Rodzaje wysypek skórnych i ich przyczyny - 10 podstawowych typów

Różne rodzaje wysypek powodują stan zapalny i podrażnienie skóry. Istnieją jednak pewne różnice między objawami klinicznymi każdej z nich. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Rodzaje wysypek skórnych i ich przyczyny - 10 podstawowych typów

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2020

Istnieją różne rodzaje wysypek skórnych, chociaż wszystkie charakteryzują się wywoływaniem stanów zapalnych i podrażnień. W wieku przypadkach niektórzy nie przypuszczają zaraźliwej choroby, chociaż zwykle wywołuje to zakłopotanie lub dyskomfort u osób, które na nią cierpią.

Objawiając się na różne sposoby, wysypki skórne mają też różne przyczyny. Z tego powodu towarzyszą im również różne oznaki i objawy, a ich leczenie nie jest takie samo we wszystkich przypadkach. Jak zatem rozróżnić rodzaje wysypek skórnych? W tym artykule opowiemy Ci o głównych cechach 10 z nich.

Główne rodzaje wysypek skórnych

Wysypki skórne są spowodowane różnymi czynnikami, w tym wysokimi temperaturami, infekcjami, alergenami, lekami a także zaburzeniami układu odpornościowego. Aby uzyskać trafną diagnozę i przeprowadzić odpowiednie leczenie, zaleca się konsultację u specjalisty.

Po dokonaniu odpowiedniej oceny lekarz specjalista może zalecić stosowanie szamponów leczniczych, kremów, maści lub innych produktów w celu złagodzenia objawów. Jakie jednak rodzaje wysypek występują najczęściej?

1. Atopowe zapalenie skóry – numer jeden, jeśli chodzi o rodzaje wysypek skórnych

Jedną z najczęstszych przyczyn wysypek skórnych jest atopowe zapalenie skóry. Ten stan objawia się zaostrzeniami, które pojawiają się i ustępują sporadycznie przez całe życie.

Często skóra jest silnie swędząca i zaczerwieniona. Objawy mogą być nawet dość ciężkie. W zależności od fazy, w której się znajduje, zwykle obserwuje się czerwone płytki z pęcherzykami, wyraźne fałdy skórne a także nieprzyjemne łuszczenie.

Przyczyna tej patologii skóry jest nieznana. Jednak badanie w International Journal of Health Sciences podaje, że występuje ona częściej u osób z rodzinnymi przypadkami alergii sezonowych i predyspozycjami genetycznymi lub astmą. Ponadto wpływają na nią również czynniki środowiskowe i żywnościowe.

Wysypka na brzuchu
W atopowym zapaleniu skóry zaostrzenia pojawiają się i ustępują sporadycznie przez całe życie człowieka.

2. Łuszczyca

Łuszczyca jest również przewlekłą zapalną chorobą skóry o silnych predyspozycjach genetycznych a także autoimmunologicznych cechach chorobotwórczych. Według badań przeprowadzonych przez International Journal of Molecular Sciences, globalne rozpowszechnienie tej choroby wynosi około 2%, ale różni się w zależności od regionu.

Dermatologiczne objawy łuszczycy są zróżnicowane. Może przedstawiać swędzące, rumieniowe i wyraźnie odgraniczone blaszki pokryte łuskami. Płytki naskórka mogą również stapiać się i pokrywać duże obszary skóry. Najczęstsze lokalizacje to:

  • Tułów.
  • Części owłosione skóry.
  • Zewnętrzne powierzchnie łokci a także kolana.

3. Kontaktowe zapalenie skóry

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry występuje natomiast w wyniku bezpośredniego kontaktu z alergenami. Często zmienia się tylko obszar, który miał kontakt z zapalną substancją. Typowe alergeny obejmują perfumy, biżuterię, farby do włosów a także niektóre kosmetyki.

Najczęstsze objawy są następujące:

  • Wysypka na skórze.
  • Obrzęk i swędzenie
  • Wyciek płynu, pęcherze i strupy.

4. Rodzaje wysypek skórnych obejmują też łupież pstry

Łupież pstry to zaburzenie pigmentacji skóry wywołane przez lipofilnego grzyba o nazwie Malassezia spp. Jest to grzybica powierzchniowa, charakteryzująca się wyraźnymi zmianami skórnymi, lekko łuszczącymi się a także zmienionym kolorem dotkniętych miejsc.

