Silna osobowość – Poznaj 7 cech
Silna osobowość to nie to samo co silny tepmeramet czy mocny charakter. Często mylimy te pojęcia. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie te terminy mają bardzo podobne znaczenie, jednak różnią się od siebie. Dlatego warto wyjaśnić, co tak dokładnie oznacza silna osobowość.
Hall i Lindsey w swojej książce “Theories of Personalities” (“Teorie osobowości”, 1957, s. 262) definiują osobowość jako “dynamiczną organizację w obrębie jednostki tych systemów psychofizycznych, które determinują charakterystyczne zachowanie i myśli”.
Innymi słowy, jest to ukształtowanie systemów, będących odpowiedzialnymi za zachowanie, które rozwijają się w wyniku wydarzeń w życiu człowieka.
Silna osobowość – co to znaczy?
Niektóre osoby nie zajmujące się teorią psychologii powiedziałyby, że oznacza to po prostu mieć charakter. Wśród teoretyków psychologii toczy się zażarta dyskusja wokół definicji “charakteru”. Jednak w kontekście osobowości można powiedzieć, że jest to osoba z wytrzymałością psychiczną.
Wytrzymałość ta jest zdolnością do przystosowania się do trudnych sytuacji i przezwyciężenia przeciwności. Jest w dużym stopniu jak Kintsugi.
W kulturze japońskiej, Kintsugi to tradycyjna sztuka naprawiania połamanej ceramiki za pomocą mocnego kleju i sproszkowanego złota. Na końcu tego procesu, odnowiona ceramika jest bardziej utwardzona i ma większą wartość niż przed naprawą.
Czy nie sądzisz, że Kitsungi jest wspaniałym przykładem piękna wytrzymałości?
Cechy silnej osobowości
Skąd wiedzieć, czy osoba jest silna czy nie? Poniżej przedstawiamy główne cechy silnej osobowości.
1. Silna osobowość a optymizm
Bycie optymistą to skłonność do stawiania czoła trudnościom z dobrym nastawieniem, wytrwałością i nadzieją. Ogólnie rzecz biorąc, jest to podejście, które umożliwia znajdowanie rozwiązań, zalet lub możliwości, kiedy znajdujemy się w trudnych sytuacjach.
Jeśli jesteśmy pozytywnie nastawieni i pełni optymizmu, łatwiej jest nam zaakceptować odpowiedzialność za nasze działania. Dodatkowo, łatwiej przychodzi nam wykorzystanie czasu potrzebnego do poprawy siebie.
Zachęcamy do przeczytania artykułu: Optymizm i dobra energia – zarażaj nimi innych!
2. Tolerancja względem frustracji
Wypracowywanie tolerancji względem frustracji pomaga w utrzymaniu większej stabilności emocjonalnej.
Ważne jest, aby być tolerancyjnym, kiedy ktoś lub nawet my sami mylimy się. Pamiętaj, że nikt nie jest idealny. Wszyscy popełniamy błędy. Mając to na uwadze, łatwiej nam będzie być bardziej elastycznymi w stosunku do innych ludzi oraz nas samych.
Jednakże, istnieją programy interwencyjne, które podkreślają znaczenie proponowania alternatywnych strategii zachowania w celu tworzenia nowych działań zamiast powtarzania naszych błędów.
3. Inteligencja emocjonalna
Inteligencja emocjonalna jest oznaką dojrzałości. Umożliwia ona uczenie się kontroli nad naszymi emocjonalnymi reakcjami. Ogólnie rzecz biorąc, jest to zdolność rozpoznawania i radzenia sobie z własnymi uczuciami oraz uczuciami innych, co umożliwia międzyludzkie interakcje.
Według znacznej ilości badań przeprowadzonych w tym temacie, inteligencja emocjonalna jest powiązana z odnoszeniem sukcesów. W rzeczywistości zdolność ta stanowi podstawę kompetencji społecznych i emocjonalnych, które są ważne dla osiągnięcia sukcesu w prawie każdej pracy.
Dlatego inteligencja emocjonalna może być wykorzystana na twoją korzyść, aby poprawić twoją produktywność i dobre samopoczucie psychiczne.
4. Pasja a silna osobowość
W swojej książce “Musisz to zmienić!”, przedsiębiorca i biznesmen specjalizujący się w pomaganiu przedsiębiorstwom oraz indywidualnym osobom osiągnąć sukces, Alfredo Culebro definiuje pasję jako niewyczerpaną energię, która popycha ludzi do działania bez względu na ograniczenia i trudności.
