Spać lepiej - poznaj najlepsze zioła nasenne

Choć naturalne metody leczenia zwykle nie wchodzą w konflikt z większością lekarstw, jeżeli jesteś w trakcie jakiejś kuracji, najlepiej przed wypiciem polecanych przez nas ziół skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Spać lepiej - poznaj najlepsze zioła nasenne

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Nie wysypiasz się dobrze? W dzień jesteś zmęczony, bo w nocy nie potrafisz zasnąć? Chciałbyś spać lepiej?

Przewracasz się na jeden bok… potem na drugi. Nie jesteś w stanie zasnąć, nieważne jak bardzo się starasz. Patrzysz na zegarek – brakuje już niewiele, by zadzwonił budzik. A Ty nie zdążyłeś jeszcze zmrużyć oka. Już wyobrażasz sobie, jak będzie wyglądał Twój długi dzień w pracy. Brzmi znajomo?

W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą informacjami o ziołach, które w naturalny sposób pozwolą Ci spać lepiej. Koniecznie się z nimi zapoznaj!

Bezsenność jest groźniejsza, niż myślisz

Jeden dzień lub kilka godzin bez snu to nic złego, jeśli później utniesz sobie drzemkę lub następnej nocy “odeśpisz” to, co straciłeś. Jednakże musisz zdawać sobie sprawę, że jeśli bezsenność staje się raczej regułą niż wyjątkiem, koniecznie jak najszybciej trzeba coś z tym zrobić.

Trudności w zasypianiu lub całkowita niezdolność do snu może być spowodowana przez wiele czynników.

Dziś większość ludzi chorujących na bezsenność znajduje się również pod ciągłą presją, żyje w stresie i w zbyt szybkim tempie. Dlatego też tak ciężko im spać dłużej niż 2 godziny pod rząd, o ile w ogóle zdołają zasnąć.

Mężczyzna cierpiący na bezsenność

Bezsenność może prowadzić do innych problemów, takich jak depresja, brak możliwości skupienia się w pracy, czy też drażliwość, żeby wymienić tylko kilka.

Chociaż nikt nie ustalił dokładnej ilości godzin snu, koniecznej do wypełnienia każdej nocy, szacuje się, że osoba dorosła, aby zdrowo odpocząć, powinna przespać około 8 godzin.

Najlepsze zioła, by spać lepiej

Żeby bezsenność nie stała się chroniczna i nie zaczęła przynosić negatywnych konsekwencji w Twoim codziennym życiu, możesz przekonać się do picia niektórych ziół o właściwościach uspokajających.

Nie uciekaj się od razu do leków przeciwdepresyjnych, uspokajających lub innych chemicznych suplementów. Najlepszym rozwiązaniem, by lepiej spać, są zawsze sposoby domowe! Należy zwrócić uwagę na następujące rośliny:

Kozłek lekarski (znany także jako waleriana)

  • Korzeń tej rośliny był używany od setek lat w leczeniu wszystkich rodzajów zaburzeń snu.
  • Działa na ośrodkowy układ nerwowy i ma właściwości uspokajające.
  • Tak więc, jest również zalecany dla osób cierpiących z powodu stresu i niepokoju w swoim życiu codziennym.
Napar z waleriany, by spać lepiej

W przeciwieństwie do tego, co uważa większość osób, waleriana wcale nie jest uzależniająca i jedynym potencjalnym efektem ubocznym są łagodne dolegliwości żołądkowe. Dobrym pomysłem jest wypijanie naturalnego naparu z tej rośliny na około pół godziny przed snem.

W niektórych sklepach ze zdrową żywnością suplementy diety z zawartością waleriany są dostępne w postaci proszku lub tabletek. Nie jest wskazane jednak picie waleriany przez kobiety w ciąży, osoby, które często sięgają po alkohol lub osoby, które mają zamiar poddać się operacji.

Kava (pieprz metystynowy)

Kolejne naturalne lekarstwo, które pomoże nam spać lepiej. Kava, znana także jako pieprz metystynowy to bardzo silnie działający korzeń, który może skutecznie pomóc osobom z zaburzeniami snu.

  • Ten naturalny środek uspokajający wywołuje senność niemal natychmiast. Zaleca się, aby włączyć go do diety osób doświadczających napadów niepokoju lub mających zszargane nerwy.
  • Nie jest to roślina uzależniająca i nie wywołuje skutków ubocznych, o ile nie przesadzimy z jej spożywaniem.
  • Jeżeli chcesz spać lepiej, możesz wypić napar przed pójściem do łóżka. Możesz też osłodzić napar łyżką naturalnego miodu.

Rumianek

Kolejne doskonale znane i łatwo dostępne zioło o właściwościach uspokajających i kojących. Rumianek pomaga także, gdy pojawiają się bóle brzucha.

