Rodzaje pożywienia, którego nie jedzą eksperci

Prawdopodobnie nie uwierzysz, ale wiele rodzajów jedzenia jakie konsumujemy codziennie jest uważana za niebezpieczne dla zdrowia w przypadku gdy zasady produkcji nie zostały prawidłowo przeprowadzone.
Rodzaje pożywienia, którego nie jedzą eksperci

Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca, 2018

Istnieje kilka rodzajów pożywienia, które nie są całkowicie dla nas bezpieczne. Na pewno eksperci z zakresu żywienia nigdy by nie włożyli tych produktów na swój talerz.

Według badań przeprowadzonych w Centrum do Spraw Kontroli Chorób w Stanach Zjednoczonych, miliony ludzi rocznie pada ofiarami patogenów zawartych w ich pożywieniu.

Wielu z nich potrzebuje hospitalizacji, a niektórzy nawet umierają z powodu chorób i zatruć wywołanych przez to co zjedli. Jest to wszystko spowodowane medodami w jakich żywność jest produkowana i tym, że różnego rodzaju patogeny znajdują drogę do naszych talerzy.

Niesamowicie trudnym zadaniem jest kontrolowanie przyczyn tych chorób; naukowcy często nie są w stanie dotrzeć do źródła problemu.

Niebezpieczne rodzaje pożywienia

1. Niepasteryzowane soki i mleko

Ten rodzaj pożywienia może być skażony wirusami, pasożytami i bakteriami typu: Salmonella, E Coli czy Listeria. Pomiędzy rokiem 1993, a rokiem 2006 – 1,500 osób padło ofiarami zatrucia w Stanach Zjednoczonych po spożyciu niepasteryzowanego surowego mleka i podobnych produktów.

 niepasteryzowane mleko

Surowe rodzaje pożywienia powodują aż 150 – krotnie zwiększone ryzyko wywołania chorób w stosunku do żywności pasteryzowanej. Jeżeli tylko pijesz mleko lub sok to zalecamy upewnić się, że naklejka na produkcie mówi nam „produkt pasteryzowany”.

2. Pomidory w puszce

Pomidory w puszce mogą być niebezpieczne, ponieważ przechowywane są w aluminiowych puszkach; ich wnętrze nie jest do końca bezpieczne. Puszki zawierają toksyczny związek (BPA), który może prowadzić do powstawania chorób serca, cukrzycy i otyłości.

  • Aby minimalizować niebezpieczne konsekwencje powinniśmy po prostu unikać rodzajów pożywienia przechowywanego w metalowych puszkach.

3. Kiełki fasoli

W opinii dietetyków i ekspertów surowe kiełki fasoli (sojowe) mogą przyczyniać się do różnych infekcji układu pokarmowego (głównie Salmonella i E. Coli).

Każdy rodzaj kiełków może być źródłem rozprzestrzeniania się infekcji bakteryjnych, które rozpoczynają się w nasionach tego pożywienia. Kiełki po ugotowaniu według znawców stają się całkowicie wolne od jakiegokolwiek ryzyka.

kiełki fasoli niebezpieczne jedzenie

4. Napoje słodzone

Są one niewątpliwie bezpośrednią przyczyną otyłości. Wiele z nich jest wyprodukowana z ekstraktów herbacianych z dodatkiem ogromnej ilości cukru. Dodatkowo nie tylko powodują przyrost tkanki tłuszczowej, ale również są przyczyną powstawania próchnicy w jamie ustnej.

  • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca nie przekraczanie 50 gramów cukru w ciągu jednego dnia. Jeden napój słodzony zawiera około 35 gramów cukru.
  • Dietetycy nie posiadają w swojej diecie napojów słodzonych w związku z dużą ilością cukru i ryzykiem jakie one nosi w postaci rozwoju chorób układu krążenia i cukrzycy typu drugiego.

5. Surowe ostrygi i inne mięczaki

Mięczaki, a w szczególności ostrygi są rocznie źródłem powstawania wielu zatruć pokarmowych. Ostrygi są organizmami filtrującymi i absorbującymi wszystko co się znajduje w wodzie. W związku z tym zbierają dużą ilość bakterii, którą przekazują osobie, która je spożyje.

W związku z tym eksperci twierdzą, że jedzenie mięczaków nie jest warte ryzyka.

ostrygi

6. Tradycyjne jabłka

Są hodowane indywidualnie co powoduje ich ogromną różnorodność i oryginalne smaki. Jednak jabłka są bardzo wrażliwe na szkodniki i bardzo często w sadach używane są produkty na szkodniki i pestycydy.

  • Pestycydy są bardzo silnymi związkami chemicznymi, które mogą znacznie zwiększać ryzyko występowania Choroby Parkinsona.
  • Najlepiej jest jeść jedynie owoce z farm organicznych.
  • W innych przypadkach należy jabłko umyć używając naturalnego mydła i szczoteczki lub obrać je ze skórki przed zjedzeniem.

7. Surowe lub niedogotowane jajka

Pomimo tego, że wielu dietetyków twierdzi, że wartości odżywcze jajek są dużo większe w przypadku konsumpcji ich w wydaniu surowym to w tej formie są uważane również za niebezpieczne. Problemem tutaj jest znaczące ryzyko zarażenia się bakterią Salmonelli po zjedzeniu jajka w stanie surowym.

8. Ziemniaki z upraw nieorganicznych

Ziemniaki z normalnych upraw są spryskiwane fungicydami w trakcie wzrostu, a następnie herbicydami w celu likwidacji chwastów tuż przed zbiorami.

Po zbiorach są znowu spryskiwane w celu zapobiegnięcia wyrastaniu kłączy z bulw ziemniaków.

Jedyną możliwością jest zakup ziemniaków z farm organicznych, ponieważ mycie normalnych ziemniaków nie wyeliminuje chemikaliów jakie zostały zostały zaabsorbowane w trakcie wzrostu.

9. Popcorn z mikrofalówki

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kalifornijski w roku 2009, wnętrze woreczka na popcorn zawiera związki chemiczne takie jak kwas perfluorooktanowy (PFOA), który może być przyczyną powstawania niepłodności u ludzi.

  • Przeprowadzone badania jedzenia zapakowanego w ten sposób wykazały ryzyko powstawania zniszczeń wątroby, raka trzustki i problemów z jądrami.
  • Problem pojawia się w momencie gdy chemikalia parują w trakcie podgrzewania w mikrofalówce i przedostają się do pożywienia, które jest w środku opakowania. Te związki chemiczne mogą kumulować się w ludzkim organizmie przez wiele lat.
  • Można tego unikać używając organicznego popcornu i przygotowywać go na patelni.
popcorn

10. Soja

Problemem w przypadku soi jest fakt, że przykładowo w Stanach Zjednoczonych soja jaka jest uprawiana w 94% jest odmianą modyfikowaną genetycznie.

Glifosat może prowadzić do uszkodzenia w obrębie DNA i chromosomów u ssaków i niszczyć komórki w organizmie człowieka. W związku z tym nie zalecamy spożywania soi w innej formie jak sfermentowana.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.