Seks oralny – obalamy mity o jego wpływie na zdrowie!
Od dawien dawna seks oralny stanowi doskonałą alternatywę dla penetracji. Oprócz tego jest również uzupełnieniem intymnych zbliżeń, a jego wielką zaletą jest to, że eliminuje ryzyko niechcianej ciąży.
Niektóre ze sławnych osobistości Hollywood, na przykład Michael Douglas czy Bruce Dickinson, w ostatnich latach regularnie karmiły istniejące mity na temat tego, jak seks oralny wpływa na ogólne zdrowie naszego organizmu oraz jakie mogą być konsekwencje francuskiej miłości.
Kilka lat temu aktor Michael Douglas otwarcie wypowiadał się w mediach, że zaraził się wirusem brodawczaka ludzkiego uprawiając seks oralny, a konsekwencją tego zaniedbania był rak języka. Taki sam problem spotkał również piosenkarza Bruce’a Dickinsona.
Zapraszamy cię dziś do refleksji nad miłością francuską. Dowiedz się, czy popularne mity na jej temat są prawdziwe, czy też są wymysłem naszego, niechętnego do otwartej rozmowy o seksualności i cielesności, społeczeństwa.
Seks oralny – jakie ryzyko niesie dla zdrowia?
Bez względu na to, czy mówimy o fellatio, czy o cunnilingus, eksperci zgodnie twierdzą, że istnieje zagrożenie dla zdrowia osoby uprawiającej seks oralny tylko w przypadku, gdy ta posiada jakiekolwiek otwarte ranki na ustach lub narządach płciowych. Podobne ryzyko występuje również wówczas, gdy kobieta jest w trakcie miesiączki.
Eksperci wskazują również na możliwość zakażenia podczas uprawiania seksu oralnego w przypadku, gdy jeden z partnerów został wcześniej zarażony syfilisem lub jakąkolwiek inną chorobą przenoszoną drogą płciową.
Czy seks oralny jest zły?
Nie, seks oralny nie jest niczym złym ani wulgarnym. Jest to jedna z wielu form okazywania swej seksualności oraz zaspakajania intymnych potrzeb. Co więcej, tego typu praktyki dostarczają partnerom wiele przyjemności i satysfakcji.
Jeśli przyjrzymy się rozmaitym kulturom świata, prawie wszystkie pochwalają uprawianie miłości francuskiej.
Należy jednak pamiętać, że seks oralny należy uprawiać świadomie i odpowiedzialnie – z zachowaniem odpowiednich zasad higienicznych i z użyciem zabezpieczenia. Tego typu miłosne igraszki powinny być również realizowane zawsze przy obopólnej zgodzie partnerów.
Seks oralny praktykowany „na siłę” zwykle nie przynosi przyjemności ani satysfakcji z intymnego zbliżenia.
Przypadkowe relacje
Liczne badania potwierdzają, że seks oralny jest szczególnie rozpowszechniony wśród ludzi młodych, głównie w przypadku przygodnych relacji. Jego popularność jest związana przede wszystkim z obawą przed niechcianą ciążą.
Stąd też młodzi ludzie znacznie częściej decydują się na miłość francuską zamiast penetracji. Inną z przyczyn takiej decyzji jest wygoda – oralna stymulacja szybko doprowadza do orgazmu i do jej praktykowania nie potrzeba dużo miejsca ani specjalnego komfortu.
Przeczytaj koniecznie: Seks za uczucia – bardzo niebezpieczna wymiana
Odpowiednie zabezpieczenie
Pierwszym krokiem w trosce o prawidłowe zabezpieczenie przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową powinna być szczera rozmowa z partnerem, z którym mamy w planie praktykowanie miłość francuską. Im bujniejsze jest jego życie intymne, tym większe ryzyko, że złapiemy którąś z chorób wenerycznych.
Lekarze i specjaliści zalecają, by w przypadku przygodnych relacji nie praktykować seksu oralnego bez zabezpieczenia, czyli bez prezerwatywy. W przypadku stałych związków i dobrej znajomości życia seksualnego partnera, prezerwatywa może okazać się zbędna.
Seks oralny z prezerwatywą
Obecnie można kupić smakowe prezerwatywy, które doskonale nadają się do seksu oralnego. Na rynku pojawiło się w ostatnim czasie sporo propozycji różnych firm, które są znacznie przyjemniejsze w smaku niż zwykły gumowy kondom.