Napar z rumianku

Wykazuje właściwości relaksujące dla naszego układu nerwowego, dzięki czemu pozwala spać lepiej i głębiej. Najlepiej jest pić jedną filiżankę rumianku na około godzinę przed snem.

Z melisą będziesz spać lepiej

Wiadomo powszechnie, że melisa jest bardzo korzystna w zwalczaniu różnych problemów związanych z naszym układem nerwowym (w tym bezsenności).

  • Jest również doskonała w zmniejszaniu odczuwanej nerwowości i niepokoju, które zwykle występują u osób z depresją.
  • Należy spożywać co najmniej 2 filiżanki naparu z melisy dziennie. Pomoże to w pełni wykorzystać jej wspaniałe właściwości.
  • Należy jednak pamiętać, że melisy nie mogą spożywać kobiety w ciąży lub karmiące.
  • To powszechnie znane zioło pomoże Ci zasnąć, wyeliminować niestrawność, nudności i inne dolegliwości. Ponadto delikatnie rozluźnia mięśnie, co z kolei przyczynia się do poprawy jakości snu.

Męczennica cielista

Roślina ta jest znana też jako kwiat namiętności. Jej właściwości przeciwbólowe i uspokajające plasują ją w uprzywilejowanym miejscu w rankingu roślin, które pomagają nam lepiej spać.

Jeżeli czujesz, że Twój poziom stresu jest wyższy niż normalnie i coraz trudniej jest Ci spać kilka godzin pod rząd bez przerwy, zalecamy Ci regularnie pić tę herbatę ziołową.

Przez cały dzień można wypijać aż 2 do 3 filiżanek męczennicy. Pomoże to zmniejszyć poziom odczuwanego stresu i ukoi nerwy. Aby osłodzić napar, zawsze możesz dodać miód lub brązowy cukier. Nie sięgaj po biały cukier lub chemiczne słodziki, gdyż nie są one zdrowe dla Twojego układu nerwowego.

Lipa drobnoziarnista

Kiedy jesteśmy zbyt przeciążeni wszystkimi zajęciami i chcemy się trochę uspokoić, doskonale jest sięgnąć po filiżankę naparu z lipy. Zioło to jest idealne do zmniejszenia poziomu stresu i oczyszczania umysłu. Śmiało możesz delektować się nim po powrocie z pracy po ciężkim dniu.

Napar z kwiatu lipy

Wszystko, co musisz zrobić, to zaparzyć pół łyżeczki suszonych kwiatów lipy na szklankę wrzątku.

Z kolei w wielu sklepach można dostać saszetki lub torebki herbaty z lipy, aby jeszcze łatwiej i szybciej przygotować herbatę. Lipa pomaga również złagodzić problemy żołądkowe. Wykazuje naprawdę niesamowite właściwości lecznicze.

Polecamy również lekturę artykułu: Wrzody żołądka? Wylecz je bananem i ziemniakami

Jak spać lepiej dzięki makowi?

Jest to roślina, która ma zdolność do odprężania, a to z kolei wywołuje głęboki i mocny sen. Mak jest wprost doskonały, gdy chcemy spać lepiej. Więc jeśli potrzebujesz kilka godzin spokojnego snu, koniecznie sięgnij po tę wartościową roślinę.

Jest to jeden najbardziej popularnych naturalnych remediów na bezsenność.

Nie możesz go jednak przedawkować. Powinieneś stosować w związku z tym tylko 2 gramy kwiatów na szklankę wrzątku. Odstaw do zaparzenia na około 10 minut, następnie odcedź i wypij.

Wypijaj filiżankę naparu przed snem przez dwa dni pod rząd. Zalecamy to zrobić w weekend, ponieważ możesz nie usłyszeć budzika.

Napar z kwiatów maku pomoże spać lepiej

Zwłaszcza podgatunek maku zwany California Poppy jest bardzo przydatny, gdy problem bezsenności uniemożliwia nam zapadnięcie w głęboki, kojący sen.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Healthline.com The Calming Effects of Passionflower [Online] Available at: www.healthline.com/health/anxiety/calming-effects-of-passionflower
  • Sarrais F, Castro Manglano P. El insomnio. Anales Sis San Navarra Pamplona 2007;30(1)
  • Mi herbolario. Revista especializada para profesionales de la salud. No puedo dormir… plantas para el insomnio [Online] Available at: www.miherbolario.com/articulos/salud/53/no-puedo-dormir…-plantas-para-el-insomnio
  • Biomanantial.com Garcés G LK. Hierbas para Dormir [Online] Available at: www.biomanantial.com/hierbas-para-dormir-a-2031-es.html

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.