Rośliny, które mogą być niebezpieczne!
Chyba wszystkie bardzo chętnie umieszczamy rośliny doniczkowe w mieszkaniach i domach. To łatwy i niedrogi sposób na udekorowanie wnętrza oraz nadanie mu przytulniejszego, przyjemnego wyglądu. Oprócz tego, szczególnie jeżeli mieszkasz na obszarze zabudowanym, pomagają utrzymać balans zieleni otoczenia.
Choć rośliny mogą pomóc nawet w oczyszczeniu powietrza, trzeba wiedzieć, że niektóre z nich mogą stwarzać zagrożenie dla nas i naszych najbliższych.
W dzisiejszym artykule dowiesz się, od których roślin lepiej trzymać się z daleka. Zwłaszcza jeżeli masz małe dzieci lub zwierzęta w domu. Wspomnimy również o tych, które można uprawiać bez żadnego ryzyka dla zdrowia.
Czy rośliny doniczkowe są naprawdę niebezpieczne?
Te, które wymienimy poniżej należą do tych, które szczególnie mogą zagrozić dzieciom i zwierzętom domowym.
Dzieje się tak za sprawą toksycznych substancji, które wydzielają. Inne z kolei są niebezpieczne już w momencie inhalacji lub kontaktu z nimi. Mogą też zaszkodzi zdrowiu zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
Z tego powodu zaleca się nieumieszczanie ich w miejscach zamieszkania, a wręcz unikanie z nimi kontaktu. Natomiast zdecydowanie warto zakupić te, które nie tylko nie stwarzają zagrożenia, ale i oczyszczą powietrze. To z pewnością korzystnie wpłynie na stan naszego zdrowia.
Drakunkulus zwyczajny (Dracunculus vulgaris Schott)
Drakunkulus zwyczajny inaczej smocza lilia to gatunek rośliny typowej dla krajów basenu Morza Śródziemnego, która należy do tych najbardziej trujących.
Dodatkowym zagrożeniem jest atrakcyjny wygląd i pomarańczowo-czerwony kolor kwiatów, który swoją oryginalnością przyciąga szczególną uwagę.
Filodendron (Philodendron Schott)
Jest to gatunek rośliny, która niezwykle często gości w naszych domach. Wyróżnia się tym, że w tropikalnych lasach deszczowych naturalnie rośnie pnąc się po innych drzewach. Istnieje jej wiele różnych odmian.
Właściwie nie stwarza większego zagrożenia, jeżeli już zdecydujemy się na nią w domu pod warunkiem, że nikt z domowników przez przypadek nie połknie jej fragmentu.
Znaczna ilość szczawianu wapnia, który w niej znajdziemy, może doprowadzić do pieczenia jamy ustnej, gardła, wargi i bólów brzucha w przypadkach lekkich, natomiast w ciężkich do drgawek, utraty przytomności, a nawet śmierci.
Zdarzyły się przypadki, które nie skończyły się śmiercią, jednak dla pacjenta konsekwencją było przewlekłe zapalenie nerek lub niewydolność wątroby.
Hortensja (Hydrangea L.)
Ten dobrze znany wszystkim kwiat jest szczególnie ceniony w Japonii. Istnieje ponad sto gatunków tej rośliny i mogą być one uprawiane w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.
Zarówno kwiat, jak i liście zawierają substancję, który wywołuje u ludzi i zwierząt zatrucie podobne do tego spowodowane spożyciem cyjanku.
Jej korzenie mogą wykazywać właściwości lecznicze, jednak ze względu na niebezpieczeństwo zatruciem jej stosowanie nie jest zalecane.
Przeczytaj również: Ogród na balkonie – 5 rodzajów kwiatów
Szałwia wieszcza (Salvia divinorum)
Należy zwrócić uwagę na pełną nazwę tej rośliny, by nie pomylić jej z powszechnie wszystkim znaną i przez wielu konsumowaną salvia officinalis.
