Sok z ogórka – 7 powodów, by zacząć go pić

Ogórek to jeden z najpowszechniej uprawianych produktów na świecie. Warto wykorzystać go nie tylko w kuchni, ale i jako naturalne lekarstwo.
Sok z ogórka – 7 powodów, by zacząć go pić
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Sok z ogórka to stosunkowo niekonwencjonalny sposób wykorzystania tego warzywa, czyli konkretniej owocu rocznej rośliny Cucumis sativus. 

Ogórek oryginalnie pochodzi z Indii, ale obecnie jest powszechnie znany i wykorzystywany w kuchniach całego świata. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy cudowne właściwości ogórka oraz przepis na własnoręcznie wykonany sok z ogórka.

Z czego składa się ogórek?

Ogórek jest niezwykle bogaty w wodę – szacuje się, że woda może stanowić nawet 96% jego objętości. Jest to także produkt niskokaloryczny (dostarcza 13 kalorii na 100 gramów), a to za sprawą niskiej zawartości cukrów, tłuszczów i białka.

Wśród najbardziej wyróżniających się w składzie ogórka substancji odżywczych warto wymienić takie jak:

  • witaminy (C, E i złożone witaminy z grupy B)
  • minerały (potas, fosfor, magnez, wapń)

To wszystko sprawia, że dietetycy bardzo często zalecają swoich pacjentom wzbogacenie lub wręcz opieranie jadłospisu o ten produkt. Łatwo wkomponować go do sałatek czy też przygotować naturalny sok.

Sok z ogórka jest także świetną bazą do innych dietetycznych, ale sycących napojów owocowych i warzywnych.

Praktyczna alternatywa: sok z ogórka

Naturalne soki to praktyczna alternatywa dla przekąsek – są bowiem sycące, proste w przygotowaniu, a jednocześnie dostarczają odpowiednią dawkę substancji odżywczych, witamin i minerałów.

Sok to także alternatywa, dzięki której substancje odżywcze lepiej wchłaniają się do organizmu, jednocześnie dbając o jego nawodnienie. Sok z ogórka dodatkowo wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.

Sok z ogórka

Aby utrzymać swoje ciało w dobrej kondycji, zarówno z punktu widzenia odporności, jak i wydajności fizycznej, koniecznie wypróbuj ten napój i jego właściwości.

Poniżej znajdziesz 7 powodów, przez które warto włączyć sok z ogórka do swojego codziennego życia.

1. Wspomaga odchudzanie i utrzymanie zdrowej masy ciała

Ogórek to nie tylko produkt niskokaloryczny; wystarczy niewielka jego porcja, by zapewnić długotrwałe uczucie sytości.

  • Konsystencja soku z ogórka spowalnia trawienie, przez co uczucie sytości utrzymuje się dłużej.
  • Pijąc tak przygotowany napój zapanujesz także nad napadami wilczego głodu, co pozwoli Ci utrzymać zdrową masę ciała.

Ogórki połączone z innymi owocami i warzywami to świetna broń do walki z nadmiarem tkanki tłuszczowej, toksyn czy spowolnionym metabolizmem. Koniecznie musisz spróbować!

2. Poprawia trawienie

Ogórki zawierają dużą ilość błonnika oraz wody. Spożywając je regularnie można skutecznie ograniczyć takie nieprzyjemne objawy jak refluks, zgaga czy zbyt kwaśne pH w żołądku. 

Brzuch

Błonnik usprawnia za to zdrowe ruchy jelitowe i pomaga uporać się z zaparciami.

3. Doskonale nawodni organizm

W ciągu dnia nasz organizm wytraca duże ilości wody. Właśnie dlatego – jeśli zasobów tych odpowiednio nie uzupełniamy – możemy zacząć odczuwać konsekwencje odwodnienia organizmu.

Sok z ogórka to świetny naturalny sposób na nawodnienie organizmu i zapobieganie utracie nadmiaru płynów. Napój ten to także spora dawka soli mineralnych.

4. Ma działanie antynowotworowe

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2016 roku, za właściwości przeciwnowotworowe ogórka odpowiadają takie substancje jak kukurbitacyna czy lignany.

Są to związki zdolne do powstrzymania rozwoju komórek nowotworowych, a więc działające profilaktycznie w przypadku wielu rodzajów nowotworów.

Oczywiście są to dopiero początkowe badania mówiące o takich właściwościach ogórka, nie szkodzi jednak sięgać po szklankę soku ogórkowego codziennie, tak czy siak.

5. Pomaga zapanować nad nadciśnieniem

Nadciśnienie to – jak sama nazwa wskazuje – podwyższony poziom ciśnienia tętniczego. Przekroczenie zdrowego poziomu ciśnienia krwi to zawsze ryzyko dla naszego samopoczucia czy nawet życia.

Sok z ogórka to źródło błonnika, magnezu i potasu, które to substancje są ściśle związane z procesami obniżania ciśnienia krwi. Napój ten jest więc świetnym środkiem profilaktycznym, który pomoże Ci uniknąć schorzeń układu krążenia w przyszłości.

Ból w klatce piersiowej . Pij sok z ogórka

6. Niweluje kwaśne pH

Ogórki są w stanie regulować pH krwi, za sprawą swoich właściwości alkalizujących. Wiele produktów, które spożywamy na co dzień, zakwaszają i tym samym osłabiają nasz organizm.

Właśnie dlatego takie naturalne lekarstwa jak sok z ogórka są nam niezwykle potrzebne, by przywrócić zdrowe pH w ciele.

Zaburzenia pH mogą prowadzić do licznych problemów zdrowotnych, takich jak przedwczesne starzenie się komórek, otyłość czy choroby układu krążenia. Miej to na uwadze i wykorzystaj ogórki do naturalnego detoksu organizmu.

7. Zapewnia dużą dawkę witaminy B

Złożone witaminy z grupy B są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Substancje te biorą bowiem czynny udział w procesach układu nerwowego, produkcji energii i przyspieszaniu metabolizmu.

Włącz ogórki do swojej diety w najprostszy z możliwych sposobów – poprzez przygotowanie soku. Doskonale zniweluje to poziom stresu czy lęku. Naprawdę warto!

Sok domowy czy ze sklepu?

W sklepach nie brakuje produktów reklamowanych jako zdrowe, lecznicze czy ekologiczne. Warto jednak pamiętać, że kupując gotowy sok nie zawsze mamy wpływ na to, co się w nim znajduje.

Nie jest rzadkością obecność w takich produktach konserwantów czy sztucznych barwników. Mogą one wywoływać efekty uboczne, takie jak reakcje alergiczne.

Właśnie dlatego zawsze najlepszym wyborem jest przygotowanie soku samodzielnie w domu. Następnym razem, gdy wybierzesz się na zakupy, koniecznie pamiętaj o ogórkach. To świetna inwestycja w Twoje zdrowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Xu L., Yu W., Jiang J., Li N., Clinical benefits after soluble dietary fiber supplementation: a randomized clinical trial in adults with slow transit consitpation. Zhonghua Yi Xue Za Zhi, 2014. 94 (48): 3813-6.
  • Murguanantham N., Solomon S., Senthamilselvi MM., Anti cancer activity of cucumis sativus (cucumber) flowers against human liver cancer. International Journal of Phamraceutical and Clinical Research, 2016.
  • Filippini T., Violi F., D’Amico R., Vinceti M., The effect of potassium supplementation on blood pressure in hypertensive subjects: a systematic review and meta analysis. Int J Cardiol, 2017. 230: 127-135.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.