Spóźniony okres- powód do zmartwień?

Spóźniony okres- powód do zmartwień?

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Spóźniony okres –taka sytuacja stresuje wiele kobiet. Problem ten jest dość powszechny na niektórych etapach życia. Kiedy twoja miesiączka nie przychodzi na czas, zapewne przychodzi Ci do głowy, że jesteś w ciąży. Jednak to tylko jedna z wielu możliwości. W tym artykule dowiesz się, dlaczego spóźniony okres niekoniecznie oznacza stan błogosławiony.

W tym artykule powiemy Ci także, kiedy należy udać się do lekarza, jeśli twoja miesiączka się spóźnia.

Spóźniony okres – nie musi to oznaczać ciąży

Podręcznikowo, cykl menstruacyjny kobiety trwa 28 dni. Te dni wyznaczają czas, który powinien upływać między dwiema kolejnymi miesiączkami. Ciało ludzkie nie jest jednak idealne, ani nie działa według zegara. Niektóre kobiety mogą czasami mieć okres wcześniej lub później niż zazwyczaj.

Funkcjonowanie naszego organizmu jest powiązane z kilkoma układami, które działają razem jak dobrze naoliwiona maszyna. Dlatego układy: odpornościowy, trawienny, krążenia, hormonalny i neuroendokrynny muszą być w idealnym stanie, aby cykl menstruacyjny trwał dokładnie cztery tygodnie.

Jeśli twój okres się spóźnia, możesz czuć się zaniepokojona, a nawet podekscytowana możliwością zajścia w ciążę. Ciąża jest najbardziej znaną przyczyną zaniku miesiączki, lecz nie jest jedyną. Inne czynniki również mogą znacząco wpływać na twój okres.

Spóźniona miesiączka – jakie są główne przyczyny?

Zaczniemy od przedstawienia czynników sprzyjających zmianom w punktualności twojego zegara biologicznego, które nie powinny Cię martwić. Mimo, że zazwyczaj nie są to przyczyny groźne dla zdrowia, warto zwrócić na nie uwagę, aby upewnić się, że nie powtórzą się w przyszłości.

Stres i lęk

W dzisiejszych czasach kobiety znajdują się pod dużą presją (na poziomie zawodowym i społecznym), która wpływa na ich zdrowie. Normalnym jest, że stres ma wpływ na cykl menstruacyjny. Należy jednak ograniczać nadmiar stresu i nauczyć się na przykład technik relaksacji.

Być może przechodzisz przez jakieś duże zmiany. Niepokój przed ślubem, ważnym wyjazdem, dużą zmianą w życiu czy stresem końcowych egzaminów. Może masz nowe obowiązki lub ciężką sytuację finansową. To wszystko może bezpośrednio wpłynąć na produkcję hormonów i powodować inne zaburzenia twojego organizmu.

Spóźniony okres- stres i lęk

W takich przypadkach okres będzie spóźniony o kilka dni lub nadejdzie tuż po rozwiązaniu problemu. To nie powinno być oznaką innych problemów zdrowotnych, ale na wszelki wypadek przejdź się do swojego ginekologa.

Wahania wagi

Możesz zauważyć zmiany w punktualności swojej miesiączki, jeśli schudłaś lub znacząco przytyłaś. Powinnaś wiedzieć, że adipocyty (komórki tłuszczowe) odgrywają bardzo dużą rolę w produkcji hormonów. Nagłe wahania wagi mogą zahamować twój cykl miesiączkowy

Otyłe kobiety produkują więcej estrogenu niż te o prawidłowej wadze. Z kolei bardzo szczupłe panie produkują go mniej. Aby odwrócić ten problem, powinnaś dowiedzieć się jaka jest Twoja prawidłowa waga i starać się ją utrzymać w normie.

Karmienie piersią

Kobiety, które właśnie urodziły miesiączkują zazwyczaj po kilku miesiącach po porodzie. Ciało musi wrócić do normy po drastycznej zmianie hormonalnej, którą kobiety przechodzą w czasie ciąży i połogu.

U niektórych młodych matek okres może zaniknąć nawet na ponad rok. Jeśli tak się stało, należy skonsultować się z lekarzem, aby przeprowadzić badania poziomu hormonów.

Karmienie piersią

Antykoncepcja hormonalna

Jeśli kobieta przyjmuje antykoncepcję hormonalną, jej miesiączki powinny być regularne. Jednak, gdy przestaje je brać jej ciało musi znów działać naturalnie, co oznacza, że jajniki muszą pracować samodzielnie.

Może to opóźnić jej owulację, a w konsekwencji okres. To normalne, że zdarzy się to przy planowanej pierwszej miesiączce bez tabletek. Jednak powinieneś pójść do swojego lekarza, jeśli nie dostaniesz okresu również na drugi miesiąc.

Spóźniony okres- przyczyny, które wymagają leczenia medycznego

W niektórych przypadkach spóźniony okres może być powiązany z poważniejszymi schorzeniami lub wymagać szczególnej opieki medycznej. Nie oznacza to natomiast, że powinnaś się martwić lub myśleć negatywnie.

Spóźniony okres

Zamiast tego poszukaj profesjonalnej pomocy, aby poradzić sobie z możliwym problemem, takim jak:

Infekcje i choroby

Niektóre częste choroby takie jak: grypa, zapalenie pęcherza moczowego i zapalenie migdałków, mogą zakłócać cykl menstruacyjny. Zwłaszcza, jeśli zażywasz silne leki, aby je zwalczać.

Problemy z tarczycą

Nadczynność lub niedoczynność gruczołu tarczycy może powodować wiele zaburzeń równowagi hormonalnej, w tym także zaburzenia miesiączkowania. Powinnaś zasięgnąć porady lekarskiej w celu wyznaczenia najlepszych opcji leczenia. Mogą być to: leki hormonalne, suplementy jodu, a nawet usunięcie samego gruczołu.

Przeczytaj także: Problemy z tarczycą? Oto 6 zasad dbania o tarczycę w celu poprawy jej funkcjonowania

Badanie tarczycy

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Jest to choroba powiązana z układem hormonalnym, charakteryzująca się zaburzeniami cyklu menstruacyjnego i powstawaniem torbieli jajnika. Może prowadzić do niepłodności w bardziej zaawansowanych lub nieleczonych przypadkach.

Aby leczyć objawy PCOS, lekarze zalecają prowadzenie zdrowszego życia i odchudzanie w razie potrzeby. Specjalne preparaty hormonalne są również przepisywane, w zależności od tego, czy kobieta chce zajść w ciążę w przyszłości, czy też nie.

Nie powinnaś się martwić, jeśli twój okres spóźnia się kilka dni. Twoje ciało nie działa jak w zegarku.  Jednakże dłuższe opóźnienia mogą być oznakami zaburzeń lub problemów. Gdy wykluczysz niegroźne powody, które mogą prowadzić do zmian menstruacji, najlepiej udać się do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández-Alonso, A. M.; Cuadros, J. L.; Chedraui, P.; Mendoza, M.; Cuadros, A. M., and Pérez-López, F. R. (2010). “Obesity is related to increased menopausal symptoms among Spanish women”, Menopause Int, 16 (3): 105-110.
  • Ganong, W. (2007). Fisiopatología Médica: introducción a la medicina clínica. México, DF: El Manual Moderno.
  • Sociedad Española de Ginecología y Obstetricia (2007). Fundamentos de Obstetricia. Madrid: Marte.
  • Tortora, G. (2006). Principios de Anatomía y Fisiología. Buenos Aires: Médica Panamericana.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.