Badania przeprowadzone przez Brazylijskie Towarzystwo Dermatologiczne wykazały ponadto, że częstość występowania jest wyższa u młodych ludzi w okresie dojrzewania i w większości dotyczy kobiet. Zmiany hipochromiczne to te, które obserwowano częściej i głównie w górnej części ciała.

5. Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry jest jednym z najczęstszych, jeśli chodzi o rodzaje wysypek skórnych. Wywołuje je stan zapalny najbardziej powierzchownych warstw skóry. Występuje regularnie na tych partiach skóry, w których występuje duża liczba gruczołów łojowych.

Jego przyczyna jest nieznana, jednak publikacja P&T stwierdza, że ​​również może być związana z obecnością grzyba Malassezia. Ponadto otyłość, ekstremalne klimaty, stany neurologiczne i stres są czynnikami ryzyka jej wystepowania. Niektóre z objawów obejmują natomiast następujące zmiany:

  • Zaczerwieniona skóra
  • Żółte strupy lub łuski na twarzy, uszach, skórze głowy lub innej części ciała.
  • Uporczywe swędzenie i łuszczenie sie.

Możesz być również zainteresowany tym tematem: Łuszczyca – 6 naturalnych kremów, które Ci pomogą

6. Półpasiec

Półpasiec to choroba skóry, która występuje w kilku odmianach. Jest to choroba pochodzenia wirusowego, spowodowana reaktywacją wirusa ospy wietrznej i półpaśca, który pozostaje utajony w zwojach czuciowych nerwu po wcześniejszym zakażeniu ospą wietrzną.

Na skórze wirus powoduje miejscowe zapalenie i pęcherze. Ból powodowany przez półpaśca jest spowodowany jednoczesnym zapaleniem nerwów również dotkniętych wirusem. Czynniki wyzwalające półpasiec obejmują:

  • Stres i napięcie.
  • Stosowanie leków immunosupresyjnych.
  • Ostra lub przewlekła choroba.
  • Obecność nowotworu.
  • Wystawienie na wirusa.
Wysypka na plecach
Wysypkom, które wywołuje półpasiec, zwykle towarzyszą pęcherze. Jest to wysoce zaraźliwa infekcja.

7. Dermatofitozy – rodzaje wysypek skórnych o podłożu grzybicznym

Dermatofitozy są również nazywane „grzybicami”. Są to infekcje wywoływane przez grzyby, które mogą wpływać na skórę i paznokcie. Objawy i oznaki grzybicy obejmują złuszczanie, swędzenie jak również wysypkę. Najczęściej zlokalizowane są w obszarach:

  • Owłosione partie skóry.
  • Stopy.
  • Pachwiny.
  • Okolice brody.

Choroby te są ponadto wytwarzane przez różne typy dermatofitów. W zależności od miejsca urazu, klasyfikuje się rodzaj grzyba, który je spowodował.

8. Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to przewlekła zapalna choroba skóry, która najczęściej występuje u osób dorosłych. Ma skłonność do obejmowania dobrze widocznych obszarów skóry, takich jak twarz. Charakteryzuje się zaczerwienieniem, krostami, krostami i rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi.

Choroba zwykle dotyka również oczy, a u niektórych osób może wystąpić zgrubienie skóry z powiększeniem jej objętości (phymas), zwłaszcza nosa. Dermatology Reports podsumowuje w pewnym przeglądzie, że wcześniejsze przypadki w rodzinie stwierdzono u 15-40% pacjentów.

Trzy ludzkie antygeny leukocytów: allele HLA (MCH klasa II) są istotnie związane z trądzikiem różowatym (HLA-DRB, HLADQB i HLADQA).

9. Łupież różowy Giberta

Łupież różowy Giberta to ostra choroba grudkowo-płaskonabłonkowa, która jednakże ustępuje samoistnie. Charakteryzuje się powstawaniem bladoróżowej, medalionowatej plamy (blaszki macierzystej) o lekko złuszczającej się obwodowo powierzchni i kilkucentymetrowej średnicy.