Istnieją również specjalne prezerwatywy naustne do uprawiania cunnilingus (pieszczot oralnych, którymi jest obdarzana kobieta). Dzięki nim mężczyzna unika bezpośredniego kontaktu z intymnymi płynami swej partnerki. W Polsce tego typu prezerwatywy funkcjonują pod nazwą ślinochron lub koferdam.
Czy seks oralny może być przyczyną raka?
Tak, to prawda. Lekarze i naukowcy potwierdzają, że wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) może być przyczyną rozwoju nowotworów jamy ustnej, gardła i krtani.
Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że regularne uprawianie miłości francuskiej musi zakończyć się chorobą nowotworową. To tak, jakby powiedzieć, że stosunek seksualny prowadzi do zakażenia chorobami wenerycznymi.
Owszem, może się tak stać. Ale tylko w przypadku, gdy nie traktujemy poważnie kwestii chorób przenoszonych drogą płciową oraz ignorujemy zdrowie seksualne naszego partnera.
Czy seks oralny uwłacza godności kobiety?
Nie, seks oralny nie uwłacza godności kobiety. Obecnie podejście kobiet do kwestii seksu znacznie różni się od tego, jakie miały nasze mamy czy babcie. Dziś kobiety nie mają obowiązku zaspokajania cielesnych potrzeb mężczyzn. Seks w dzisiejszych czasach jest obustronny i każdy z partnerów liczy na pełną satysfakcję.
Seksuolodzy jednogłośnie potwierdzają, że obecnie kobiety znacznie częściej obdarzają swoich partnerów pieszczotami oralnymi, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że oni je uwielbiają. W zamian oczekują jednak, by partner również spełniał ich najbardziej intymne fantazje.
Dla mężczyzn seks oralny jest jednym z wyznaczników miłości kobiety. Nie ma co ukrywać, tak było, jest i będzie. Pamiętajmy jednak, że oralne igraszki zawsze powinny być świadomym wyborem partnerów. W przeciwnym razie rzeczywiście mogą negatywnie wpłynąć na godność kobiety.
Przeczytaj koniecznie: Zwiększone libido dzięki wykorzystaniu ziół
Kilka porad na bezpieczny seks oralny
- Jak już wspomnieliśmy powyżej, nie należy praktykować miłości francuskiej, gdy któryś z partnerów ma otwarte rany w obrębie jamy ustnej, choruje na próchnicę lub nosi ortodontyczne aparaty korekcyjne.
- Higiena i profilaktyka są niezwykle istotne w kwestii seksu oralnego. Przed jego uprawianiem nie należy używać nici dentystycznych ani szczotkować zębów. W ten sposób mogą powstać drobne rany w obrębie jamy ustnej.
- Przed uprawianiem seksu oralnego jak i tuż po nim zaleca się stosowanie wyłącznie płynu do płukania ust.
- Należy zwrócić uwagę na to, czy w obrębie narządów płciowych partnera występują jakiekolwiek zmiany skórne. Na przykład wypryski, krosty, niezagojone rany, owrzodzenie czy obrzęk. Jeśli zanotujemy któreś z nich, należy zrezygnować z seksu oralnego.
- Zawsze, gdy jest taka potrzeba, należy stosować prezerwatywę. Pamiętajmy, że nie jest ona konieczna tylko w przypadku penetracji. Wielu z nas wciąż ignoruje fakt, że nierozsądny seks oralny może mieć równie tragiczne skutki, co pełny stosunek płciowy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cáceres, V.A.S. (2015). Infecciones de Transmisión Sexual: Epidemiología y Prevención. Revista Experiencia En Medicina Del Hospital Regional Lambayeque 1, 61–65.
- Sebastián, M.M.S., and González, F. (2008). Hepatitis virales. Acta Pediatrica Espanola 66, 352–356.
- Diago, M. (2007). Transmisión de la hepatitis C. Revista Espanola de Enfermedades Digestivas 99, 309–314.
- Pitts, Marian & Smith, Anthony. (2009). Understanding oral sex. Sexual health. 5. 315-6. 10.1071/SH08031.
- Oral sex. Better Health.