Ryby - w jaki sposób możemy rozpoznać czy są świeże?

Zepsute ryby mogą spowodować znaczne zatrucie pokarmowe, dlatego należy podjąć ekstremalne środki ostrożności w celu określenia świeżości ryb.
Ryby - w jaki sposób możemy rozpoznać czy są świeże?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ryby są doskonałym źródłem białka w naszej diecie, zarówno świeżej, jak i mrożonej. W rzeczywistości jest to bardzo korzystne dla naszego zdrowia, ponieważ ryby są jednym z najważniejszych pokarmów dzięki wysokiej wartości odżywczej i łatwości trawienia.

Istnieje wiele metod przechowywania i transportu ryb, które mają na celu zagwarantowanie, że pozostaną świeże przez dłuższy czas. Czasami jednak, z tego czy innego powodu, ryba nie wraca do domu w dobrym stanie.

Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać zepsute ryby lub ryby w złym stanie. Jednak w dzisiejszych czasach rozróżnienie, czy produkt jest świeży, czy nie, jest nieco bardziej skomplikowane ze względu na współczesny styl sprzedaży: opakowanie.

W ostatnich dziesięcioleciach wygoda stała się kluczową kwestią przy sprzedaży produktów. Dlatego wiele osób nie waha się kupować ryb wypatroszonych, filetowanych i odgławianych. Z tego powodu łatwiej jest nieświadomie zjeść kawałek ryby, który nie jest świeży, ponieważ jest on najczęściej kupowany w opakowaniu lub mrożony.

Jak rozpoznać zepsute ryby?

Mrożone ryby
Istnieje kilka ważnych znaków, na które należy zwrócić uwagę, aby zidentyfikować zepsute ryby.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) uważa metody sensoryczne za jeden z najskuteczniejszych sposobów rozpoznawania zepsutych ryb. Jak wyjaśnia, obejmuje to mierzenie, analizowanie i interpretowanie właściwości jedzenia za pomocą zmysłów wzroku, węchu, smaku, dotyku i słuchu.

Musimy więc za pomocą zmysłów określić pewne cechy ryby, które pozwalają nam stwierdzić, czy utraciła ona swoją jakość konsumpcyjną.

  • Zapach: ryba w złym stanie ma nieprzyjemny, zjełczały, a czasem nawet zapach amoniaku.
  • Dotyk: zepsuta ryba ma bardzo miękką skórę. Tymczasem łuski i miąższ łatwo się odrywają.
  • Oczy: ryba w złym stanie ma zapadnięte oczy, mleczną rogówkę i szare źrenice, jakby miała zaćmę.
  • Skrzela: znajdują się za głową. Zepsuta ryba ma żółtawe lub szare skrzela.
  • Brzuch: ten obszar jest pierwszym dotkniętym procesem starzenia. Gdy ryba jest w złym stanie, brzuch jest spuchnięty lub wiotki i zapadnięty.

Jak poznać świeżą rybę?

Świeże ryby

Oczywiście możemy również użyć naszych zmysłów do określenia świeżości tego jedzenia. W takim przypadku cechy powinny być następujące:

  • Zapach: świeża ryba pachnie jak wodorosty. Zachowuje wszystkie swoje składniki odżywcze.
  • Dotyk: ma jasny kolor, a łuski są twarde i błyszczące.
  • Oczy: są wyłupiaste, czarne oczy z błyszczącą źrenicą.
  • Skrzela: w zależności od gatunku ryby w dobrej kondycji mają różowe lub czerwone skrzela, które są czyste, błyszczące i pozbawione śluzu.
  • Brzuch: miąższ twardy i nigdy śliski.

Jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek

Świeża ryba

Aby nie marnować jedzenia, dobrze jest ugotować rybę w ciągu kilku dni od zakupu. Jeśli nie jest to możliwe, można go zamrozić, gwarantując w ten sposób integralność produktu.

W rzeczywistości FAO wskazuje również, że zamrażanie wydłuża okres przydatności do spożycia wszystkich gatunków ryb. W ten sposób można zachować ich właściwości i uniknąć ryzyka zatrucia pokarmowego. Należy jednak wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Jeśli nie byłeś w domu przez dłuższy czas, jedzenie ryb przechowywanych w zamrażarce może nieść ze sobą pewne ryzyko.
  • Dzieje się tak, ponieważ nie wiemy, czy w tym czasie poza domem nie wystąpiły przerwy w dostawie energii.

Należy jednak pamiętać, że prawidłowo zamrożone produkty po rozmrożeniu zwykle nie zachowują świeżości dłużej niż dwa dni.

Z drugiej strony, ponowne zamrażanie nigdy nie jest zalecane. Jeśli odkryjemy rozmrożoną rybę z powodu awarii zasilania w lodówce lub awarii, najlepiej wyrzucić produkt.

Chłodzenie i zamrażanie tylko zapobiegają namnażaniu się większej liczby bakterii, ale ich nie zabijają. Sprzyja to przyspieszeniu procesu rozkładu. Podsumowując, jeśli nastąpiły zmiany w technikach konserwacji, produkt należy wyrzucić.

Uważamy, że spodoba Ci się ten artykuł: Zatrucie rybami: poznaj jego rodzaje

Wykrycie ryb, które kiedyś zostały zamrożone

Ryby i owoce morza

Zanim ugotujesz rybę, powinieneś spojrzeć na pojemnik, w którym znajduje się produkt. Sprawdź, czy zawiera dużo zamrożonego płynu lub czy jest suchy. Gdy w torebce lub pojemniku znajduje się płyn, oznacza to, że mogła nastąpić zmiana temperatury, która spowodowała rozmrożenie ryby.

Jeśli proces zamrażania jest optymalny, nadal ważne jest, aby ryba była świeża, nawet jeśli opakowanie jest suche. Można to zrobić poprzez rozmrożenie, dokładne zbadanie ryby i jej wąchanie. Jeśli produkt wygląda i pachnie normalnie i świeżo, można go spożywać. W przeciwnym razie nie powinieneś go spożywać.

Ryby, które nie zostaną skonsumowane w dniu zakupu, przed przechowywaniem należy na chwilę zanurzyć w osolonej wodzie. Następnie dobrze wysusz i włóż do lodówki. Pomaga to zachować jej świeżość.

Na koniec możemy również zweryfikować, czy ryba jest świeża lub w złym stanie w momencie jej spożycia. W tym przypadku ważna jest uważna ocena smaku: świeża ryba nie ma smaku gorzkiego, kwaśnego ani zjełczałego. Nasze kubki smakowe mogą pomóc w identyfikacji zepsutych ryb. Jeśli wszystko jest w porządku, bez problemu można je zjeść.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.