Shatavari: roślina ajurwedyjska dla zdrowia kobiet
Shatavari, o naukowej nazwie Asparagus racemosus, to roślina należąca do tej samej rodziny co szparagi pospolite. W rzeczywistości jest również znana jako „dzikie szparagi” lub „szparagi indyjskie”. Zwykle rośnie na glebach Indii, Sri Lanki i części Australii.
Jest to korzeń stosowany w medycynie ajurwedyjskiej służący do leczenia problemów z niepłodnością i mówi się, że jest wielką pomocą dla kobiet i pomaga w ich zdrowiu hormonalnym i reprodukcyjnym. Zobaczmy, co sądzi na ten temat nauka.
Shatavari: składniki aktywne i właściwości lecznicze
Shatavari to pnący krzew, który może osiągnąć 2 metry wysokości. W krajach takich jak Indie jest dość popularny ze względu na swoje zastosowania w medycynie ajurwedyjskiej, zwłaszcza w zastosowaniach związanych ze zdrowiem reprodukcyjnym.
Według recenzji opublikowanej w Asian Pacific Journal of Tropical Disease wynika to w dużej mierze z wysokiej zawartości fitoskładników. W szczególności zidentyfikowano ponad 50 aktywnych składników, w tym:
- Izoflawony
- Immunozydy (glikozyd)
- Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe
- Witaminy A, B1, B2, C i E
- Alkaloidy wielopierścieniowe (aspargamina A)
- Węglowodany, polisacharydy i śluzy
- Flawonoidy (kaempferol, kwercetyna i rutyna)
- Saponiny steroidowe, znane również jako shatvariny
- Minerały śladowe, takie jak cynk, mangan, miedź, kobalt, wapń, magnez, potas i selen
Oczywiście ze względu na swój skład nie jest zaskakujące, że krzew posiada szereg właściwości farmakologicznych. Według tej samej publikacji ma działanie galaktagogiczne (pobudzające produkcję mleka matki), przeciwwrzodowe i adaptogenne.
Ma również właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, immunomodulujące i przeciwdepresyjne. Jeśli chodzi o zdrowie kobiet, wiąże się to ze zwiększonym libido, płodnością, równowagą hormonalną i ochroną narządów płciowych. Tym razem skupimy się właśnie na tych efektach.
Przeczytaj również: Czy można zwalczyć kaca jedząc szparagi?
Jakie są zalety shatavari dla zdrowia kobiet?
Powszechnie określa się shatavari i jego suplementy jako „toniki dla kobiet”. Jest tak w dużej mierze ze względu na działanie izoflawonów, które działają jak fitoestrogeny.
Co to znaczy? Te substancje roślinne są podobne do ludzkich estrogenów, hormonów zaangażowanych w wiele różnych procesów zachodzących w zdrowiu kobiet.
Choć ich działanie jest słabsze, pełnią funkcję regulatorów i mogą pomóc zarówno w przypadku niedoboru, jak i braku kontroli z powodu nadmiaru tych hormonów. Zobaczmy, w jakich warunkach może się to okazać przydatne i co na ten temat mówi nauka.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego
Przez wiele lat środki oparte na shatavari były adiuwantami przeciwko objawom zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Za tymi efektami mogą stać izoflawony, flawonoidy i glikozydy saponinowe.
W badaniu udostępnionym przez National Center for Biotechnology Information stwierdzono, że kompozycja lecznicza zawierająca 85 części Asparagus racemosus i 5 części Withania sominifera, Pedalium murex i Tinospora cordifolia wykazała przydatność w zwalczaniu niepożądanych objawów PMS u kobiet.
Aby osiągnąć ten efekt, naukowcy sugerują przyjmowanie dwóch kapsułek suplementu trzy razy dziennie. Każda kapsułka zawiera pół grama kompozycji. Jednak efekty te są nadal przedmiotem badań.
Równowaga hormonalna
W związku z poprzednim efektem warto zauważyć, że suplementy shatavari są przydatne do promowania równowagi hormonalnej u kobiet. Nie tylko zmniejszają ryzyko wystąpienia objawów napięcia przedmiesiączkowego, ale także nieregularnych miesiączek i zespołu policystycznych jajników.
