia

Kontynuowanie spożywania pokarmów mimo ich nietolerancji. Niedostateczne i niedokładne przeżuwanie pokarmów.

Jak zredukować wzdęty brzuch?

  • Produkty, które najczęściej prowokują alergie pokarmowe to wyroby pszenne zawierające gluten (makarony, chleb, ciasta, zboża, pizze), alkohol, drożdże (produkty, w których możemy je znaleźć), przetwory mleczne (sery, mleko, masło). Jeżeli okaże się, że nie tolerujesz, którejś grupy produktów, należy jak najszybciej wyeliminować je z codziennej diety.
  • Popraw swoją dietę i nawyki żywieniowe, aby usprawnić trawienie. Jeżeli cierpisz na zaparcia, oznacza to, że odżywiasz się nieprawidłowo. Zwiększ spożycie produktów bogatych w błonnik i pij więcej wody.
  • Nabrzmiały brzuch może również świadczyć o nieprawidłowym składzie flory bakteryjnej jelit. Aby przywrócić jej równowagę, zaleca się spożywanie więcej produktów probiotycznych.
To może Cię zainteresować ...
Skuteczna dieta na płaski brzuch!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Skuteczna dieta na płaski brzuch!

Jeśli naszym celem jest płaski brzuch musimy przerzucić się na dietę oczyszczającą, w której skład wchodzą owoce i warzywa.



  • Imamura F., O’Connor L., Ye Z., Mursu J., et al., Consumption of sugar sweetened beverages, artificially sweetened beverages, and fruit juice and incidence of type 2 diabetes: systematic review, meta analysis, and estimation of population attributable fraction. Br J Sports Med, 2016. 50 (8): 496-504.
  • Polsky S., Akturk HK., Alcohol consumption, diabetes risk, and cardiovascular disease within diabetes. Curr Diab Rep, 2017. 17 (12): 136.
  • Burrup R., Tucker LA., Cheminant JD., Bailey BW., Strength training and body composition in middle age women. J Sports Med Phys Fitness, 2018. 58 (1-2): 82-91.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.