Sarsaparilla - w procesie leczenia łuszczycy
Łuszczyca jest chorobą mediowana immunologicznie, której procesy zapalne charakteryzującą się obecnością objawów skórnych – łuszczących się wykwitów. Bardzo często atakuje też paznokcie i skórę głowy. Dowiedz się jak sarsaparilla może pomóc w walce z tą chorobą.
Łuszczyca nie jest zakaźna, ale może mieć swoje źródło w genetyce. Inne z przyczyn to na przykład:
- Infekcje
- Stres
- Sucha skóra
Łuszczyca najczęściej atakuje osoby dorosłe i częściej zdarza się u mężczyzn niż u kobiet.
Sarsaparilla
Sarsaparilla to krzew pochodzący z Azji, Afryki a także Europy. Charakteryzuje się cienkimi i ciernistymi łodygami, które osiągają długość nawet 2 metrów.
Sarsaparilla posiada użyteczne korzenie z których korzysta medycyna alternatywna. Są one użytkowane do wytwarzania naturalnych leków stosowanych w leczeniu chorób skóry. Są również skuteczne w poprawianiu krążenia.
Olejek eteryczny uzyskany z sarsaparilli jest stosowany w alternatywnych terapiach. W związku z tym przydatny będzie też w łagodzeniu objawów chorób takich jak przeziębienie czy reumatyzm.
Zobacz także: Stres i niepokój – 6 sposobów jak je kontrolować
Właściwości lecznicze
Sarsaparilla jest uważana za naturalny środek detoksykujący, który pomaga oczyścić układ moczowy i poprawić objawy wszelkich niedoborów w organizmie.
Oprócz tego pomaga oczyścić krew, dzięki czemu poprawia krążenie; to natomiast pozwala zwalczać niedoskonałości, które uwidaczniają się na skórze, takie jak trądzik i wysypka, pojawiające się z powodu łuszczycy.
Sarsaparilla służy również jako stymulant do generowania hormonów, takich jak testosteron, więc pomaga też walczyć z impotencją seksualną.
Sarsaparilla jest też stosowana w leczeniu wyprysków na skórze, łuszczycy, zapalenia skóry, trądu i czy swędzenia. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym pomaga znacznie w łagodzeniu objawów.
Sarsaparilla w leczeniu łuszczycy
Wyciąg z sarsaparilla był stosowany przez tradycyjnych lekarzy do leczenia wysypek lub łuszczenia się płatów skóry, tak jak tych spowodowanych przez kiłę. Kontynuując przedstawiamy Ci naturalny środek, który może pomóc w walce z objawami łuszczycy, gdyż zdajemy sobie sprawę, że objawy tej choroby przysparzają wiele bólu.
Napar – sarsaparilla z olejem czosnkowym
Czosnek jest jednym z naturalnych składników używanych do pielęgnacji skóry, a dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym pomaga w jej regeneracji.
Ponadto w medycynie tradycyjnej – czosnek jest wskazany jako pomoc dla osób cierpiących na choroby takie jak zapalenie skóry czy łuszczyca właśnie.
Wspominaliśmy już o niezwykłym działaniu sarsaparilli na kondycję skóry, ale mimo to pragniemy podkreślić, że służy ona do niwelowania zanieczyszczeń w naszej skórze. Dlatego też wzbogacenie naparu czosnkiem, będzie miała jeszcze mocniejszy efekt.
Składniki
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 2 łyżeczki korzenia sarsaparilla (10 g)
- 1 szklanka oleju czosnkowego (200 g)
- Wacik lub bawełniana ściereczka
Krok po kroku
- Zagotuj wodę w pojemniku. Po osiągnięciu punktu wrzenia należy dodać korzeń sarsaparilla i pozostawić go na 15 minut.
- Połącz napar z sarsaparilli z olejem czosnkowym w pojemniku z pokrywką, aby zagęścić mieszaninę.
- Pozostaw mieszaninę do ostygnięcia i za pomocą wacika delikatnie nakładaj na dotknięte problemem obszary skóry.
Uwaga: Należy pamiętać, że naturalne środki są często stosowane jako uzupełnienie leków lub kuracji przepisanych przez wykfalifikowanego dermatologa, aby wspomóc proces gojenia i złagodzić objawy.
Zalecamy przeczytanie: Jedz czosnek codziennie i czerp korzyści
Zalecenia
Pamiętaj, że nadmierne użycie jakiejkolwiek rośliny do celów leczniczych może mieć reperkusje lub zmiany w narządach innych niż te, które powinna leczyć. Umiar jest podstawą.
Napary ziołowe znacznie poprawiają kondycję organizmu, zachęcamy jednak zawsze do konsultacji z doświadczonym dermatologiem – jeśli dyskomfort związany z łuszczycą utrzymuje się, mimo prowadzonych naturalnych terapii. Bez kontaktu z lekarzem, może przynieść efekty odwrotne od zamierzonego.
Jeśli masz zamiar zebrać korzeń z sarsaparilla, musisz być bardzo ostrożny: istnieje bowiem roślina – pochrzyn, wygląda bardzo podobnie do sarsaparilla, jednakże istnieje między nimi zasadnicza różnica – ta roślina jest trująca.
Musisz pamiętać, że pielęgnacja skóry jest niezwykle ważna. Dlatego zalecamy stosowanie kremów nawilżających i przeciwsłonecznych; musimy pamiętać, że jeśli pH skóry znacznie spadnie, może przynieść to większe problemy, takie jak choroba nowotworowa.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Amira, S., Dade, M., Schinella, G., & Ríos, J. L. (2012). Anti-inflammatory, anti-oxidant, and apoptotic activities of four plant species used in folk medicine in the Mediterranean basin. Pakistan Journal of Pharmaceutical Sciences.
- Demo, A., Petrakis, C., Kefalas, P., & Boskou, D. (1998). Nutrient antioxidants in some herbs and Mediterranean plant leaves. Food Research International, 31(5), 351–354.
- Langley, R. G. B., Krueger, G. G., & Griffiths, C. E. M. (2005). Psoriasis: Epidemiology, clinical features, and quality of life. In Annals of the Rheumatic Diseases.