SARS - czy wiesz, czym jest zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej?

Zakażenie wirusem ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) powoduje poważne zaburzenia oddechowe, a czasem nawet śmierć.
SARS - czy wiesz, czym jest zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej, SARS, to groźna choroba zakaźna, która pojawiła się stosunkowo niedawno. Wpływa na układ oddechowy, powodując objawy podobne do początkowych stadiów grypy.

Chociaż jest to choroba o zasięgu ogólnoświatowym, szczególnie często występuje jednak w niektórych regionach Azji Południowo-Wschodniej. Najnowsze odkrycia wskazują, że wywołuje ją  pewien wariant znanego już gatunku wirusa.

Zakażenie wirusem ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS) powoduje ciężkie zaburzenia oddechowe, a czasem nawet śmierć.

Jak dochodzi do infekcji wirusem SARS?

Zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej jest spowodowany przez członka rodziny koronawirusów. Ta ta sama rodzina wirusów, które powodują zwykłe przeziębienie. Gdy ktoś cierpiący na zespół niewydolności oddechowej kaszle lub kicha, kropelki zawierające ładunek wirusów rozprzestrzeniają się w powietrzu. W ten sposób zakażenie SARS następuje poprzez wdychanie zakażonych cząsteczek powietrza.

Wirus zespołu niewydolności oddechowej może znajdować na rękach, na tkankach ciała i na innych powierzchniach nawet do sześciu godzin, dopóki pozostaje zamknięty w kropelkach wydalanych przez chorego. Natomiast po wyschnięciu kropelek może żyć jeszcze do 3 godzin.

Wirus SARS
Wirus wywołujący SARS należy do rodziny koronawirusów, podobny do tego, który wywołuje zwykłe przeziębienie.

Przekazanie wirusa w postaci kropelek wydzieliny w bliskim kontakcie spowodowało większość pierwszych przypadków zachorowań. Chociaż może on również rozprzestrzeniać się przez dłonie i inne przedmioty, z którymi kropelki miały kontakt. Transmisja drogą powietrzną jest jednak bardzo realną możliwością w niektórych przypadkach.

Natomiast wirus może być w stanie przeżyć miesiące lub nawet lata, gdy temperatura otoczenia jest poniżej zera. Objawy zwykle pojawiają się w ciągu 2 do 10 dni po kontakcie z wirusem.

Ludzie z aktywnymi objawami choroby są realnym źródłem zakażenia. Jednak nie wiadomo, jak długo zakażona osoba może zarażać przed pojawieniem się objawów lub po nim. Grupy ryzyka obejmują:

  • Personel medyczny, który leczy pacjentów z zespołem SARS.
  • Osoby, które miały kontakt z wydzieliną oddechową lub płynami biologicznymi pacjentów z zespołem niewydolności oddechowej.
  • Ludzie mieszkający w tym samym domu.

Objawy zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS

Objawy i oznaki kliniczne nie są zbyt specyficzne. U pacjentów najczęściej występuje gorączka powyżej 38 ° C, czasami odczuwają też dreszcze, bóle głowy lub ogólne złe samopoczucie.

W niektórych przypadkach pacjenci mają na początku łagodne objawy ze strony układu oddechowego. Jednak od 3 do 7 dni po pojawieniu się pierwszych objawów u pacjenta rozwija się kaszel, który może przekształcić się w ciężką niewydolność oddechową. Ponadto większość pacjentów choruje również na zapalenie płuc. Mniej powszechne objawy to:

  • Kaszel, który wytwarza flegmę.
  • Biegunka
  • Zawroty głowy
  • Nudności i wymioty
  • Katar
  • Ból gardła

Leczenie

Jeśli podejrzewa się obecność zakażenia wirusem SARS, osoby takie powinny zostać poddane kwarantannie w szpitalu. Natomiast samo leczenie może obejmować:

Leczenie SARS
W przypadku zapalenia płuc zastosowanie antybiotyków będą konieczne, aby je kontrolować.
  • Antybiotyki: aby wyeliminować bakterie wywołujące zapalenie płuc. Tę metodę stosuje się przynajmniej do momentu, gdy bakteryjne zapalenie płuc nie zostanie wykluczone lub zostanie potwierdzone jako wtórny objaw zespołu niewydolności oddechowej.
  • Leki przeciwwirusowe
  • Wysokie dawki sterydów: w celu zmniejszenia stanu zapalnego płuc.
  • Tlen: wspomaganie oddychania lub terapia klatki piersiowej.

Jak można zapobiec zespołowi ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej?

W każdym przypadku trzeba pamiętać, że najlepszym sposobem leczenia jest zapobieganie. Ograniczenie kontaktu z osobami cierpiącymi na zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej zmniejsza ryzyko zarażenia tą chorobą.

Unikaj podróżowania do miejsc, w których występuje niekontrolowany wybuch tej choroby. Jeśli to możliwe, unikaj bezpośredniego kontaktu z osobami cierpiącymi na tę chorobę przez co najmniej 10 dni po ustąpieniu gorączki i innych objawów.

Higiena rąk należy do najważniejszych elementów zapobiegania zespołowi ostrej niewydolności układu oddechowego. Myj ręce środkiem do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu.

Innym prostym środkiem zapobiegawczym jest zakrycie ust i nosa podczas kichania lub kaszlu. Kropelki, które uwalnia chora osoba podczas kichania lub kaszlu są wysoce zakaźne. Nie należy również dzielić się jedzeniem, napojami ani przyborami kuchennymi.

Z drugiej strony, należy również zadbać o czystość czyste powierzchni, które często są dotykane. Należy je zdezynfekować środkiem dezynfekującym zatwierdzonym przez Agencję Ochrony Środowiska. Również maski i gogle mogą być przydatne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Noś również rękawiczki jeśli będziesz dotykać przedmiotów, które mogły mieć kontakt z zarażonymi osobami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211. doi: 10.3390/nu9111211. PMID: 29099763; PMCID: PMC5707683.
  • Rabaan AA, Al-Ahmed SH, Haque S, Sah R, Tiwari R, Malik YS, Dhama K, Yatoo MI, Bonilla-Aldana DK, Rodriguez-Morales AJ. SARS-CoV-2, SARS-CoV, and MERS-COV: A comparative overview. Infez Med. 2020 Ahead Of Print Jun 1;28(2):174-184. PMID: 32275259.
  • Hui DSC, Zumla A. Severe Acute Respiratory Syndrome: Historical, Epidemiologic, and Clinical Features. Infect Dis Clin North Am. 2019 Dec;33(4):869-889. doi: 10.1016/j.idc.2019.07.001. PMID: 31668196; PMCID: PMC7127569.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.