Skwalan: właściwości i jak go prawidłowo używać

Skwalan jest substancją nawilżającą stosowaną m.in. w produkcji produktów „przeciwstarzeniowych”, filtrów przeciwsłonecznych, pomadek do ust. Opowiemy Ci o jego zaletach.
Skwalan: właściwości i jak go prawidłowo używać
Franciele Rohor de Souza

Napisane i zweryfikowane przez farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 23 października, 2023

Skóra posiada naturalny czynnik nawilżający, który składa się głównie z wody i olejków. Tworzą one film hydrolipidowy, który zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Jednak ich funkcja może być osłabiona przez wiele elementów, w tym agresję słoneczną i starzenie się. Stąd znaczenie stosowania zewnętrznych środków nawilżających, takich jak skwalan.

Mowa tu o uwodornionej postaci skwalenu, głównego składnika wielonienasyconych lipidów powierzchni skóry. Skwalen wytwarzają same komórki skóry, jednak jego stężenie zmniejsza się z biegiem lat. Jaki jest wynik? Suchy, matowy i niezdrowy wygląd.

Na szczęście występuje nie tylko naturalnie u ludzi, ale także w dużych ilościach w oleju z wątroby rekina – jego najbogatszym źródle – oraz olejach roślinnych, takich jak oliwa z oliwek, olej z kiełków pszenicy, olej z amarantusa i olej z otrębów ryżowych. Powiemy Ci więcej o jego właściwościach i zastosowaniu.

Co to jest skwalan?

Jest to uwodorniona forma skwalenu (C₃₀H₅₀) stosowana w produktach do pielęgnacji skóry. Naśladuje naturalne oleje, które chronią powierzchnię skóry, dlatego uchodzi za dobry środek zmiękczający skórę.

Ponadto, jak wyszczególniono w przeglądzie w Molecular Nutrition & Food Research, ma również działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Zaobserwowano, że zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne powodowane przez wolne rodniki; dodatkowo nawilża i chroni przed starzeniem.

W swojej naturalnej postaci – pozyskiwanej ze źródeł zwierzęcych i roślinnych – skwalen jest zbyt niestabilny, aby można go było stosować w produktach do pielęgnacji skóry. Pod wpływem tlenu psuje się i nabiera nieprzyjemnego zapachu. Z tego powodu przechodzi proces uwodornienia, w wyniku którego powstaje skwalan, bardziej stabilna forma cząsteczki.

Właściwości skwalanu

Skwalan często występuje jako składnik w produkcji kremów nawilżających i przeciwstarzeniowych. Równie często wchodzi w skład szminek, serum do twarzy, filtrów przeciwsłonecznych i innych produktów do pielęgnacji skóry.

Użytkownicy wysoko cenią jego właściwości zmiękczające, czyli kojące, wygładzające i chroniące skórę. Ponadto, jak podkreślono w publikacji w Advances in Food and Nutrition Research, ma potencjał przeciwnowotworowy, przeciwutleniający, detoksykujący i nawilżający. Przyjrzyjmy się bliżej jego głównym zastosowaniom.

Skwalan dla skóry.
Skwalan wchodzi w skład różnych formuł sprzedawanych do pielęgnacji skóry.

Zdrowie skóry

Miejscowe stosowanie skwalanu wiąże się z różnymi korzyściami dla skóry. Badanie udostępnione w czasopiśmie Molecules  podkreśla, że substancja szybko i skutecznie się wchłania przez skórę właściwą. Przywraca nawilżenie i elastyczność nie pozostawiając tłustej warstwy.

To samo źródło podaje, że składnik pomaga odbudowywać barierę ochronną skóry i zwiększa nawilżenie. Idealnie nadaje się dla skóry, która utraciła wodę, uległa uszkodzeniu przez słońce lub przez wolne rodniki.

Regularne stosowanie wiąże się również ze zwiększoną produkcją kolagenu. W badaniach opublikowanych w Scientific Reports połączenie witaminy C ze skwalenem wykazało pozytywny wpływ na pogrubienie skóry i produkcję kolagenu. Jaki był efekt? Jędrniejsza, gładsza i zdrowsza skóra.