Pasja jest bardzo pomocna, ponieważ dzięki niej czujemy się spełnieni, a wykonywanie pracy jest przyjemne, nawet jeśli nie jesteśmy w tej pracy rozpoznawani.
Co więcej, badania pokazały, że dobra (zgodna z naszymi zainteresowaniami) pasja ma pozytywny wpływ na nasze życie. W końcu dzięki niej możemy doświadczać więcej pozytywnych emocji, koncentrację, a także chęć do poprawnego wykonywania zadania.
Sprzyja to umocnieniu osoby i jej zdolności do stawiania czoła wyzwaniom, które powstają niezależnie od pomocy z zewnątrz. Chociaż nie jest to wrodzona zdolność człowieka, możemy ją rozwinąć.
5. Zaangażowanie i motywacja
Zaangażowanie wymaga pełnej świadomości. Oznacza, że osoba wierzy w to, co robi i jest to dla niej ważne. Dlatego właśnie to motywuje ją i pomaga zachować stałość w postępowaniu. W rezultacie osoba ta nie zatrzymuje się w swoich działaniach, dopóki nie osiągnie wszystkich wyznaczonych celów.
Motywacja z kolei jest uczuciem, które wynika z wysokiego poziomu zaangażowania w dążeniu do celu. Nie chodzi tylko o zaspokajanie naszych podstawowych potrzeb, ale także tych związanych z samorealizacją (np. osiąganie sukcesu w różnych dziedzinach życia). Pragnienie osiągnięcia wydajności i wysokiej jakości w działaniu również zalicza się do motywacji.
Isaac Garrido Gutiérrez twierdzi, że “badania w psychologii potwierdzają […], że jednostka działa według własnej wolnej woli, tworząc silne uczucie osobistej odpowiedzialności”. Innymi słowy, motywacja może być zainicjowana i kierowana przez osobisty wybór. To z kolei przyczynia się do osiągania wyznaczonych celów.
To właśnie w ten sposób motywacja jest wewnętrznym napędem łączącym umysł, wolę i zainteresowania w celu osiągnięcia zamierzeń w sposób pozytywny i pełny nadziei.
Przeczytaj ten artykuł: Wewnętrzna siła – gdy ją odkryjesz, nikt cię nie pokona
6. Elastyczność
Kiedy doświadczamy trudności, ciężko jest pozostać w centrum zdarzeń, nawet jeśli jesteśmy bardzo świadomi siebie.
Jednakże akceptacja okoliczności oraz umiejętność dostosowania się do sytuacji pozwolą nam skupić uwagę. Pomoże nam to w pracy nad tym, co możemy zmienić, a także zaakceptować to, czego nie możemy oraz dostrzec zmiany jako nowe możliwości na rozwój.
Według terapii akceptacji i zaangażowania (ACT), psychologiczna akceptacja i elastyczność pomagają ludziom puścić przeszłe złe wspomnienia w niepamięć oraz odnaleźć sposób, aby żyć w pełni. Dzięki temu mogą oni skupić się na tym, co jest naprawdę ważne.
7. Zdobywanie wiedzy
Odporność psychiczna na przeciwności losu nie jest zdolnością, a raczej procesem uczenia się. Generalnie ludzie uczą się na próbach i błędach. Dlatego nie możemy zrobić tego, czego się jeszcze nie nauczyliśmy.
Doświadczenie to świetne źródło wiedzy osobistej. Dzięki niemu możemy układać strategie, które pomogą nam w radzeniu sobie z trudnościami w życiu i pokonywaniu ich z uśmiechem na twarzy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Henin Ribeyrolles, D., Jusseaume, P., & Laffont, F. (1974). CONDITIONNEMENT CLINIQUE ET PERSONNALITE. Revue de Medecine de Tours.
- Loas, G., Guelfi, J. D., Gruselle, G., & Barrois, C. (1992). PERSONNALITE DEPENDANTE ET IMMATURITE. UNE ETUDE CLINIQUE ET PSYCHOMETRIQUE. Annales de Psychiatrie. https://doi.org/10.1016/j.jmii.2014.02.003
- Petit, M., & Zann, M. (1986). PERSONNALITE PSYCHASTHENIQUE ET PERSONNALITE OBSESSIONNELLE. Revue Du Praticien. https://doi.org/10.1159/000452656