Niezawodne sposoby na określenie, czy masz rwę kulszową

Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się ze specjalistą, aby sprawdzić, czy masz rwę kulszową. Dzięki temu możesz rozpocząć odpowiednie leczenie. Chodzi o to, że niektóre objawy rwy kulszowej, które mogą z czasem zniknąć, pasują do innych problemów zdrowotnych.
Niezawodne sposoby na określenie, czy masz rwę kulszową

Ostatnia aktualizacja: 16 marca, 2022

Kiedy cierpisz na ból pleców i przeszkadza ci to w codziennych zajęciach, możesz się zastanawiać, co ci dolega i jak się to nazywa. Czy to ból w dole pleców? Czy może masz rwę kulszową? A potem możesz się zastanawiać, czym różni się jedno od drugiego i jak je właściwie leczyć.

Wizyta u lekarza w takich przypadkach będzie niezbędna, aby móc ustalić przyczynę problemu, a tym samym wiedzieć, co dokładnie ci dolega. Jednak przedstawiamy kilka sposobów, aby samodzielnie sprawdzić, czy masz rwę kulszową. Dzięki temu będziesz mógł dokładniej powiedzieć swojemu lekarzowi, co Ci dolega i jak zakłóca ci życie.

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to rodzaj bólu, który może promieniować wzdłuż nerwu kulszowego do stopy. Zwykle dotyczy tylko jednej strony ciała, a według danych dostarczonych przez Merck Manual „rwa kulszowa występuje u około 5% osób z bólem pleców”.

Nie zawsze można określić dokładną przyczynę. Istnieją jednak przypadki, w których po ocenie jest oczywiste, że przyczyną jest na przykład przepuklina krążka lub zapalenie z powodu naderwania więzadła.

Nerw kulszowy przechodzi od kręgosłupa aż do stopy. Kiedy podlega uciskowi, pojawia się rwa kulszowa (tj. ból). Dzieje się tak, ponieważ jego funkcja jest zaburzona. Wtedy odczuwasz ból, osłabienie i mrowienie.

Cyfrowa ilustracja nerwu kulszowego.

Objawy towarzyszące

 • Mrowienie.
 • Drętwienie (w nodze lub tylko w stopie).
 • Ból (uporczywy lub nagły podczas niektórych ruchów).
  • Ból może być silniejszy podczas siedzenia, chodzenia, biegania, wchodzenia po schodach, rozciągania nóg, kaszlu lub kichania, wysiłku itp.

Dlatego jeśli czujesz ból, który przechodzi od pleców do jednej z nóg, a także odczuwasz drętwienie lub mrowienie, a także dyskomfort, może nie chodzić o zwykły skurcz. Prawdopodobnie masz rwę kulszową.

Rzućmy okiem na kilka innych objawów, które mogą wskazywać, że możesz mieć rwę kulszową.

1. Masz słabe kolana

Mężczyzna z bólem w kolanie.

Kiedy kolano dotkniętej chorobą nogi jest słabe, problemem może wynikać z rwy kulszowej.

Należy zauważyć, że gdy ból dotyka obu nóg, należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną. Operacja może być konieczna w trybie pilnym.

2. Nie możesz już biegać

Trudno stwierdzić, czy ból, którego doświadczają sportowcy w nodze, jest oznaką rwy kulszowej. Dzieje się tak, ponieważ rwa kulszowa i zespół mięśnia gruszkowatego mają prawie takie same objawy. Jednak ta druga dolegliwość jest bardziej powszechna niż pierwsza.

Co więcej, mrowienie, ból i drętwienie, które docierają do nogi, są objawami obu problemów zdrowotnych. Możesz również cierpieć na inny stan, jeśli te objawy się pojawią. Dlatego należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów. Ignorowanie sygnałów ostrzegawczych, które daje twoje ciało, może pogorszyć sytuację.

Chociaż wszyscy uważamy, że sportowcy cieszą się doskonałym zdrowiem, nigdy nie ignoruj żadnego bólu lub dyskomfortu, jeśli należysz do tej grupy.

