Śmierć zwierzaka - jak pomóc dziecku się z tym uporać?
Śmierć zwierzaka jest zawsze bolesna. Oprócz smutku, który sam odczuwasz, pamiętaj, aby odpowiednio zatroszczyć się również o swoje dziecko. Ta sytuacja często jest jego pierwszym doświadczeniem ze śmiercią.
W tym artykule dowiesz się, jak pomóc dziecku uporać się ze smutkiem, z jakim wiąże się śmierć zwierzaka.
Śmierć zwierzaka – jak pomóc dziecku się z tym uporać?
Nie ma znaczenia, jak do tego doszło – czy to z powodu długiej choroby zwierzęcia, czy też nagle w wyniku tragicznego wypadku. Nie liczy się również wielkość zwierzęcia, ani to, jak długo żyło z rodziną. W rzeczywistości śmierć zwierzaka bywa dla dzieci bardzo trudna do zrozumienia, zaakceptowania i przezwyciężenia.
Zwierzęta są częścią rodziny. Są dla dzieci towarzyszami zabaw i partnerami w przygodach i psikusach. Po ich śmierci, dzieci mają tendencję do odczuwania niepokoju emocjonalnego, doświadczają uczucia opuszczenia, a nawet lęku przed utratą kogoś innego.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak możesz pomóc swojemu dziecku w tym trudnym doświadczeniu.
1. Zrozum miłość Twojego dziecka do zwierzaka
Zwierzę jest kolejnym członkiem rodziny, szczególnie dla Twoich dzieci.
Pierwszym krokiem, który umożliwi Ci pomoc dziecku w tym procesie, jest próba zrozumienia, przez co ono przechodzi. Być może traktujesz rodzinnego zwierzaka jako po prostu: zwierzę towarzyszące.
Jednak dla zdecydowanej większości dzieci zwierzę domowe jest czymś znacznie więcej. To ich najlepszy przyjaciel. Niektóre dzieci mogą nawet postrzegać zwierzęta na równi z rodzeństwem.
Żałoba po stracie zwierzęcia jest więc trudna, podobnie, jak byłoby to w przypadku każdego członka rodziny. Dzieje się tak, ponieważ bez względu na gatunek zwierzaka, Twoje dziecko kochało je, uznawszy je za część Waszej rodziny.
2. Współczuj swojemu dziecku
Postaw się na jego miejscu. Spróbuj wczuć się w to, co przeżywa Twoje dziecko i zrozum jego sytuację.
Zwróć na nie szczególną uwagę, ponieważ chodzi bardziej o pogodzenie się ze stratą, a nie ból. Utrata ukochanej istoty boli bez względu na wszystko.
Jeśli zwierzę zmarło po długiej chorobie, jego śmierć jest być może łatwiejsza do zaakceptowania, niż gdyby przyczyną śmierci był wypadek. Gdy dziecko wie, że zwierzę jest chore, jego śmierć wydaje się być bardziej prawdopodobna.
Nieprzewidywalność niektórych sytuacji, takich jak śmiertelny wypadek, może być pierwszą sytuacją, w której dziecko dowiaduje się, że nie wszystko w życiu można kontrolować. Może to wywołać u niego duży strach.
Przeczytaj również: Legowisko dla zwierzęcia z recyklingu – 4 pomysły
3. Śmierć zwierzaka: unikaj ubarwiania rzeczywistości
Próbując chronić swoje dzieci, niektórzy rodzice decydują się powiedzieć, że zwierzę “uciekło”, zamiast wyjaśniać, że uległo wypadkowi i zmarło. Nie rób tego.
Rozmowa z dzieckiem o śmierci zwierzaka jest co prawda niezwykle trudna. Twoje dziecko zasługuje jednak na to, by poznać prawdę.
4. Baw się z dzieckiem
Towarzysz swojemu dziecku podczas żałoby i, próbując odwrócić jego uwagę, baw się z nim.
Niektóre dzieci mogą nawet udawać, że ich pluszowy zwierzak choruje i umiera. Taka gra z podziałem na role może okazać się niezwykle pomocna, wręcz uzdrawiająca. Skorzystaj z tego i użyj tego sposobu, aby pomóc swojemu dziecku zrozumieć i zaakceptować stratę w rodzinie.