Ponadto przynosi korzyści dla skóry z egzemą, ponieważ jego właściwości przeciwzapalne i nawilżające pomagają zmniejszyć ogniska choroby.

Gojenie ran

Badanie udostępnione przez Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine wykazało, że skwalan ma potencjał w procesie regeneracji i gojenia ran. W szczególności zaobserwowano, że zwiększa odpowiedź makrofagów w stanach zapalnych, co ma kluczowe znaczenie dla leczenia skaleczeń.

Makrofagi to rodzaj białych krwinek, których funkcją jest niszczenie antygenów, usuwanie martwych komórek i pobudzanie aktywności innych komórek odpornościowych.

Zdrowie włosów

Zmiękczające i nawilżające właściwości skwalanu nie ograniczają się tylko do korzyści dla skóry. Produkty fryzjerskie również często wykorzystują tę substancję, aby zwiększyć połysk włosów i zmniejszyć ich łamliwość. Jego zastosowanie zwiększa jedwabistość pasm nie wpływając na zmiany produkcji sebum.

Ponadto skwalan zmniejsza utratę wilgoci, chroni przed ciepłem i zwiększa elastyczność. Chociaż można go znaleźć w formułach szamponów lub kremów do włosów, jest również dostępny w postaci oleju. Wciera się go poprzez masowanie i usuwa podczas regularnego spłukiwania.

Inne możliwe zastosowania skwalanu

  • Ze względu na wysoką zdolność przeciwutleniającą i właściwości przeciwzapalne skwalan ma związek z działaniem przeciwnowotworowym. W szczególności uważa się, że pomaga zapobiegać rakowi skóry poprzez łagodzenie skutków promieniowania słonecznego i wolnych rodników. Jednak brak na to wystarczających dowodów.
  • Poleca się go do cery tłustej i trądzikowej, ponieważ nie zatyka porów, mimo że jest substancją tłustą. Ponadto jego właściwości przeciwzapalne pomagają zmniejszyć obrzęki w przypadku wykwitów trądziku.
  • W badaniach na zwierzętach wykazano, że skwalan może przeciwdziałać gromadzeniu tkanki tłuszczowej, podwyższonemu poziomowi cholesterolu i trójglicerydów oraz innym markerom zespołu metabolicznego. Z tego powodu przypisywano mu właściwości kardioprotekcyjne. Mimo to potrzebne są szersze i bardziej rozstrzygające badania.

Może Cię zainteresować: domowe sposoby na trądzik

Jak prawidłowo stosować skwalan

Skwalan jest dostępny w postaci olejków, środków nawilżających, filtrów przeciwsłonecznych, serum do twarzy i innych produktów dermatologicznych. Jego właściwości powszechnie wykorzystuje się w działaniu miejscowym.

Jednak można go również znaleźć w produktach spożywczych, suplementach diety i niektórych lekach dostępnych bez recepty. Skwalan czasami stanowi też składnik niektórych szczepionek.

W chemiku.
Skwalan pojawia się na etykietach różnych produktów farmaceutycznych, które można znaleźć w sklepach z produktami do pielęgnacji skóry.

Zagrożenia związane ze stosowaniem skwalanu

W większości przypadków skwalan jest bezpieczny i dobrze tolerowany.

Jednak, podobnie jak w przypadku innych produktów do pielęgnacji skóry, u niektórych osób po aplikacji może wystąpić podrażnienie lub reakcja alergiczna. Aby tego uniknąć, przed pełnym zastosowaniem zaleca się mały test płatkowy.

Wystarczy nałożyć niewielką ilość produktu na wewnętrzną stronę ramienia. Jeśli po dwóch godzinach nie wystąpią żadne skutki uboczne, można bez problemu kontynuować stosowanie.

