Sposoby na migrenę - 3 naturalne środki przeciwbólowe
Migrena to jedno z najczęstszych schorzeń w dzisiejszym społeczeństwie. Świdrujący, przeszywający, nasilający się z każdym gwałtowniejszym poruszeniem ból, któremu nierzadko towarzyszą też wymioty. Jakie są sposoby na migrenę?
Czy istnieją naturalne środki łagodzące dokuczliwy ból? Odpowiedź brzmi: tak, poznasz je w tym artykule.
Migrena rozwija się niespotykanie szybko, z każdą chwilą napad tej choroby nabiera siły i uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynności. Na szczęście oprócz środków farmakologicznych istnieją też naturalne alternatywne sposoby leczenia.
Część chorych na migrenę obserwuje u siebie tzw. aurę, czyli zaburzenia widzenia w postaci świetlistych zygzaków, plamek, czasami nawet ubytków w polu widzenia.
Przyczyny
Zanim poznasz skuteczne sposoby na migrenę, zastanówmy się co powoduje ten stan. Istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do silnego bólu głowy i choroby neurologicznej:
- Nadmierne spożycie kofeiny, żywności bogatej w glutaminian sodu i mięso bogate w azotany.
- Nadmiar ciepła i zmiany ciśnienia atmosferycznego, zwłaszcza niskie ciśnienie.
- Silne zapachy.
- Toksyczne używki, takie jak alkohol czy tytoń.
- Migrenę może wywołać brak snu, w skrajnych przypadkach jego nadmiar.
- Silny stres i hałas.
Innym ważnym czynnikiem są predyspozycje genetyczne. Najnowsza zaś teoria głosi, że migrena to mechanizm obronny mózgu w walce ze stresem oksydacyjnym. Innymi słowy jest to sposób autonaprawy.
Musimy pamiętać, że zdrowa dieta i codzienne zdrowe nawyki są niezbędne, aby uchronić się przed powracającą migreną. Nie pomoże nam spożywanie tłustych pokarmów i produktów przetworzonych.
Należy też zrezygnować ze wszelkich toksycznych używek: alkoholu, narkotyków czy papierosów. Pozostawiają one nieodwracalne ślady w naszym organizmie, które mogą przyczynić się do nawrotów bólu głowy.
Pamiętaj, że każdego dnia decydujemy o swoim zdrowiu. To co dostarczamy do organizmu może nie mieć konsekwencji w tej samej chwili, ale na zawsze pozostawi w nas ślad. Wybieraj dla siebie najlepsze z możliwości.
Objawy
Jeśli chodzi o natężenie występowania napadów możemy mówić o dwóch rodzajach : chronicznej i epizodycznej. W pierwszym przypadku migrena dopada nas przez 15 dni w miesiącu lub więcej, powraca przez ponad 3 miesiące. Średnia epizodów natomiast wynosi trzy napady bólu w miesiącu.
Kolejnym objawem jest wspomniana już aura, która towarzyszy chorobie. Aura to objawy zwiastujące nadejście ataku, które można zaobserwować jeszcze przed bólem głowy bądź łącznie z nim.
- Bardzo często migrenie towarzyszą zmiany wizualne, oślepienie, światłowstręt czy wrażenie tunelu.
- Mogą wystąpić też zaburzenia pola widzenia, plamki, migające światła.
- To nie wszystko, przy migrenie można zauważyć też drętwienie kończyn i mrowienie.
- W niektórych przypadkach występują trudności z artykulacją słów i utrata słuchu.
Do inych objawów należą:
- Zawroty głowy
- Nudności
- Senność lub skłonność do snu
- Trudności z koncentracją
Naturalne sposoby na migrenę – jak łagodzić jej symptomy?
Na wstępie należy zaznaczyć, że niezwykle istotna jest konsultacja ze specjalistą. Każdy organizm jest inny i czasami dolegliwości związane z migreną potrzebują specjalistycznego leczenia. Nie lekceważ dolegliwości.
To co może okazać się niezwykle przydatne – to domowe i naturalne sposoby na migrenę. Będą doskonałym towarzyszem przyjętej terapii.
1. Napar z cytryny i imbiru
Imbir zawiera substancję czynną o nazwie gingerol, która nadaje mu właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wraz z substancjami odżywczymi cytryny, pomaga rozluźnić naczynia krwionośne, w konsekwencji łagodząc objawy migreny.
Składniki
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 1 łyżeczka startego korzenia imbiru (5 g)
- Sok z ½ cytryny
Przygotowanie
- Zagotuj wodę, a kiedy dojdzie już do wrzenia dodaj łyżkę imbiru i odstaw na 2 minuty.
- Zdejmij z ognia, następnie dodaj sok z cytryny.
- Zaleca się przyjmowanie ciepłego naparu od dwóch do trzech razy dziennie.
Przeczytaj też: Imbir lekarski – 6 remediów dla zdrowej skóry
2. Sposoby na migrenę – rumianek i miód
Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne kwiatów rumianku może ukoić napięcie wywołane migrenami. Napar z rumianku przywraca też prawidłowe krążenie krwi i poprzez natlenienie organizmu zmniejsza stan zapalny, który może wywoływać bóle głowy.
Składniki
- 1 łyżka kwiatów rumianku (15 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
- ½ łyżki miodu (12 g)
Przygotowanie
- Wodę wraz z kwiatami rumianku należy zagotować w małym garnuszku.
- Odstaw z ognia i pozwól odpocząć mieszance.
- Następnie należy odcedzić napar i posłodzić łyżeczką miodu.
- Zaleca się spożywanie jeszcze ciepłego wywaru, dwa razy dziennie.
3. Napar z rdestu ptasiego na migrenę
Mimo że ta roślina nie jest tak popularna jak chociażby rumianek – znana jest w medycynie ludowej od wieków. Ma działanie przeciwbólowe i uspokajające, może łagodzić nawet silny ból towarzyszący migrenie.
Można ją kupić w sklepach zielarskich. Co najważniejsze stanowi też świetny środek zapobiegający. Rdest zawiera flawonidy, garbiniki, oraz między innymi kwas kawowy, który ma silne działanie przeciwzapalne.
Składniki
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 1 łyżka rdestu ptasiego
Przygotowanie
- Podgrzej wodę, a kiedy dojdzie do wrzenia dodaj ziele rdestu i pozwól aby wszystko ponownie się zagotowało.
- Odstaw na kilka chwil.
- Zaleca się picie ciepłego naparu przed każdym posiłkiem.
Mimo że zawsze zalecamy aktywność fizyczną należy pamiętać, że pogarsza ona dolegliwości związane z migreną. W tym przypadku, kiedy zmagamy się z kolejnym napadem, najlepszym rozwiązaniem będzie solidny odpoczynek.
Warto jednak unikać czynników wyzwalających ataki migreny. Są to np. omijanie posiłków, odwodnienie, zakłócenia snu, stres czy alkohol (zwłaszcza czerwone wino).