Recenzja udostępniona przez Biomedicine and Pharmacotherapy ujawnia, że shatavari pomaga zmniejszyć stres oksydacyjny i zwiększa zdolność antyoksydacyjną organizmu. Poprawia problemy związane z zaburzeniami równowagi hormonalnej, zespołem policystycznych jajników (PCOS), wzrostem i rozwojem pęcherzyków jajnikowych oraz niepłodnością.
Należy pamiętać, że większość badań przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych i na zwierzętach. Dlatego potrzebne są bardziej obszerne badania, aby potwierdzić takie efekty u kobiet i ocenić mechanizm działania. [/atomik-w-tekście]
Karmienie piersią
Jedno z tradycyjnych zastosowań shatavari dotyczy stymulacji produkcji mleka matki. W rzeczywistości jego właściwości galaktagogiczne zostały ocenione w niektórych badaniach klinicznych.
Randomizowane kontrolowane badanie opublikowane w Iranian Journal of Pharmaceutical Research wykazało, że suplementacja Asparagus racemosus pomogła zwiększyć poziom prolaktyny, kluczowego hormonu laktacji.
Przegląd badań wykazał, że suplementy Asparagus racemosus pomagają zwiększyć ilość mleka matki, ale ich stosowanie nie zastępuje innych modyfikowalnych czynników zaangażowanych w produkcję mleka.
Klimakterium
Suplementacja Shatavari wiąże się ze zmniejszeniem nocnych uderzeń gorąca, poceniem się, depresją i innymi objawami menopauzy. Suplement Asparagus racemosus – w połączeniu z innymi roślinami, takimi jak Tinospora cardifolia, Withania somnifera i Commiphora mukul – został zgłoszony przez Journal of Herbal Medicine, aby pomóc zmniejszyć objawy menopauzy po 12 tygodniach stosowania.
Uczestniczki przyjmujące suplement w szczególności odnotowały znaczny spadek uderzeń gorąca w ciągu dnia i nocnych potów. Ponadto badanie w czasopiśmie Nutrients powiązało ten ziołowy suplement z poprawą funkcji układu mięśniowo-szkieletowego u kobiet po menopauzie.
Płodność i libido
Jeśli chodzi o zdrowie seksualne i reprodukcyjne, shatavari wiąże się ze zwiększonym pożądaniem seksualnym i płodnością. Publikacja w Pharmacognosy pokazuje, że roślina jest przydatna w przypadku problemów z żeńskim układem rozrodczym.
Mówiąc dokładniej, jego stosowanie wiąże się ze zmniejszeniem niepłodności, zwiększeniem libido, zmniejszeniem stanów zapalnych narządów płciowych oraz przygotowaniem macicy do poczęcia. Wnioski te są często poparte niepotwierdzonymi dowodami.
Sugeruje się bardziej szczegółowe i obszerne badania w celu potwierdzenia takich efektów. [/atomik-w-tekście]
Zagrożenia i przeciwwskazania shatavari
Konsumpcja Shatavari jest ogólnie bezpieczna dla większości zdrowych kobiet. Jednak przed przyjęciem tego typu suplementu warto skonsultować się z lekarzem.
Nadmierne spożycie może prowadzić do dyskomfortu trawiennego, takiego jak wzdęcia brzucha, nudności i ból. Dlatego wskazane jest przestrzeganie dawkowania sugerowanego przez producenta.
Należy również wziąć pod uwagę następujące przeciwwskazania:
- Ciąża wysokiego ryzyka (skonsultuj się z lekarzem)
- Choroby nerek i dróg moczowych
- Historia alergii na szparagi
- Wrażliwość na estrogeny
- Choroba serca
Zobacz też: Szparagi – 6 powodów, dla których warto je jeść!
