Sok z ogórka – dlaczego warto go pić

27 lutego, 2018

Sok z ogórkajest zdrowym, pożywnym i uniwersalnym napojem. Ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych ma wiele właściwości zdrowotnych, które wykraczają poza ogólne korzyści spożywania dużej ilości warzyw.

Właściwości soku z ogórka obejmują między innymi: poprawę funkcji życiowych organizmu, zdolność do eliminowania zwapnień w nerkach zmniejszanie ryzyka otyłości.

Ogórek jest jedną z najłatwiej dostępnych roślin tropikalnych na świecie. Robi się z niego głównie pikle, ale większość zawartych w nim składników odżywczych jest tracona w procesie marynowania.

Wadą odżywczą soku w porównaniu z całym ogórkiem jest to, że w procesie pozyskiwania soku traci się błonnik pokarmowy; węglowodany znajdujące się w nienaruszonym ogórku. Z tego powodu, jeśli codziennie pijeszsok z ogórka, pamiętaj o tym, żeby jeść również całe warzywa, dzięki którym uzupełnisz utracony błonnik.

Po zrobieniu soku wciąż może wykorzystać pozostałe resztki ogórka. Zbierz pozostały miąższ do woreczka i zamroź go. Będzie świetnym dodatkiem do puree ziemniaczanego, zup i sosów.

Wartości odżywcze ogórka

Ogórek zawiera imponującą ilość naturalnie destylowanej wody (około 96%), co czyni go lepszym niż zwykła woda.Skórka zawiera dużo witaminy A, więc nie należy jej obierać.

Ogórek zawiera również minerały, które tworzą alkalia. Oznacza to, że pomagają stworzyć bardziej alkaliczne środowisko w organizmie, które z kolei pomaga zwalczać bakterie i choroby.

Jest także doskonałym źródłem witaminy A i C (obie to przeciwutleniacze), manganu, molibdenu, potasu, krzemionki, siarki i, w mniejszych ilościach, witaminy B, sodu, wapnia i fosforu.

Co więcej, prawdopodobnie widziałeś porady kosmetyczne, w których zaleca się nakładanie plastrów ogórka na powieki. Wynika to z zawartego w nim kwasu kawowego, który pomaga zapobiegać zatrzymywaniu wody, a stosowany miejscowo, zmniejsza obrzęk oczu.

Korzyści dla zdrowia, jakie daje sok z ogórka

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z ogromnych korzyści, jakie ogórek ma dla naszego ciała, są nawet tacy, którzy unikają jedzenia go w ogóle. Chociaż to warzywo może być dla niektórych ludzi „nudne”, prawda jest bardzo odświeżająca. Oto lista korzyści, jakie daje często spożywany świeży sok z ogórka:

Nadkwasota

Alkaliczność minerałów zawartych w soku z ogórka skutecznie pomaga regulować pH krwi, neutralizując nadkwasotę. Sok jest również przydatny w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy.

sok z ogórka na nadkwasotę

Ciśnienie krwi

Podobnie jak seler, ten bezbarwny napój może pomóc regulować ciśnienie krwi dzięki zawartym w nim minerałom i śladowym ilościom sodu.

Tkanki łączne

Sok z ogórka jest doskonałym źródłem krzemionki, która pomaga w prawidłowej budowie tkanek łącznych w organizmie, takich jak kości, mięśnie, chrząstki, więzadła i ścięgna.

Schładzanie

Podczas suchej i upalnej pogody picie szklanki soku z ogórka zmieszanego z sokiem z selera naprawdę pomaga w normalizacji temperatury ciała.

sok z ogórka

Diuretyk

Sok z ogórka jest naturalnym diuretykiem, przez co zwiększa oddawanie moczu, dzięki czemu wspomaga wydalanie toksyn. Pomaga również w rozpuszczaniu kamieni nerkowych.

Gorączka

Sok z ogórka ma właściwości regulujące temperaturę, dzięki czemu jest dobrym napojem, gdy masz gorączkę.

Stany zapalne

Sok z ogórka jest świetny do zwalczania działania kwasu moczowego, który powoduje stany zapalne w stawach. Podczas codziennego picia, sok pomaga w oczyszczeniu stawów; co zmniejsza ból, ponieważ wypłukuje się kwas moczowy.

Oznacza to, że ogórek pomaga również zwalczać inne stany zapalne, takie jak zapalenie stawów, astma i dna moczanowa.

sok z ogórka na stany zapalne

Porost włosów

Krzem i siarka zawarte w ogórkach sprawiają, że ich spożywanie przyspiesza porost włosów. Można wymieszać sok z ogórka z sokiem z marchwi, sałatą lub szpinakiem.

Problemy skórne

Duża ilość witaminy C i przeciwutleniaczy zawartych w ogórkach sprawiają, że są one ważnym składnikiem wielu kremów kosmetycznych, a także są stosowane w leczeniu egzemy, łuszczycy, trądziku itp.

Retencja płynów

Sok z ogórka zapewnia niezbędne elektrolity i przywraca nawilżenie komórek ciała, a tym samym zmniejsza retencję płynów.

Witamina K

Picie soku z ogórka zwalcza objawy niedoboru witaminy K, takie jak krwawienie z nosa, podatność na siniaki czy krwawienie dziąseł.

sok z ogórka na retencję płynów

Wskazówki dotyczące spożycia

Wybieraj ogórki ciemnozielone i jędrne. Unikaj ogórków żółtawych, których skórka jest pomarszczona przy końcach. Cieńsze ogórki mają mniej pestetk niż grube.

Przechowuj ogórki w lodówce, żeby zachowały świeżość. Pokrojony ogórek powinien być przechowywany w folii lub pojemniku próżniowym. Napoczęty ogórek zjedz w przeciągu jednego lub maksymalnie dwóch dni.

Możesz rozkoszować się smakiem soku z ogórka solo lub wykorzystać go jako bazę do innych zdrowych koktajli. Spróbuj zmiksować go z mrożonymi kulkami melonowymi i świeżą miętą, albo z truskawkami i bazylią – uzyskasz fantastyczne i odświeżające napoje.

  • Bernardini, C., Zannoni, A., Bertocchi, M., Tubon, I., Fernandez, M., & Forni, M. (2018). Water/ethanol extract of Cucumis sativus L. fruit attenuates lipopolysaccharide-induced inflammatory response in endothelial cells. BMC complementary and alternative medicine18(1), 194.
  • Sánchez-del-Castillo, Felipe, González-Molina, Lucila, Moreno-Pérez, Esaú del C., Pineda-Pineda, Joel, & Reyes-González, C. Efraín. (2014). Dinámica nutrimental y rendimiento de pepino cultivado en hidroponía con y sin recirculación de la solución nutritiva. Revista fitotecnia mexicana37(3), 261-269. Recuperado en 18 de enero de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S0187-73802014000300013&lng=es&tlng=es.
  • Wright, C. I., Van-Buren, L., Kroner, C. I., & Koning, M. M. G. (2007). Herbal medicines as diuretics: a review of the scientific evidence. Journal of ethnopharmacology114(1), 1-31.
  • Zhang, L., Zhang, T., Ding, L., Xu, J., Xue, C., Yanagita, T., … & Wang, Y. (2018). The Protective Activities of Dietary Sea Cucumber Cerebrosides Against Atherosclerosis Through Regulating Inflammation and Cholesterol Metabolism in Male Mice. Molecular nutrition & food research, 1800315.