Skóra wokół oczu – 6 sposobów, jak o nią dbać
Nie musisz kupować drogich kremów przeciwzmarszczkowych, aby Twoja skóra wokół oczu była zadbana. Chociaż nie możemy zaprzeczyć, że wiele ich formuł jest skutecznych, nie są to jedyne sposoby ochrony tego delikatnego obszaru Twojej twarzy.
Niestety, u wielu osób skóra wokół oczu może wykazywać przedwczesne oznaki starzenia. Ponieważ jest ona cieńsza i delikatniejsza, wymaga szczególnej troski, aby zachować jędrność i młody wygląd.
Problem polega na tym, że większość ludzi nie chroni jej przed atakami promieni ultrafioletowych (UV), zanieczyszczeniami i innymi czynnikami zewnętrznymi. Z tego powodu na skórze wokół oczu najszybciej widać drobne zmarszczki, zwiotczenie i inne problemy estetyczne.
W poniższym artykule pokażemy Ci kilka sposób na to, jak chronić ten delikatny obszar.
Skóra wokół oczu – jak o nią dbać?
W okolicy oczu można często zaobserwować niedoskonałości, takie jak cienie, delikatne zmarszczki i obrzęki (tak zwane worki pod oczami). Na szczęście istnieje wiele niedrogich i prostych sposobów pielęgnacji skóry wokół oczu.
1. Zapewnij jej nawodnienie
Nawilżona skóra zachowuje swoją naturalną elastyczność, zmniejszając w ten sposób ryzyko powstawania zmarszczek i worków pod oczami.
Zapewnienie właściwego nawodnienia jest jednym z najlepszych sposobów pielęgnacji skóry wokół oczu. Kiedy obszar ten staje się suchy, zaczyna tracić elastyczność i pojawiają się zmarszczki. Wynika to z faktu, że w skórze nie ma gruczołów łojowych, które pomagają utrzymać nawilżenie.
Dlatego też ważne jest, aby wybrać dobry środek nawilżający, najlepiej z niedrażniącymi składnikami. Dobrym pomysłem jest również wybieranie kremów nawilżających, przeznaczonych specjalnie do okolic oczu, ponieważ ta część twarzy może być zbyt wrażliwa na normalne kremy.
Oto kilka innych naturalnych alternatyw:
- świeży ogórek
- olejek różany w połączeniu z olejem kokosowym
- masło shea
- żel aloesowy
Nie przegap: Olej kokosowy – 10 korzyści dla urody
2. Stosuj masaże
Masowanie okolic oczu może pomóc w zapobieganiu wielu problemom. Jest tak, ponieważ masaże stymulują krążenie i pomagają zmniejszyć niedoskonałości, takie jak worki pod oczami, cienie i drobne zmarszczki.
Masaż jest również dobrym sposobem na pozbycie się nadmiaru płynów na tym obszarze i zmniejszenie obrzęku.
Jak to zrobić
- Najpierw zwilż palce kremem lub olejkiem.
- Następnie delikatnie masuj skórę wokół oczu opuszkami palców.
- Lekko uciskaj przez dwie-trzy minuty.
- Powtarzaj co wieczór przed pójściem spać.
Uwaga: masaże będą bardziej skuteczne, jeśli będziesz je wykonywać od zewnątrz, w kierunku kanalików łzowych, ponieważ tam znajdują się węzły drenażujące okolice oczu.
3. Wysypiaj się
Brak odpoczynku natychmiast ujawnia się w okolicy oczu. Jeśli nie wysypiasz się porządnie, worki pod oczami i cienie pojawiają się niemal od razu. Dlatego, aby dbać o skórę wokół oczu, bardzo ważne jest, aby dobrze sypiać, przynajmniej przez osiem godzin.
4. Stosuj zdrową dietę
Odżywianie odgrywa ważną rolę w zdrowiu skóry. Chociaż produkty zewnętrzne również mogą pomóc, należy zwracać uwagę na to, co jesz, aby uniknąć drobnych zmarszczek, cieni, worków i innych zmian.
Składniki odżywcze, takie jak witaminy A, C i E, a także minerały, kwasy tłuszczowe omega-3 i aminokwasy ułatwiają regenerację komórek i utrzymują jędrność i nawilżenie skóry. Możesz je pozyskać z produktów takich jak:
- orzechy i nasiona,
- świeże owoce i warzywa,
- chude mięso,
- oleiste ryby,
- oliwa z oliwek.
Przeczytaj również: Maseczki przeciwzmarszczkowe – 4 proste przepisy na poprawę cery
5. Codziennie nakładaj krem przeciwsłoneczny
Promieniowanie słoneczne powoduje podrażnienie skóry, co prowadzi do pojawiania się plam i przedwczesnych zmarszczek.
Jednym z czynników wpływających na zdrowie skóry jest ekspozycja na światło słoneczne. Z upływem czasu skóra słabnie, wiotczeje i pojawiają się na niej zmarszczki. Wystawianie się na niezdrowe promieniowanie może nawet prowadzić do raka.
Z tego powodu bardzo ważne jest codzienne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Składniki tego typu kremów minimalizują wpływ słońca na skórę i, między innymi, zmniejszają jej suchość.
6. Pamiętaj o codziennym zmywaniu makijażu
Chodzenie spać z pełnym makijażem na twarzy może powodować problemy w okolicy oczu. Szczególnie pozostałości tuszu do rzęs mogą powodować ciemnienie skóry, co prowadzi do powstawania irytujących cieni. Co więcej, cząsteczki zawarte w kosmetykach nie pozwalają skórze się dotlenić i przyspieszają tworzenie się zmarszczek.
Dlatego, aby zachować świeżość i młodość skóry na tym obszarze, konieczne jest codzienne zmywanie makijażu. Możesz do tego użyć delikatnego olejku migdałowego, oleju kokosowego lub oliwy z oliwek.
Czy zauważyłaś już drobne linie wokół oczu? Czy chcesz zapobiegać cieniom i workom pod oczami oraz dbać o delikatną skórę? W takim razie powinnaś zastosować się do wskazówek, które wymieniliśmy powyżej! Szybko zauważysz, jak łatwo jest je włączyć do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Verdier-S??vrain, S., & Bont??, F. (2007). Skin hydration: A review on its molecular mechanisms. Journal of Cosmetic Dermatology. https://doi.org/10.1111/j.1473-2165.2007.00300.x
- Oyetakin-White, P., Suggs, A., Koo, B., Matsui, M. S., Yarosh, D., Cooper, K. D., & Baron, E. D. (2015). Does poor sleep quality affect skin ageing? Clinical and Experimental Dermatology. https://doi.org/10.1111/ced.12455
- Bott, R. (2014). Nutrition for Healthy Skin. Igarss 2014. https://doi.org/10.1007/s13398-014-0173-7.2
- Grether-Beck, S., Marini, A., Jaenicke, T., & Krutmann, J. (2014). Photoprotection of human skin beyond ultraviolet radiation. Photodermatology Photoimmunology and Photomedicine. https://doi.org/10.1111/phpp.12111
- Antoniou, C., Kosmadaki, M. G., Stratigos, A. J., & Katsambas, A. D. (2008). Sunscreens – What’s important to know. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. https://doi.org/10.1111/j.1468-3083.2007.02580.x