Sposób spożywania shatavari
W sklepach zielarskich można znaleźć suplementy shatavari w postaci proszku i kapsułek. Ogólnie zaleca się dawkę 6 gramów dziennie. U matek karmiących dawka waha się od 3 do 6 gramów na dobę, w zależności od masy ciała (60 mg proszku/kg masy ciała).
Produkt zwykle przyjmuje się w trakcie lub po posiłku. Nie jest zalecane na pusty żołądek.
Proszek można rozcieńczać w mleku krowim lub roślinnym. Można go również przygotować w wodzie.
Okres stosowania można wydłużyć do 3 miesięcy po wcześniejszym ustaleniu z lekarzem.
O czym warto pamiętać?
W medycynie ajurwedyjskiej shatavari jest idealnym suplementem na kilka etapów życia kobiety. Ze względu na zawartość przeciwutleniaczy i fitoestrogenów uważane jest za sprzymierzeńca w walce z zaburzeniami wynikającymi z wahań hormonalnych.
Jednak podobnie jak inne ziołowe suplementy, stosowanie powinno być rozważne i nadzorowane przez lekarza. Chociaż niektóre badania potwierdzają jego właściwości, nie jest to leczenie pierwszego wyboru.
Jego spożywanie nie zastępuje korzyści płynących ze zdrowego stylu życia i innych zabiegów medycznych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alok S, Jain SK, Verma A, Kumar M, Mahor A, Sabharwal M. Plant profile, phytochemistry and pharmacology of Asparagus racemosus (Shatavari): A review. Asian Pac J Trop Dis. 2013 Jun;3(3):242–51. doi: 10.1016/S2222-1808(13)60049-3. PMCID: PMC4027291.
- Negi JS, Singh P, Joshi GP, Rawat MS, Bisht VK. Chemical constituents of Asparagus. Pharmacogn Rev. 2010 Jul;4(8):215-20. doi: 10.4103/0973-7847.70921. PMID: 22228964; PMCID: PMC3249924.
- National Center for Biotechnology Information (2022). PubChem Patent Summary for US-6589569-B1. Retrieved November 8, 2022 from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/patent/US-6589569-B1.
- Pandey AK, Gupta A, Tiwari M, Prasad S, Pandey AN, Yadav PK, Sharma A, Sahu K, Asrafuzzaman S, Vengayil DT, Shrivastav TG, Chaube SK. Impact of stress on female reproductive health disorders: Possible beneficial effects of shatavari (Asparagus racemosus). Biomed Pharmacother. 2018 Jul;103:46-49. doi: 10.1016/j.biopha.2018.04.003. Epub 2018 Apr 7. PMID: 29635127.
- Gupta M, Shaw B. A Double-Blind Randomized Clinical Trial for Evaluation of Galactogogue Activity of Asparagus racemosus Willd. Iran J Pharm Res. 2011 Winter;10(1):167-72. PMID: 24363697; PMCID: PMC3869575.
- Drugs and Lactation Database (LactMed) [Internet]. Bethesda (MD): National Library of Medicine (US); 2006-. Wild Asparagus. [Updated 2022 Sep 19]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501813/
- Steels, E., Steele, M., Harold, M., Adams, L., & Coulson, S. (2018). A double-blind, randomized, placebo-controlled trial evaluating safety and efficacy of an ayurvedic botanical formulation in reducing menopausal symptoms in otherwise healthy women. In Journal of Herbal Medicine (Vol. 11, pp. 30–35). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/j.hermed.2018.01.001
-
O’Leary MF, Jackman SR, Sabou VR, Campbell MI, Tang JCY, Dutton J, Bowtell JL. Shatavari Supplementation in Postmenopausal Women Improves Handgrip Strength and Increases Vastus lateralis Myosin Regulatory Light Chain Phosphorylation but Does Not Alter Markers of Bone Turnover. Nutrients. 2021 Nov 27;13(12):4282. doi: 10.3390/nu13124282. PMID: 34959836; PMCID: PMC8708006.
- Sharma, Komal & Bhatnagar, Maheep. (2011). Asparagus racemosus (Shatavari): A Versatile Female Tonic. International Journal of Pharmaceutical & Biological Archives. 2. 855-863.