Roślinę tę charakteryzują duże liście, a jej rodzinnymi stronami jest Meksyk. Zawiera salwinorynę, związek o bardzo silnych efektach halucynogennych W niektórych regionach jest wykorzystywana przy przeprowadzania tradycyjnych praktyk rytualnych i jako naturalny narkotyk.
Spożycie szałwii wieszcza przyczynia się do znaczących zmian w świadomości, co może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych i stałych w skutkach stanów utraty kontroli.
Pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna L.)
Lecznicze właściwości tej rośliny wykorzystywane są w homeopatii, jako że do użytku brane są mikroskopijne jej ilości. Nie zaleca się trzymać Wilczej jagody w domu ze względu na wysokie stężenie alkaloidów, które wykazują wysoką toksyczność.
Charakteryzują ją efektowne fioletowe kwiaty w kształcie dzwonka i czarne owoce o nieprzyjemnym zapachu, które dawniej były stosowane jako trucizna. Również wierzono w wiele tajemniczych i magicznych właściwości tej rośliny.
Rośliny, które Ci nie zaszkodzą
Jeżeli chcesz ozdobić swoje mieszkanie roślinami, a jednocześnie wykorzystać ich zalety jak na przykład zdolność oczyszczania powietrza z toksyn, możesz zdecydować się na tych kilka nie zagrażających zdrowiu alternatyw:
Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)
Roślina niewymagająca, nie potrzebująca wiele opieki. Idealnie nadaje się do usuwania formaldehydów i innych lotnych związków organicznych.
Chryzalidokarpus błyszczący (Chrysalidocarpus lutescens)
Znana również jako areka żółtawa ma zdolność do oczyszczania powietrza w ciągu dnia. Dodatkowo filtruje je z formaldehydu i innych szkodliwych substancji.
Sanswieria (Sanseviera trifasciata)
Roślina znana również jako ogon tygrysa czy język teściowej w ciągu nocy przekształca dwutlenek węgla w tlen, dlatego idealnie nadaje się do umieszczenia w sypialni.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aira, L.. Las plantas alucinógenas. Editorial Paidotribo, 2001.
- Bruneton, J. Plantas tóxicas: vegetales peligrosos para el hombre y los animales. No. QK 100. A1. B7818 2001. 2001.
- Perez, V. “¿ Qué sabemos sobre las plantas “peligrosas” que conviven con nuestros niños?.” Extensión en red (2010).
- Zeinsteger, P. A., & Gurni, A. A. (2004). Plantas tóxicas que afectan el aparato digestivo de caninos y felinos. Revista Veterinaria, 15(1), 35-44. https://revistas.unne.edu.ar/index.php/vet/article/viewFile/2011/1757
- Sánchez Araya, P. (2015). Plantas tóxicas para perros y gatos en Costa Rica. https://repositorio.una.ac.cr/bitstream/handle/11056/12957/Paula-Sánchez-Araya.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Prisinzano, T. E. (2005). Psychopharmacology of the hallucinogenic sage Salvia divinorum. Life sciences, 78(5), 527-531. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0024320505008878
- James, W. O. (1946). Biosynthesis of the belladonna alkaloids. Nature, 158(4019), 654-656. https://www.nature.com/articles/158654a0
- Guzmán Galindo, C. C. (2018). Sistema de purificación de aire a partir de plantas nativas para la ciudad de Bogotá-Pávate. https://expeditiorepositorio.utadeo.edu.co/bitstream/handle/20.500.12010/4248/Documento%20memoria.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Schmitz, H., Hilgers, U., & Weidner, M. (2000). Assimilation and metabolism of formaldehyde by leaves appear unlikely to be of value for indoor air purification. New Phytologist, 147(2), 307-315. https://nph.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1046/j.1469-8137.2000.00701.x
- Yau, Y. H., Ho, K. C., Xu, J. L., Leung, K. L., & Leung, Y. (2011). Evaluation of two house plants for indoor air purification. Urban Environment & Urban Ecology, 24(4), 1-4. http://en.cnki.com.cn/Article_en/CJFDTotal-CHCS201104001.htm