Siemię lniane, a oczyszczanie jelita grubego

Oprócz tego, że siemię lniane jest środkiem popularnie używanym w profilaktyce nowotworowej dodatkowo jest bogatym źródłem błonnika, który wspomoże utratę wagi, utrzyma cholesterol na właściwym poziomie oraz zapobiegnie zaparciom.
Siemię lniane, a oczyszczanie jelita grubego
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Siemię lniane to jeden z najpopularniejszych środków medycyny naturalnej. Nasiona lnu zwyczajnego znalazły zastosowanie szczególnie w oczyszczaniu jelita grubego i korzystnie wpływają na proces spalania tłuszczów.

W poniższym artykule dowiesz się, jak działa siemię lniane i jak je stosować, aby osiągnąć oczekiwane efekty.

Jelito grube to końcowy odcinek jelita, w którym formowany jest kał, z którym później przez odbyt usuwane są niestrawione resztki pokarmowe, zbędne produkty przemiany materii i szkodliwe substancje.

Problem może pojawić się w momencie, gdy niepotrzebne i toksyczne substancje nie są poprawnie usuwane i zaczynają zalegać. Może to być przyczyną powstawania wielu chorób.

Brzuch kobiety

Zalegające szkodliwe substancje zaczynają przenikać do krwi, powodując tym samym nieodwracalne szkody dla organizmu.

Niektóre z problemów to zaparcia, cukrzyca, przyspieszony metabolizm, choroba wątroby lub nerek, problemy ze wzrokiem i słuchem, zapalenie stawów, nowotwory, zahamowanie wzrostu włosów i paznokci, blada, matowa skóra.

Siemię lniane a oczyszczanie jelita grubego i spalanie tłuszczów

Dla wielu osób może to być niezrozumiałe, dlaczego przed zastosowaniem jakiejkolwiek diety odchudzającej należy najpierw oczyścić swój organizm, a szczególnie jelito grube, dlatego właśnie dziś to wyjaśnimy.

Szereg zbędnych produktów przemiany materii, które gromadzą się w jelicie grubym, powodują uczucie spuchnięcia i dyskomfortu. Dzieje się tak zwłaszcza gdy dieta zawiera białą mąkę, rafinowany cukier i tłuszcze.

Nieodpowiednie nawyki żywieniowe często są przyczyną bólów brzucha, otyłości, alergii pokarmowych, niestrawności, powolnego procesu przemiany materii i gromadzenia się odpadów i toksycznych substancji w organizmie.

jelito grube schemat

Jeśli podejmiesz decyzję o oczyszczeniu jelita grubego i zrzuceniu kilku kilogramów, pierwsze zmiany powinny dotyczyć dziennej diety.

Należy wyeliminować wszystkie wyżej wymienione produkty i zastąpić je dawką owoców, warzyw, które dostarczą błonnika, nasion i orzechów oraz artykułów pełnoziarnistych.

Siemię lniane i korzyści płynące z jego spożywania

Siemię lniane to zielarski środek leczniczy, z którego również otrzymywany jest olej. Jak się okazało, są one silnym środkiem przeciwnowotworowym, a to za sprawą lignanówfitoestrogenów, które charakteryzują się właściwościami przeciwutleniającymi.

Również fitoestrogeny mają zdolność przejmowania roli estrogenów, których poziom spada podczas menopauzy. To sprawia, że ten trudny okres dla kobiety jest łagodniejszy, a dolegliwości z nim związane mniej dokuczliwe.

Siemię lniane posiada też substancje, które regulują ciśnienie krwi, regulują metabolizm tłuszczów, pomagają w zachowaniu równowagi energetycznej i wapniowej.

Z drugiej strony siemię lniane jest dużo bogatszym źródłem błonnika niż inne nasiona i zboża. Zapobiega zaparciom, obniża poziom cholesterolu, a tym samym pomaga w utracie zbędnych kilogramów. Właśnie dlatego jest tak wskazane umieścić je w codziennej diecie.

Innymi zaletami tych nasion jest zdolność do zmniejszania ryzyka występowania raka piersi, prostaty, płuc oraz jelita grubego. Także korzystnie wpływa przy występowaniu następujących dolegliwości:

  • cukrzyca
  • retencja płynów w organizmie
  • alergie
  • depresja
  • problemy ze wzrokiem
  • stres
  • wspomaga powstawanie plemników
  • usprawnia pracę gruczołów

Jak spożywać siemię lniane?