5. Czytaj z dzieckiem i pomóż mu uporać się ze śmiercią zwierzaka
Dzięki bajkom dla dzieci możesz pomóc dziecku poradzić sobie z problemem żałoby po śmierci zwierzaka.
Istnieje wiele opowieści o śmierci członka rodziny lub zwierzaka, takich jak Bracia Lwie Serce autorstwa Astrid Lindgren lub Trzecie życzenie Tumbo Magdy Małkowskiej. Poświęć trochę czasu, aby przeczytać dziecku opowieść o śmierci i koniecznie o tym porozmawiaj.
6. Wyraź swoje uczucia, aby pomóc dziecku zrozumieć śmierć zwierzaka
Niektóre dzieci mają trudności z wyrażeniem odczuwanego bólu. Zostań katalizatorem swojego dziecka i pokaż mu, że utrata zwierzaka wpłynęła również na Ciebie.
Naucz swoje dziecko, że smutek to nic złego, że płacz jest czymś normalnym, a tęsknota za ukochaną istotą jest uczuciem, które dotyka Was wszystkich.
7. Śmierć zwierzaka – porozmawiaj ze swoim dzieckiem
Śmierć zwykle skłania dzieci do zadawania nieskończonej ilości pytań. Przygotuj się, aby odpowiedzieć na nie w jak najszczerszy sposób, dostosowując się jednak do wieku Twojego dziecka.
Przeczytaj również: Zwierzęta w domu to prawdziwy skarb – zalety z ich posiadania
8. Uczcij pamięć Waszego zwierzaka
Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o najlepszych wspomnieniach dotyczących zwierzaka, aby przywołać miłe uczucia.
Nie zapomnij porozmawiać o swoim zwierzaku. Rozmowa o nim i wspominanie miłych chwil spędzonych razem jest dla Twojego dziecka niezwykle ważne. Dobrym sposobem na pomoc dziecku może być również zorganizowanie małego pogrzebu.
Takie symboliczne pożegnanie ze zwierzęciem może być tym, czego potrzebuje Twoje dziecko, aby trochę lepiej się poczuć. Nie oznacza to jednak, że ból całkowicie zniknie i dziecko przestanie tęsknić za swoim zwierzakiem.
Inną opcją jest wykonanie albumu ze zdjęciami, który przywoła miłe wspomnienia lub posadzenie drzewa na jego cześć. Chwila refleksji z dzieckiem może pomóc mu poczuć się trochę lepiej.
9. Śmierć zwierzaka – nie zastępuj go kolejnym
Twoje dziecko potrzebuje czasu na uporanie się ze swoją stratą i zaakceptowanie, że jego przyjaciela już nie ma w pobliżu.
Nie próbuj wypełniać tej pustki nowym zwierzęciem. Daj swojemu dziecku czas, aby w pełni poradziło sobie ze stratą. Bądź pewny, że jest gotowe na przyjęcie nowego zwierzaka.
10. Obserwuj swoje dziecko
Chwile łez i smutku są normalne. Jeśli jednak zauważysz, że Twoje dziecko ma koszmary, nie może spać lub odczuwa duży niepokój, skonsultuj się z pediatrą. Twoje dziecko może potrzebować profesjonalnej porady, która pomoże mu uporać się ze śmiercią swojego zwierzaka.
Strata zwierzaka jest często pierwszym doświadczeniem dzieci ze śmiercią. Bądź cierpliwy, spędzaj czas ze swoim dzieckiem i pokaż mu, jak bardzo je kochasz. Pomóż mu stopniowo przezwyciężyć śmierć Waszego pupila. Pamiętaj, że zwierzę Twojego dziecka było jego najlepszym przyjacielem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- KidsHealth. Cuando fallece una mascota. https://kidshealth.org/es/parents/pet-death-esp.html
- Fleming-Holland, R. A. (2008). Reflexiones sobre la Muerte: el Duelo Infantil y el Suicidio Juvenil. Psicología Iberoamericana.
- Ledesma, R. I. G., Cabrera, A. M., & Torres, L. S. (2010). Pérdida y duelo infantil: una visión constructivista narrativa. Alternativas En Psicolog{’i}a. https://doi.org/1405-339