Skurcz Cię dopadł? Oto co powinnaś zrobić

Skurcze to mimowolne spięcia mięśni. Jest to na tyle powszechna dolegliwość, że każdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu się z nią zetknął. Dowiedz się, jak zapobiec skurczom mięśni w przyszłości.
Skurcz Cię dopadł? Oto co powinnaś zrobić
Lourdes Martínez

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Lourdes Martínez.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Skurcz to nagły bolesny atak, polegający na mimowolnym i gwałtownym spięciu mięśni. Nie ma osoby, która choć raz w życiu nie zetknęłaby się z tą dolegliwością, dlatego też jest to temat, któremu warto poświęcić chociaż chwilę uwagi.

Jeśli dopadł Cię skurcz i chciałabyś temu zaradzić lub też uniknąć takich bolesnych ataków w przyszłości, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca i dowiedz się więcej.

Czym jest skurcz?

Ból mięśni

Skurcz to dokładnie mimowolne spięcie mięśni, a czasami tylko ich części. Wtedy właśnie ból i napięcie koncentrują się w tylko jednym konkretnym obszarze. Jest to bolesna i dość dokuczliwa dolegliwość, uniemożliwiająca nieraz normalny wypoczynek czy realizację swoich obowiązków.

Skurcze nie muszą mieć źródła w konkretnym urazie czy naderwaniu mięśnia; bardzo często skurcz jest wynikiem przecenienia wydolności swojego organizmu i pojawia się tuż przed pójściem spać.

Przyczyny mimowolnych skurczów mięśni

Tak jak już wspomnieliśmy, mimo tego, co się powszechnie uważa, skurcz nie musi być (i bardzo często nie jest) bezpośrednim wynikiem urazu czy kontuzji. W rzeczywistości większość przyczyn jest bardzo odległych od źródła bólu; są one także bardzo zróżnicowane. Oto najpowszechniejsze z nich:

  • urazy rdzenia kręgowego
  • zaburzenia w funkcjonowaniu połączeń nerwowych
  • nadwyrężenie mięśnia
  • niedobór minerałów
  • odwodnienie organizmu
  • niewydolność krążenia
  • ucisk na nerw w okolicy kręgosłupa czy szyi

Skurcze mięśni towarzyszą również takim dolegliwościom i stanom jak:

  • ciąża
  • miesiączka
  • niewydolność nerek
  • niedoczynność tarczycy
  • nadużywanie alkoholu
  • zażywanie niektórych leków

Jak zareagować na skurcz?

Bóle pleców

Skurcz może dopaść Cię niemal w każdej chwili i bez wcześniejszego ostrzeżenia; właśnie dlatego warto wiedzieć, jak zareagować, gdy ból już się pojawi. Przede wszystkim skupmy się na tym, co możemy zrobić jeszcze zanim dopadną nas skurcze.

Profilaktyka przed wysiłkiem fizycznym

Przeciążenie i przemęczenie mięśni to jedna z głównych przyczyn mimowolnych skurczów mięśni. Oto kilka zasad, które pozwolą Ci uniknąć skurczy nawet po intensywnym wysiłku fizycznym:

  • Rozgrzej wszystkie grupy mięśni, a zwłaszcza te, którym chcesz  poświęcić dany trening.
  • Pij dużo wody zarówno przed, w trakcie, jak i po treningu. Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwala uniknąć wielu efektów ubocznych intensywnego wysiłku fizycznego.
  • Unikaj ciężkostrawnych potraw.
  • Ostatni posiłek jedz najpóźniej na 2 godziny przed treningiem.
  • Ogranicz spożycie kawy oraz napojów alkoholowych.

Sposoby uśmierzania bólu skuteczne na skurcze

Istnieje wiele sposobów – także tych naturalnych – pozwalających na szybkie uśmierzenie bólu i uporanie się ze skurczem. Skupmy się jednak na tych najbardziej skutecznych i zarazem najprostszych i najbardziej praktycznych.

Masaż dotkniętego skurczem mięśnia

Jest to podstawowy sposób walki ze skurczem, w dodatku bardzo prosty i skuteczny. Ważne jest także to, że w większości przypadków taki masaż możesz wykonać samodzielnie, nie czając na pomoc innej osoby.

Zacznij od przyjęcia wygodnej pozycji, uzależnionej od tego, w której partii mięśni wystąpił skurcz. Wykonuj masaż o średnim natężeniu, stosuj koliste ruchy. Pozwoli to pobudzić krążenie krwi do mięśnia, dzięki czemu szybciej się on zregeneruje.

Terapia ciepłem na skurcze

Kobieta pod prysznicem

Aby zwalczyć skurcze, zwłaszcza te przewlekłe, warto sięgnąć po jeden z najskuteczniejszych naturalnych sposobów – mianowicie terapię ciepłem. Ciepło może być aplikowane na wiele różnych sposobów i doskonale sprawdza się na wiele rodzajów bólu.

  • Weź gorący prysznic: Gorąca woda stopniowo rozluźnia mięśnie i uśmierza ból. Jeśli wybierzesz kąpiel i dodasz do wody odrobinę olejku eterycznego, przyjemny zapach pomoże Ci się rozluźnić i przyniesie ulgę.
  • Przygotuj ciepłe kompresy: Nasącz kompresy w gorącej wodzie i przyłóż bezpośrednio do obolałego miejsca. Natychmiastowo poprawi to kondycję mięśnia i pomoże mu się zregenerować. Kompres możesz przygotować z ręcznika, szmatki czy jakiegokolwiek innego chłonnego materiału.

Pij dużo wody

Jak już wspomnieliśmy, jedną z najpowszechniejszych przyczyn skurczów mięśni jest odwodnienie organizmu; podstawą regeneracji i profilaktyki musi być więc zwiększenie ilości wody wypijanej w ciągu dnia.

To nie tylko skuteczny sposób, by uporać się ze skurczem, który już wystąpił, ale także, by uchronić się przed kolejnymi.

Gdy już dopadnie Cie skurcz, wypij co najmniej pół litra wody naraz. Nie zapominaj także o piciu wody przed, w trakcie i po intensywnym wysiłku fizycznym, gdyż to wtedy jesteś najbardziej narażona na urazy i skurcze mięśni.

Co jeszcze musisz wziąć pod uwagę?

Musisz wiedzieć, że skurcze mięśni to dość powszechna i nawracająca dolegliwość.

Jeśli skurcz pojawia się, ale też ustępuje samoistnie po kilkunastu minutach – nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak sytuacja się pogarsza, najlepiej będzie udać się do lekarza, aby zbadał kondycję mięśnia i ocenił, jaka jest przyczyna bólu.

Główne zdjęcie pochodzi ze strony © wikiHow.com

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.