Sok z ogórka - dlaczego warto go pić

Sok z ogórka - dlaczego warto go pić

Ostatnia aktualizacja: 27 lutego, 2018

Sok z ogórka jest zdrowym, pożywnym i uniwersalnym napojem. Ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych ma wiele właściwości zdrowotnych, które wykraczają poza ogólne korzyści spożywania dużej ilości warzyw.

Właściwości soku z ogórka obejmują między innymi: poprawę funkcji życiowych organizmu, zdolność do eliminowania zwapnień w nerkach zmniejszanie ryzyka otyłości.

Ogórek jest jedną z najłatwiej dostępnych roślin tropikalnych na świecie. Robi się z niego głównie pikle, ale większość zawartych w nim składników odżywczych jest tracona w procesie marynowania.

Wadą odżywczą soku w porównaniu z całym ogórkiem jest to, że w procesie pozyskiwania soku traci się błonnik pokarmowy; węglowodany znajdujące się w nienaruszonym ogórku. Z tego powodu, jeśli codziennie pijesz sok z ogórka, pamiętaj o tym, żeby jeść również całe warzywa, dzięki którym uzupełnisz utracony błonnik.

Po zrobieniu soku wciąż może wykorzystać pozostałe resztki ogórka. Zbierz pozostały miąższ do woreczka i zamroź go. Będzie świetnym dodatkiem do puree ziemniaczanego, zup i sosów.

Wartości odżywcze ogórka

Ogórek zawiera imponującą ilość naturalnie destylowanej wody (około 96%), co czyni go lepszym niż zwykła woda. Skórka zawiera dużo witaminy A, więc nie należy jej obierać.

Ogórek zawiera również minerały, które tworzą alkalia. Oznacza to, że pomagają stworzyć bardziej alkaliczne środowisko w organizmie, które z kolei pomaga zwalczać bakterie i choroby.

Jest także doskonałym źródłem witaminy A i C (obie to przeciwutleniacze), manganu, molibdenu, potasu, krzemionki, siarki i, w mniejszych ilościach, witaminy B, sodu, wapnia i fosforu.

Co więcej, prawdopodobnie widziałeś porady kosmetyczne, w których zaleca się nakładanie plastrów ogórka na powieki. Wynika to z zawartego w nim kwasu kawowego, który pomaga zapobiegać zatrzymywaniu wody, a stosowany miejscowo, zmniejsza obrzęk oczu.

Korzyści dla zdrowia, jakie daje sok z ogórka

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z ogromnych korzyści, jakie ogórek ma dla naszego ciała, są nawet tacy, którzy unikają jedzenia go w ogóle. Chociaż to warzywo może być dla niektórych ludzi “nudne”, prawda jest bardzo odświeżająca. Oto lista korzyści, jakie daje często spożywany świeży sok z ogórka:

Nadkwasota

Alkaliczność minerałów zawartych w soku z ogórka skutecznie pomaga regulować pH krwi, neutralizując nadkwasotę. Sok jest również przydatny w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy.

sok z ogórka na nadkwasotę

Ciśnienie krwi

Podobnie jak seler, ten bezbarwny napój może pomóc regulować ciśnienie krwi dzięki zawartym w nim minerałom i śladowym ilościom sodu.

Tkanki łączne

Sok z ogórka jest doskonałym źródłem krzemionki, która pomaga w prawidłowej budowie tkanek łącznych w organizmie, takich jak kości, mięśnie, chrząstki, więzadła i ścięgna.

Schładzanie

Podczas suchej i upalnej pogody picie szklanki soku z ogórka zmieszanego z sokiem z selera naprawdę pomaga w normalizacji temperatury ciała.

sok z ogórka

Diuretyk

Sok z ogórka jest naturalnym diuretykiem, przez co zwiększa oddawanie moczu, dzięki czemu wspomaga wydalanie toksyn. Pomaga również w rozpuszczaniu kamieni nerkowych.

Gorączka

Sok z ogórka ma właściwości regulujące temperaturę, dzięki czemu jest dobrym napojem, gdy masz gorączkę.

Stany zapalne

Sok z ogórka jest świetny do zwalczania działania kwasu moczowego, który powoduje stany zapalne w stawach. Podczas codziennego picia, sok pomaga w oczyszczeniu stawów; co zmniejsza ból, ponieważ wypłukuje się kwas moczowy.

Oznacza to, że ogórek pomaga również zwalczać inne stany zapalne, takie jak zapalenie stawów, astma i dna moczanowa.

sok z ogórka na stany zapalne

Porost włosów

Krzem i siarka zawarte w ogórkach sprawiają, że ich spożywanie przyspiesza porost włosów. Można wymieszać sok z ogórka z sokiem z marchwi, sałatą lub szpinakiem.

Problemy skórne

Duża ilość witaminy C i przeciwutleniaczy zawartych w ogórkach sprawiają, że są one ważnym składnikiem wielu kremów kosmetycznych, a także są stosowane w leczeniu egzemy, łuszczycy, trądziku itp.

Retencja płynów

Sok z ogórka zapewnia niezbędne elektrolity i przywraca nawilżenie komórek ciała, a tym samym zmniejsza retencję płynów.

Witamina K

Picie soku z ogórka zwalcza objawy niedoboru witaminy K, takie jak krwawienie z nosa, podatność na siniaki czy krwawienie dziąseł.

sok z ogórka na retencję płynów

Wskazówki dotyczące spożycia

Wybieraj ogórki ciemnozielone i jędrne. Unikaj ogórków żółtawych, których skórka jest pomarszczona przy końcach. Cieńsze ogórki mają mniej pestetk niż grube.

Przechowuj ogórki w lodówce, żeby zachowały świeżość. Pokrojony ogórek powinien być przechowywany w folii lub pojemniku próżniowym. Napoczęty ogórek zjedz w przeciągu jednego lub maksymalnie dwóch dni.

Możesz rozkoszować się smakiem soku z ogórka solo lub wykorzystać go jako bazę do innych zdrowych koktajli. Spróbuj zmiksować go z mrożonymi kulkami melonowymi i świeżą miętą, albo z truskawkami i bazylią – uzyskasz fantastyczne i odświeżające napoje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bernardini, C., Zannoni, A., Bertocchi, M., Tubon, I., Fernandez, M., & Forni, M. (2018). Water/ethanol extract of Cucumis sativus L. fruit attenuates lipopolysaccharide-induced inflammatory response in endothelial cells. BMC complementary and alternative medicine18(1), 194.
  • Sánchez-del-Castillo, Felipe, González-Molina, Lucila, Moreno-Pérez, Esaú del C., Pineda-Pineda, Joel, & Reyes-González, C. Efraín. (2014). Dinámica nutrimental y rendimiento de pepino cultivado en hidroponía con y sin recirculación de la solución nutritiva. Revista fitotecnia mexicana37(3), 261-269. Recuperado en 18 de enero de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0187-73802014000300013&lng=es&tlng=es.
  • Wright, C. I., Van-Buren, L., Kroner, C. I., & Koning, M. M. G. (2007). Herbal medicines as diuretics: a review of the scientific evidence. Journal of ethnopharmacology114(1), 1-31.
  • Zhang, L., Zhang, T., Ding, L., Xu, J., Xue, C., Yanagita, T., … & Wang, Y. (2018). The Protective Activities of Dietary Sea Cucumber Cerebrosides Against Atherosclerosis Through Regulating Inflammation and Cholesterol Metabolism in Male Mice. Molecular nutrition & food research, 1800315.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.