Sposoby na zbicie gorączki

Gorączka to naturalny mechanizm obronny organizmu w reakcji na infekcję. Zbyt wysoka temperatura może nam jednak zagrażać, dlatego warto wiedzieć jak kontrolować jej objawy.
Sposoby na zbicie gorączki

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2022

Podwyższona temperatura to naturalny mechanizm obronny organizmu. Zbyt wysoka może nam jednak zagrażać. Dlatego poznać sposoby na zbicie gorączki. Każdemu może zdarzyć się podwyższona temperatura i złe samopoczucie. Jeśli nie występuje poważne zagrożenie, dobrze wiedzieć, co zrobić, by zbić gorączkę.

Z tego artykułu dowiecie się, czym jest gorączka i o czym należy pamiętać. Warto znać zasady pierwszej pomocy, by umieć złagodzić objawy dolegliwości zdrowotnych. Czytajcie więc dalej!

Czym jest gorączka?

Gorączka to podwyższona temperatura ciała. W wielu przypadkach jest sygnałem infekcji. W odpowiedzi organizm podnosi temperaturę, by zwalczyć patogen i wrócić do zdrowia. Wówczas gorączka nam nie zagraża, nie wymaga leczenia, a nawet jest zjawiskiem pozytywnym.

Temperatura ciała może zmieniać się zależnie od wieku, pory dnia czy aktywności. Istotne jest także miejsce pomiaru. O gorączce mówimy po przekroczeniu następujących wartości:

  • Pacha: 37,2 °C.
  • Usta: 37,8 °C.
  • Tętnica szyjna, ucho lub odbyt: 38 °C.

Zalecamy korzystanie z termometru cyfrowego. To najskuteczniejszy i najdokładniejszy system. Najlepiej mierzyć temperaturę w ustach (pod językiem), a nie pod pachą. U małych dzieci najlepiej wkładać termometr w odbyt.

Gorączka czy stan podgorączkowy

Gorączka to naturalna reakcja organizmu na infekcję.

Należy brać pod uwagę jak wysoka jest gorączka. Jeśli to tylko 1 stopień powyżej normalnej temperatury ciała, mówi się o stanie podgorączkowymczyli słabej gorączce. Objawy towarzyszące podwyższonej temperaturze to zwykle dreszcze, uczucie zimna, bóle i szklane oczy.

Czy należy stosować sposoby na zbicie gorączki?

Jak już wspomnieliśmy, gorączka bywa objawem różnych chorób. Jeśli nie jest wysoka, należy zapewnić choremu odpoczynek i starać się złagodzić dolegliwości. Tak jak postępuje się na przykład w przypadku grypy.

Warto wziąć pod uwagę, że przyjmowanie leków na zbicie gorączki, gdy ta nie jest wysoka, nie przyspieszy leczenia. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą się w tej sytuacji przydać.

Sposoby na zbicie gorączki

Zwiększenie spożycia płynów (wody, naturalnych soków bez cukru) i przyjmowanie leków przeciwbólowych może pomóc kontrolować gorączkę.

Dużo pić

Najlepsze co można zrobić, by zbić gorączkę, zarówno u dzieci jak i u dorosłych, to zwiększenie spożycia płynów. To ważne szczególnie jeśli grozi nam odwodnienie ze względu na biegunkę czy wymioty.

Poza wodą można pić też naturalne soki. Dostarczają one składników odżywczych, na przykład witaminy C, która wspomaga organizm w walce z infekcją. Zawierają ją acerola, gujawa, kiwi, truskawki, owoce cytrusowe itd.

Napar z imbiru

Imbir może pomóc zbić gorączkę (na początku) i zwalczyć objawy grypy, kataru itp. Jednak nie jest on zawsze w 100% skuteczny i jego stosowanie nie zastąpi leczenia zaleconego przez lekarza.

Kłącze imbiru pomaga kontrolować gorączkę i rozgrzewa organizm oraz działa napotnie, co łagodzi uczucie zimna.

Leki przeciwbólowe na zbicie gorączki

Leki przeciwbólowe są często stosowane w leczeniu bólu i gorączki. Mogą czasowo złagodzić dolegliwości. Zalecamy jednak skonsultowanie się ze specjalistą przed ich zastosowaniem.

Zasadniczo przyjmować je powinni tylko dorośli. Przy dzieciach powinniśmy zawsze zachowywać większą ostrożność i przestrzegać dawki zaleconej przez lekarza lub wskazanej w ulotce.

Jeśli gorączka rośnie, nie ustępuje lub pojawiają się inne niepokojące objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Nie ignoruj bólu, trudności z oddychaniem ani ryzyka odwodnienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Haniadka, R., Saldanha, E., Sunita, V., Palatty, P. L., Fayad, R., & Baliga, M. S. (2013). A review of the gastroprotective effects of ginger (Zingiber officinale Roscoe). Food and Function. https://doi.org/10.1039/c3fo30337c
  • Álpizar Caballero, L. B., & Medina Herrera, E. E. (1999). Fisiopatología de la fiebre. Revista Cubana de Medicina Militar.
  • Ruiz, R. (2010). Fiebre en pediatría. Revista Mexicana de Pediatría.
  • J.M., R.-R. F. and F. (2014). La fiebre. Revista de La Facultad de Medicina de La UNAM.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.