3. Cierpisz na dokuczliwy ból

Zarówno uporczywy ból, który przechodzi z pleców w dół nogi, jak i nagły ból w tym samym obszarze podczas wykonywania różnych czynności, mogą wskazywać na rwę kulszową.

Udając się do lekarza, powinieneś jednoznacznie opisać objawy. Pamiętaj o następujących zaleceniach:

 • Nie wystarczy tylko powiedzieć, że odczuwasz ból, ale trzeba określić, od jakiego momentu go doświadczasz, jak wpływa to na ciebie podczas różnych czynności, czy jest nagły czy nie, jak długo go odczuwasz itp.
 • Musisz zlokalizować palcem punkt, w którym zaczyna się ból.
 • Określ, czy ból jest zlokalizowany, czy obejmuje całą nogę.
 • Powinieneś również wyjaśnić, czy boli tylko jedną noga, czy obie.

Mówiliśmy już, że ból jest bardzo powszechny w wielu schorzeniach, mimo że jest to bardzo ważny objaw rwy kulszowej. Jednak kiedy odwiedzasz swojego lekarza, powinieneś jasno i konkretnie określić, jaki masz rodzaj bólu.

Doktor Jacob Teitelbaum (autor prac takich jak Real Cause, Real Cure: The 9 Root Causes of the Most Common Health Problems and How to Solve Them ) przedstawia kilka kluczowych technik pozwalających ustalić, czy masz rwę kulszową:

 • Użyj kciuka, aby zakotwiczyć palce i przesuń palce na mięśnie dolnej części pleców.
 • Spróbuj znaleźć punkty na plecach, które powodują ból.
 • Jeśli ból powoduje lekkie ciągnięcie, które schodzi aż do palców stóp, jest bardzo prawdopodobne, że masz rwę kulszową.

4. Wykonaj test na rwę kulszową

Musisz położyć się i rozprostować stopy. Z pomocą drugiej osoby unieś nogę wyprostowaną między 30 a 70 stopni. Twój partner powinien podnieść twoją nogę, ponieważ będzie osobą oceniająca w tym teście.

Jeśli po wykonaniu tego testu odczuwasz ból w całej nodze, za kolanem i aż do palców, to najprawdopodobniej masz rwę kulszową.

Naszą rekomendacją jest udanie się do specjalisty fizykoterapii lub lekarza, aby mogli wykonać to badanie. Należy pamiętać, że nagłe lub nieprawidłowe wykonywanie ruchów może pogorszyć objawy.

5. Coś innego dzieje się z Twoim ciałem

Mężczyzna pokazujący swojemu lekarzowi plamę na plecach.

Oprócz bólu pleców, kolan i nóg kolejnym objawem rwy kulszowej są zmiany w ciele. Może na przykład Twoje jelita i pęcherz tracą kontrolę nad swoimi funkcjami. Według lekarzy może to oznaczać, że potrzebujesz pilnej operacji.

Alan Hilibrand, rzecznik Amerykańskiej Akademii Chirurgów Ortopedycznych (AAOS), twierdzi, że taka sytuacja występuje rzadko. Jeśli czujesz, że Twój kręgosłup wywiera duży nacisk na nerw, który może wpływać na Twój pęcherz i jelita, skonsultuj się z lekarzem. To uszkodzenie może stać się trwałe.

Dobra wiadomość: Twoja rwa kulszowa może ustąpić

Dobrą wiadomością jest to, że rwa kulszowa znika w 80% przypadków. Jednak nadal nie wiemy, czy dzieje się tak dlatego, że krążek w kręgosłupie wrócił na swoje pierwotne miejsce, czy też nerw kulszowy nie podlega już uciskowi.

To, co możesz zrobić, gdy cierpisz na rwę kulszową, aby zminimalizować odczuwany dyskomfort, to zażywanie leków przeciwzapalnych. Powinieneś również poddać się fizjoterapii zaleconej przez lekarza.

Chociaż rwa kulszowa w większości przypadków jest przejściowa, jednak objawy prawdopodobnie będą trwać dłużej niż 3 miesiące. W każdym razie zawsze ważne jest, aby odwiedzić lekarza i postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Należy pamiętać, że w wielu przypadkach fizjoterapia może być bardzo pomocna.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.