Skóra - 10 nawilżających produktów spożywczych
Powiedzenie “jesteś tym co jesz” nie jest dalekie od prawdy. Dieta ma ogromny wpływ na ogólny stan organizmu, zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Tak, Twoja skóra także od tego zależy. To co jesz może wpłynąć zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na narządy, utrzymanie temperatury ciała i trawienie.
W tym artykule przedstawimy dziesięć różnych produktów spożywczych, dzięki którym Twoja skóra będzie doskonale nawilżona.
Picie odpowiedniej ilości wody i nawodnienie organizmu jest kluczowe, szczególnie w kontekście zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób, zapewnienia energii i szybkiego spalania tłuszczu.
Ważne jest, aby ograniczyć spożycie soli, ponieważ sód zatrzymuje płyny w organizmie, co utrudnia usuwanie toksyn.
Mówiąc o nawilżeniu, nie mamy na myśli jedynie jedzenia w formie płynnej. Nie ma znaczenia czy jesz produkty płynne czy stałe. Mówimy o wszelkich potrawach przygotowanych na wodzie, takich jak soki, herbaty, buliony, zupy, itp.
Niektóre produkty spożywcze składają się prawie w 100% z wody. Dowiedz się o nich więcej, tak, abyś mogła idealnie nawilżyć swoją skórę.
Ogórki a skóra
Ogórki składają się w 65% z wody, mają tylko 17 kalorii, zawierają takie składniki odżywcze jak potas, witamina C i błonnik. Do tego są świetne na trawienie.
Polecamy spożywanie ich na surowo, żeby w pełni skorzystać z ich korzystnych właściwości.
Zobacz także: Spożywanie ogórka – poznaj mało znane korzyści
Papaja
Papaja wspomaga trawienie i daje organizmowi energię do regeneracji skóry. Dzięki temu skóra jest bardziej promienna. Ponadto, papaja bierze odpowiedzialność za Twoje zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie Twoich narządów, ponieważ zawiera witaminę A.
Arbuz
Arbuz jest bogaty w witaminę C, co jest świetne dla posiadania nawilżonej skóry i dobrej odporności organizmu.
Owoc ten składa się w 92% z wody, a jego spożywanie zmniejsza ryzyko występowania chorób serca i różnych rodzajów raka, np. prostaty, jajników, szyjki macicy, jamy ustnej, gardła, przełyku, płuc i trzustki.
Możesz jeść arbuza na pusty żołądek żeby usprawnić trawienie lub jako samodzielny posiłek, żeby nie przegapić żadnej z jego korzyści.
Pomidory
Ponieważ pomidory składają się z likopenu (silnego przeciwutleniacza), chronią skórę, powstrzymują jej starzenie oraz zwalczają trądzik.
Składają się w 94% z wody i mają 20 kalorii. Są źródłem potasu, fosforu i witamin A i C.
Jabłka
Jabłka składają się w 86% z wody. Jedzenie jednego jabłka dziennie zapewni Twojemu organizmowi potrzebny błonnik. Jest to jeden z owoców z największą zawartością przeciwutleniaczy. Zmniejsza to wzrost komórek rakowych, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i chorób serca.
Przeczytaj również: Dieta zielonego jabłka – dobry sposób na detoksykację
Zielone warzywa liściaste
Szpinak i sałata składają się w 95% z wody, są bogate w witaminy A i C, które, jak już wspominaliśmy, są szczególnie ważne dla osób dbających o skórę.
Warzywa te zawierają minerały, przeciwutleniacze i składniki odżywcze, które pomagają w detoksykacji poprzez usunięcie toksyn i zanieczyszczeń ze skóry. Zapobiegają rakowi, wpływają dobrze na pamięć i wzrok.
Kiwi
Ten owoc składa się w 83% z wody. Zjedzenie jednego kiwi zapewnia ponad podwójną wymaganą dzienną dawkę witaminy C. Kiwi zawiera błonnik przez co jest świetne do regulowania cholesterolu i ciśnienia krwi. Zmniejsza ryzyko zakrzepów i zmniejsza poziom lipidów krwi.
Grejpfrut
Grejpfrut ma te same właściwości co pomidory, ponieważ również zawiera likopeny i może poszczycić się wysokim poziomem przeciwutleniaczy. Dzięki temu skóra jest czysta i wolna od trądziku.
Woda kokosowa
Ta woda jest najbardziej nawilżającą częścią kokosa. Mówi się, że walczy z oznakami starzenia się. Jest dobra na trawienie i korzystnie wpływa na skórę, ponieważ buduje błony skóry i pozostawia je gładkie i promieniste.
Sok pomarańczowy
Pomarańcze składają się w 88% z wody i są bogate w potas, witaminę C, wapń, kwas foliowy, a także zawierają regenerujące skórę składniki odżywcze.
Pamiętaj, że zdrowe jedzenie jest niezbędne, żeby pozostać zdrowym zarówno wewnętrznie i zewnętrznie. Nie musisz się poświęcać. Powyższe produkty są przepyszne i z łatwością możesz je włączyć do swojej diety i posiłków.
Pomogą Ci także w walce z nagłą chętką na słodycze.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mendez-Cabeza Velazquez, J., Alache Zúñiga, H., & Cerrada Cerrada, E. (2003). Management of atopic dermatitis in Primary Health Care. MEDIFAM – Revista de Medicina Familiar y Comunitaria.
- Scientific Advisory Committee on Nutrition. (2016). Vitamin D and Health 2016. Scientific Advisory Committee on Nutrition (SACN). https://doi.org/10.1007/s00198-015-3440-3
- Sundram, K., Sambanthamurthi, R., & Tan, Y. A. (2003). Palm fruit chemistry and nutrition. In Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition.
- Draelos, Z. D. (2010). Nutrition and enhancing youthful-appearing skin. Clinics in Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.clindermatol.2010.03.019