Następnie pojawiają się łuskowate owalne plamy na tułowiu i proksymalnych kończynach przypominające swoim wzorem „choinkę”.

Jego dokładna przyczyna nie jest znana, ale poprzedzające ją infekcje górnych dróg oddechowych sugerują rolę bakterii Streptococcus. Dotyka ludzi obojga płci, z przybliżoną częstością występowania od 0,5 do 2%. Wysypka zwykle trwa od 6 do 8 tygodni od pojawienia się początkowej płytki w kształcie medalionu.

10. Świerzb

Świerzb to infekcja skóry wywołana przez ludzka odmianę roztocza Sarcoptes scabiei. Powoduje wysypkę charakteryzującą się intensywnym świądem, głównie w nocy, a także charakterystycznymi przeczosami dokonanymi przez pasożyta i wtórnymi zmianami skórnymi.

Przenosi się przez bezpośredni kontakt lub przez zarodniki, obecne zwłaszcza w odzieży i tapicerowanych meblach, w przypadku której roztocze pozostaje zdolne do życia od 2 do 5 dni. Aby roztocza rozprzestrzeniły się na innego żywiciela, potrzeba około dziesięciu minut kontaktu skóry ze skórą.

Świerzb ludzki został uznany w 2009 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za zaniedbaną chorobę skóry i jest głównym problemem zdrowotnym w wielu krajach rozwijających się.

Co zrobić w wypadku jakiejkolwiek wysypki skórnej?

Wszystkie wymienione w tym artykule rodzaje wysypek skórnych wymagają specyficznego leczenia. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów wskazane jest jak najszybsze udanie się do dermatologa w celu ustalenia możliwości terapeutycznych zgodnie z obrazem klinicznym choroby.

Specjalista dermatolog przeprowadzi Cię przez konieczne leczenie. Udzieli również rad odnośnie stosownej pielęgnacji skóry, aby kontrolować odczuwany dyskomfort. W niektórych przypadkach wystarczy stosowanie produktów miejscowych, w innych jednak konieczne będzie sięgnięcie po leki doustne i inne środki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rendon A, Schäkel K. Patogénesis y tratamiento de la psoriasis. Int J Mol Sci . 2019; 20 (6): 1475. Publicado el 23 de marzo de 2019. doi: 10.3390 / ijms20061475
  • Kolb L, Ferrer-Bruker SJ. Atopic Dermatitis. [Updated 2020 May 3]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-
  • Al-Shobaili HA, Ahmed AA, Alnomair N, Alobead ZA, Rasheed Z. Molecular Genetic of Atopic dermatitis: An Update. Int J Health Sci (Qassim). 2016;10(1):96-120.
  • Murphy PB, Hooten JN, Atwater AR, et al. Allergic Contact Dermatitis. [Updated 2020 May 13]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan
  • Berk T, Scheinfeld N. Seborrheic dermatitis. P T. 2010;35(6):348-352.
  • Gupta AK, Bluhm R, Summerbell R. Pityriasis versicolor. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2002;16(1):19-33. doi:10.1046/j.1468-3083.2002.00378.x.
  • Santana JO, Azevedo FL, Campos Filho PC. Pitiriasis versicolor: caracterización clínico-epidemiológica de pacientes en el área urbana de Buerarema-BA, Brasil. Un Dermatol Bras . 2013; 88 (2): 216-221. doi: 10.1590 / S0365-05962013000200005
  • Nair PA, Patel BC. Herpes Zoster (Shingles) [Updated 2020 Jun 23]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan
  • Tainwala R, Sharma Y. Pathogenesis of dermatophytoses. Indian J Dermatol. 2011;56(3):259-261. doi:10.4103/0019-5154.82476
  • Mikkelsen CS, Holmgren HR, Kjellman P, et al. Rosacea: a Clinical Review. Dermatol Reports. 2016;8(1):6387. Published 2016 Jun 23. doi:10.4081/dr.2016.6387
  • Litchman G, Nair PA, Le JK. Pityriasis Rosea. [Updated 2020 Jun 28]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020
  • Gilson RL, Crane JS. Scabies (Sarcoptes Scabiei) [Updated 2020 Jul 2]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.