Rwa kulszowa – naturalne sposoby na łagodzenie bólu

Rwa kulszowa może powodować silny ból. Dla jego złagodzenia i zredukowania zapalenia bardzo skuteczne jest stosowanie ciepłych okładów. Masaże dodatkowo pomogą zapobiec przesadnemu napięciu mięśni.
Rwa kulszowa – naturalne sposoby na łagodzenie bólu

Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia, 2022

Rwa kulszowa to ból nerwu kulszowego – najdłuższego z nerwów w ludzkim ciele. Gdy rozwinie się jego stan zapalny, czy to ze względu na czy podrażnienie czy nadmierny ucisk, pojawia się silny ból, promieniujący od pasa w dół  i mogący sięgać nawet kolana.

Dolegliwość ta należy do jednych z najczęstszych schorzeń znacząco utrudniających codzienne funkcjonowanie. Głównym tematem dzisiejszego artykułu jest właśnie rwa kulszowa wraz ze sposobami łagodzenia jej objawów oraz leczenia.

Możesz spróbować ograniczać ból, z jakim wiąże się rwa kulszowa za pomocą niektórych dostępnych w domu środków. Dobrym pomysłem będzie także pozwolenie sobie na kilka dni odpoczynku.

Kiedy pojawi się ból, nie warto zwlekać przez wizytą u lekarza, szczególnie wtedy gdy rwa kulszowa dokucza Ci bardziej, niż zwykle. Dzięki temu uzyskasz diagnozę na temat tego, jak poważna jest Twoja choroba i dowiesz się, czy nie konieczna jest poważniejsza terapia.

Tutaj jednak zaprezentujemy Ci najlepsze domowe sposoby na złagodzenie bólu, powodowanego rwą kulszową.

Sok z ziemniaka i selera

Łodygi selera

Kuracja oparta o sok z ziemniaków i selera daje znakomite rezultaty w leczeniu schorzeń takich jak rwa kulszowa, ale stosowanie jej może być utrudnione, ze względu na konieczność posiadania sokowirówki. Przygotuj za jej pomocą 300 ml soku z ziemniaków i selera. Możesz pić go codziennie.

Herbata z białej wierzby

Wierzba zawiera salicynę, która jest głównym składnikiem aspiryny. Dzięki niej herbata z wierzby jest niezastąpiona w łagodzeniu bólu, w chorobach takich jak rwa kulszowa.

Wystarczy przygotować pół litra wody z kawałkiem kory wierzby i gotować przez 15 minut. Po kwadransie napar należy zdjąć z kuchenki, przecedzić i pić regularnie co 8 godzin.

Rwa kulszowa – pomoże Ci pokrzywa

Pokrzywa

Właściwości pokrzywy pozwalają złagodzić ból nerwu kulszowego.Dzięki temu czym znakomicie sprawdzi się jako remedium na wyjątkowo dolegliwy ból.

Sposobem na skorzystanie z jej właściwości jest kąpiel pokrzywowa. Do swojej kąpieli dodaj litr naparu z pokrzywy. Innym rozwiązaniem jest wcieranie świeżych liści w miejscu występowania bólu, aby złagodzić stan zapalny. Zabieg ten należy wykonywać z dużą starannością, dwa razy w ciągu dnia.

Tymianek i oregano

Zarówno tymianek jak i oregano są niezastąpione w leczeniu rwy kulszowej, cechując się znakomitymi właściwościami przeciwzapalnymi. Jedyne co musisz zrobić to wymieszanie łyżki tymianku, oregano i pokrzywy w litrze wody.

Doprowadź mieszaninę do wrzenia i gotuj przez 15 minut, a następnie odstaw na 5 minut. Kiedy wywar będzie gotowy, przecedź go i pij dwa razy dziennie.

Czosnek

Krojenie czosnku

Surowy czosnek jest godnym uwagi sposobem na złagodzenie bólu, jaki wywołuje rwa kulszowa. U trzymuje on ciepło krwi przez poprawę krążenia, co stanowi klucz do łagodzenia bólu.

Kompresy chmielowe

Kolejnym remedium na ból jaki wywołuje rwa kulszowa i towarzyszący stan zapalny, jest okład z gorącego chmielu.  Można przygotować go przez gotowanie liści chmielu przez 10 minut, owinięcia ich gazą i przyłożenia do miejsca bólu.

Dodatkowo okład należy owinąć ręcznikiem, aby jak najdłużej utrzymało się jego ciepło.

Gorąca woda

Ból złagodzić można przez dostarczenie ciepła do bolącego miejsca. Możesz zastosować termofor z gorącą wodą, przykładając go co najmniej trzy razy dziennie w miejsce bólu.

Ruszaj się

Spacer

Chociaż zaleca się odpoczynek w celu złagodzenia bólu przy schorzeniu jakim jest rwa kulszowa, eksperci podkreślają, że nie należy odpoczywać nadmiernie, bo może pogorszyć to sytuację.

Najlepiej wznowić aktywność po dwóch dniach odpoczynku, unikając jednak podnoszenia ciężkich przedmiotów czy silnego obciążenia pleców przez 6 tygodni od momentu pierwszego wystąpienia bólu.

Masaże

Masaże pomagają zwalczyć skurcze mięśni, które wywołuje między innymi rwa kulszowa. Powinny być one wykonywane przez profesjonalistę, bowiem nieprawidłowo przeprowadzony masaż może okazać się szkodliwy.

Zabiegi takie powinny zredukować ból i napięcie, a także zmniejszyć stres, który może być jedną z przyczyn dolegliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Valat, J. P., Genevay, S., Marty, M., Rozenberg, S., & Koes, B. (2010). Sciatica. Best Practice and Research: Clinical Rheumatology. https://doi.org/10.1016/j.berh.2009.11.005
  • Highfield, E. S., & Kemper, K. J. (1999). White Willow Bark ( Salix alba ). Biochemistry.
  • Porcuna, J. L., Nouveau, A., & G., P. (1993). La Ortiga. Australian Journal of Medical Herbalism.
  • Folcarà, S. C., & Vanaclocha, B. (2000). Usos terapéuticos del tomillo. Revista de Fitoterapia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.