Objawy możliwej alergii obejmują:

  • Swędzenie
  • Obrzęk
  • Zaczerwienienie
  • Uczucie gorąca

Notatka

Kupując produkty zawierające skwalan, wybieraj te, które pochodzą w 100% ze źródeł roślinnych. Chociaż ta substancja występuje w dużej ilości wątrobie rekina, jej pozyskiwanie nie jest ani zrównoważone, ani przyjazne dla środowiska. Należy o tym pamiętać przy dokonywaniu zakupów.

Co musisz wiedzieć, jeśli chodzi o skwalan?

Ta uwodorniona forma skwalenu jest często stosowana w produkcji produktów do pielęgnacji skóry ze względu na jej właściwości zmiękczające, nawilżające i przeciwutleniające. Jest to aktywny składnik zalecany do zapobiegania starzeniu się, łagodzenia suchości i redukcji uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem UV.

Obecnie jest dostępny w postaci kosmetyków i suplementów. Eksperci zalecają, aby wybierać tylko te pozyskane w 100% ze źródeł roślinnych, takie jak między innymi oliwa z oliwek, kiełki pszenicy, otręby ryżowe i oliwki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gref R, Deloménie C, Maksimenko A, Gouadon E, Percoco G, Lati E, Desmaële D, Zouhiri F, Couvreur P. Vitamin C-squalene bioconjugate promotes epidermal thickening and collagen production in human skin. Sci Rep. 2020 Oct 9;10(1):16883. doi: 10.1038/s41598-020-72704-1. PMID: 33037252; PMCID: PMC7547010.
  • Huang ZR, Lin YK, Fang JY. Biological and pharmacological activities of squalene and related compounds: potential uses in cosmetic dermatology. Molecules. 2009 Jan 23;14(1):540-54. doi: 10.3390/molecules14010540. PMID: 19169201; PMCID: PMC6253993.
  • Ibrahim N’, Fairus S, Zulfarina MS, Naina Mohamed I. The Efficacy of Squalene in Cardiovascular Disease Risk-A Systematic Review. Nutrients. 2020 Feb 5;12(2):414. doi: 10.3390/nu12020414. PMID: 32033387; PMCID: PMC7071298.
  • Kim SK, Karadeniz F. Biological importance and applications of squalene and squalane. Adv Food Nutr Res. 2012;65:223-33. doi: 10.1016/B978-0-12-416003-3.00014-7. PMID: 22361190.
  • Lippi G, Targher G, Franchini M. Vaccination, squalene and anti-squalene antibodies: facts or fiction? Eur J Intern Med. 2010 Apr;21(2):70-3. doi: 10.1016/j.ejim.2009.12.001. Epub 2009 Dec 29. PMID: 20206873.
  • Lou-Bonafonte JM, Martínez-Beamonte R, Sanclemente T, Surra JC, Herrera-Marcos LV, Sanchez-Marco J, Arnal C, Osada J. Current Insights into the Biological Action of Squalene. Mol Nutr Food Res. 2018 Aug;62(15):e1800136. doi: 10.1002/mnfr.201800136. Epub 2018 Jul 19. PMID: 29883523.
  • Ronco, A. L., & De Stéfani, E. (2013). Squalene: a multi-task link in the crossroads of cancer and aging. In Functional Foods in Health and Disease (Vol. 3, Issue 12, p. 462). Functional Food Center. https://doi.org/10.31989/ffhd.v3i12.30
  • Sánchez-Quesada C, López-Biedma A, Toledo E, Gaforio JJ. Squalene Stimulates a Key Innate Immune Cell to Foster Wound Healing and Tissue Repair. Evid Based Complement Alternat Med. 2018 Sep 30;2018:9473094. doi: 10.1155/2018/9473094. PMID: 30363968; PMCID: PMC6186384.
  • van Zuuren EJ, Fedorowicz Z, Christensen R, Lavrijsen A, Arents BWM. Emollients and moisturisers for eczema. Cochrane Database Syst Rev. 2017 Feb 6;2(2):CD012119. doi: 10.1002/14651858.CD012119.pub2. PMID: 28166390; PMCID: PMC6464068.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.