Lewatywy oczyszczające jelito grube mają na celu oczyszczenie odcinka o długości 50 cm. To wystarczy, by złogi kałowe znajdujące się wyżej ruszyły i układ jelitowy został oczyszczony.

W związku z tym dobrym sposobem jest spożywanie posiłków złożonych z nasion siemienia lnianego przez okres trzech tygodni.

Zabiegi te mają na celu całkowite oczyszczenie jelita grubego z nadwyżek śluzu, zalegających złogów kałowych i pasożytów jednocześnie nie naruszając naturalnej flory bakteryjnej jelit.

Oprócz tego podążając za tą techniką, pomogą szybciej spalić tłuszcz i stracić zbędne kilogramy. Dodatkowo mają one korzystny wpływ na równowagę i metabolizm lipidów.

Mączka lniana natomiast jest bardzo łatwo absorbowana, co ułatwia eliminowanie toksyn z organizmu, zmniejsza poziom cholesterolu, tłuszczu i cukrów we krwi.

Oczyszczanie jelita grubego przy pomocy siemienia lnianego zaleca się osobom z następującymi dolegliwościami:

  • stany zapalne układu pokarmowego lub górnych dróg oddechowych
  • wrzody żołądka, zapalenie jelita grubego, zapalenie błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy
  • choroby i zakażenia układu moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek lub pęcherza moczowego
  • nadmiar masy ciała i zaburzenia metabolizmu lipidów

Oczyszczanie jelita przy pomocy siemienia lnianego polega na spożywaniu przez trzy tygodnie z rzędu zamiast śniadania następująco przygotowanego posiłku:

  • pierwszy tydzień — jedna łyżka mąki lnianej z dodatkiem 100 ml kefiru (można je dostać w sklepie ze zdrową żywnością)
  • drugi tydzień — dwie łyżki mąki lnianej z dodatkiem 100 ml kefiru
  • trzeci tydzień — trzy łyżki mąki lnianej z dodatkiem 100 ml kefiru

W ciągu dnia zaleca się spożywanie dań tak zdrowych, jak to możliwe. Należy przygotowywać je najlepiej ze świeżych i surowych warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, orzechów i wody mineralnej.

Zamiast kefiru można zastosować jogurt grecki, najlepiej domowej roboty.

Siemię lniane

Siemię lniane i inne sposoby na oczyszczanie jelita grubego

Ten preparat należy spożywać codziennie przez okres jednego miesiąca. Przy zdrowym odżywianiu i trybie życia oraz dostarczeniu odpowiedniej ilości wody (przynajmniej dwa litry dziennie) pomoże zrzucić nawet 4 kilogramy.

Siemię lniane w ilości jednej łyżki nasion należy gotować ze szklanką wody aż do momentu, gdy przyjmie kleistą, gumowatą konsystencję.

Preparat trzeba odcedzić i pić płyn codziennie przed śniadaniem. W związku z tym, że jest to naturalny środek przeczyszczający, możliwe, że wizyty w toalecie będą dużo częstsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bozan, B., & Temelli, F. (2008). Chemical composition and oxidative stability of flax, safflower and poppy seed and seed oils. Bioresource Technology. https://doi.org/10.1016/j.biortech.2007.12.009
  • Morris, D. H. (2007). LINAZA:Un Producto Premier de Salud y Nutrición. LINAZA- Un Producto Premier de Salud y Nutrición.
  • Ricklefs-Johnson, K., Johnston, C. S., & Sweazea, K. L. (2017). Ground flaxseed increased nitric oxide levels in adults with type 2 diabetes: A randomized comparative effectiveness study of supplemental flaxseed and psyllium fiber. Obesity Medicine. https://doi.org/10.1016/j.obmed.2017.01.002
  • Rodriguez-Leyva, D., Bassett, C. M. C., McCullough, R., & Pierce, G. N. (2010). The cardiovascular effects of flaxseed and its omega-3 fatty acid, alpha-linolenic acid. Canadian Journal of Cardiology. https://doi.org/10.1016/S0828-282X(10)70455-4
  • Sargi, S. C., Silva, B. C., Santos, H. M. C., Montanher, P. F., Boeing, J. S., Santos Júnior, O. O., … Visentainer, J. V. (2013). Antioxidant capacity and chemical composition in seeds rich in omega-3: chia, flax, and perilla. Food Science and Technology. https://doi.org/10.1590/S0101-20612013005000057

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.