Sarsaparilla - w procesie leczenia łuszczycy

Napar sarsaparilla ma właściwości przeciwzapalne, które możemy wykorzystać wraz z olejem czosnkowym, aby złagodzić dyskomfort wywołany przez wykwity łuszczycowe. Poznaj inne sposoby wykorzystania sarsaparilla. 
Sarsaparilla - w procesie leczenia łuszczycy
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Łuszczyca jest chorobą mediowana immunologicznie, której procesy zapalne charakteryzującą się obecnością objawów skórnych – łuszczących się wykwitów. Bardzo często atakuje też paznokcie i skórę głowy. Dowiedz się jak sarsaparilla może pomóc w walce z tą chorobą.

Łuszczyca nie jest zakaźna, ale może mieć swoje źródło w genetyce. Inne z przyczyn to na przykład:

 • Infekcje
 • Stres
 • Sucha skóra

Łuszczyca najczęściej atakuje osoby dorosłe i częściej zdarza się u mężczyzn niż u kobiet.

Sarsaparilla

Sarsaparilla to krzew pochodzący z Azji, Afryki a także Europy. Charakteryzuje się cienkimi i ciernistymi łodygami, które osiągają długość nawet 2 metrów.

Sarsaparilla

Sarsaparilla posiada użyteczne korzenie z których korzysta medycyna alternatywnaSą one użytkowane do wytwarzania naturalnych leków stosowanych w leczeniu chorób skóry. Są również skuteczne w poprawianiu krążenia.

Olejek eteryczny uzyskany z sarsaparilli jest stosowany w alternatywnych terapiach. W związku z tym przydatny będzie też w łagodzeniu objawów chorób takich jak przeziębienie czy reumatyzm.

Właściwości lecznicze

Sarsaparilla jest uważana za naturalny środek detoksykujący, który pomaga oczyścić układ moczowy i poprawić objawy wszelkich niedoborów w organizmie.

Oprócz tego pomaga oczyścić krew, dzięki czemu poprawia krążenie; to natomiast pozwala zwalczać niedoskonałości, które uwidaczniają się na skórze, takie jak trądzik i wysypka, pojawiające się z powodu łuszczycy.

Sarsaparilla służy również jako stymulant do generowania hormonów, takich jak testosteron, więc pomaga też walczyć z impotencją seksualną.

Sarsaparilla jest też stosowana w leczeniu wyprysków na skórze, łuszczycy, zapalenia skóry, trądu i czy swędzenia. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym pomaga znacznie w łagodzeniu objawów.

Sarsaparilla w leczeniu łuszczycy

Wyciąg z sarsaparilla był stosowany przez tradycyjnych lekarzy do leczenia wysypek lub łuszczenia się płatów skóry, tak jak tych spowodowanych przez kiłę. Kontynuując przedstawiamy Ci naturalny środek, który może pomóc w walce z objawami łuszczycy, gdyż zdajemy sobie sprawę, że objawy tej choroby przysparzają wiele bólu.

Napar – sarsaparilla z olejem czosnkowym

Czosnek jest jednym z naturalnych składników używanych do pielęgnacji skóry, a dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym pomaga w jej regeneracji.

Ponadto w medycynie tradycyjnej – czosnek jest wskazany jako pomoc dla osób cierpiących na choroby takie jak zapalenie skóry czy łuszczyca właśnie.

czosnek i olej czosnkowy

Wspominaliśmy już o niezwykłym działaniu sarsaparilli na kondycję skóry, ale mimo to pragniemy podkreślić, że służy ona do niwelowania zanieczyszczeń w naszej skórze. Dlatego też wzbogacenie naparu czosnkiem, będzie miała jeszcze mocniejszy efekt.

Składniki

 • 1 szklanka wody (250 ml)
 • 2 łyżeczki korzenia sarsaparilla (10 g)
 • 1 szklanka oleju czosnkowego (200 g)
 • Wacik lub bawełniana ściereczka

Krok po kroku

 • Zagotuj wodę w pojemniku. Po osiągnięciu punktu wrzenia należy dodać korzeń sarsaparilla i pozostawić go na 15 minut.
 • Połącz napar z sarsaparilli z olejem czosnkowym w pojemniku z pokrywką, aby zagęścić mieszaninę.
 • Pozostaw mieszaninę do ostygnięcia i za pomocą wacika delikatnie nakładaj na dotknięte problemem obszary skóry.

Uwaga: Należy pamiętać, że naturalne środki są często stosowane jako uzupełnienie leków lub kuracji przepisanych przez wykfalifikowanego dermatologa, aby wspomóc proces gojenia i złagodzić objawy.

Zalecenia

Pamiętaj, że nadmierne użycie jakiejkolwiek rośliny do celów leczniczych może mieć reperkusje lub zmiany w narządach innych niż te, które powinna leczyć. Umiar jest podstawą.

Napary ziołowe znacznie poprawiają kondycję organizmu, zachęcamy jednak zawsze do konsultacji z doświadczonym dermatologiem – jeśli dyskomfort związany z łuszczycą utrzymuje się, mimo prowadzonych naturalnych terapii. Bez kontaktu z lekarzem, może przynieść efekty odwrotne od zamierzonego.

łuszczyca

Jeśli masz zamiar zebrać korzeń z sarsaparilla, musisz być bardzo ostrożny: istnieje bowiem roślina – pochrzyn, wygląda bardzo podobnie do sarsaparilla, jednakże istnieje między nimi zasadnicza różnica – ta roślina jest trująca.

Musisz pamiętać, że pielęgnacja skóry jest niezwykle ważna. Dlatego zalecamy stosowanie kremów nawilżających i przeciwsłonecznych; musimy pamiętać, że jeśli pH skóry znacznie spadnie, może przynieść to większe problemy, takie jak choroba nowotworowa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Amira, S., Dade, M., Schinella, G., & Ríos, J. L. (2012). Anti-inflammatory, anti-oxidant, and apoptotic activities of four plant species used in folk medicine in the Mediterranean basin. Pakistan Journal of Pharmaceutical Sciences.
 • Demo, A., Petrakis, C., Kefalas, P., & Boskou, D. (1998). Nutrient antioxidants in some herbs and Mediterranean plant leaves. Food Research International31(5), 351–354.
 • Langley, R. G. B., Krueger, G. G., & Griffiths, C. E. M. (2005). Psoriasis: Epidemiology, clinical features, and quality of life. In Annals of the Rheumatic Diseases.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.