Rita Simons i jej histerektomia: kiedy wykonuje się tę operację?

Decyzja o radykalnej histerektomii nie jest łatwa. Rita Simons zdecydowała się na ten zabieg po latach bezskutecznego leczenia
Rita Simons i jej histerektomia: kiedy wykonuje się tę operację?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 01 marca, 2023

Radykalna histerektomia przeprowadzona u Rity Simons, lat 45, miała na celu położyć kres problemom z cyklem miesiączkowym. Aktorka jednej z najdłużej emitowanych telenoweli w brytyjskiej telewizji EastEnders szczerze i otwarcie mówiła o swoich problemach zdrowotnych. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się o niej więcej.

Według jej wyznań powtarzające się bolesne i obfite miesiączki nie pozwalały jej na normalne życie. Nawet w sferze zawodowej. Często musiała odwoływać zobowiązania, spotkania i wywiady, bo źle się czuła.

Chociaż próbowała bardziej konserwatywnych metod leczenia, opartych na lekach hormonalnych, nie przyniosły rezultatu. Dlatego w porozumieniu z jej lekarzem rodzinnym zdecydowała, że jedynym wyjściem będzie usunięcie macicy i jajników.

Radykalna histerektomia Rity Simons ma precyzyjne wskazania i można ją wykonać tylko u niektórych pacjentek. Analizujemy, kiedy taka operacja ma sens i dlaczego.

Co to jest histerektomia?

Histerektomia to poważna operacja, podczas której usuwa się macicę z ciała kobiety. To nieodwracalna procedura, która działa jako ostateczne leczenie różnych schorzeń.

Chirurg może usunąć tylko macicę i pozostawić szyjkę macicy lub też również tę część. Podobnie można zdecydować się na usunięcie jajowodów i jajników w tej samej procedurze.

Rita Simons wybrała radykalną histerektomię z wycięciem salpingo-jajników. Według Cleveland Clinic wszystkie dostępne rodzaje tej operacji to:

  • Nadszyjkowa: usuwa się macicę, pozostawiając szyjkę macicy kobiety.
  • Całkowita: dotyczy całej macicy wraz z szyjką macicy.
  • Salpingo-ooforektomia: wraz z macicą usuwa się też jajowody i jajniki. Czasami wykonuje się to jednostronnie – jeśli struktury anatomiczne pozostawia się tylko po jednej stronie – lub obustronnie jeśli wycina się wszystko.
  • Radykalna: najbardziej kompletną formą tej operacji jest ta, w której usuwa się macicę, szyjkę macicy, jajowody, jajniki, część pochwy i okoliczne węzły chłonne. Chociaż jej głównym wskazaniem jest miejscowo zaawansowany rak narządu rodnego, można ją również wykonać w przypadkach klinicznych związanych z cyklem miesiączkowym, pod warunkiem, że pacjentka nie chce już zajść w ciążę w przyszłości.
Kobieta z bólem psychicznym.
Różne rodzaje operacji mają związek z anatomiczną budową kobiecego układu rozrodczego. Stosuje się je w różnych chorobach.

Histerektomia w kontekście obfitych cykli menstruacyjnych

Niektóre kobiety mają bolesne cykle miesiączkowe z obfitym krwawieniem. Często określa się to jako ciężkie krwawienie miesiączkowe (HMB). Istnieją różne sytuacje, które je wyjaśniają, a forma również się różni. Czasami identyfikuje się konkretną przyczynę, jak torbiele jajników czy endometrioza, ale zdarzają się też pacjentki bez konkretnego rozpoznania.

Szacuje się, że 27,2% kobiet w Europie ma objawy zgodne z HMB. Wśród nich ponad połowa cierpi na anemię związaną z obfitą utratą żelaza z powodu krwawienia podczas cykli. Jednak pomimo dużej częstości występowania, pozostaje stanem klinicznym niedostatecznie zdiagnozowanym.

Zwykle bagatelizuje się tę dolegliwość w konsultacjach i przepisuje metody leczenia, które nie przynoszą dobrych rezultatów. To przedłuża cierpienie kobiet, które odczuwają pogorszenie jakości swojego codziennego życia.

Dostępne metody leczenia

Międzynarodowa Federacja Ginekologii i Położnictwa (FIGO) opracowała klasyfikację przyczyn HMB, aby lepiej zorganizować protokoły leczenia. W związku z tym, zgodnie z podstawową diagnozą, dla każdej pacjentki proponuje się indywidualne podejście. Różne przyczyny prowadzą do różnych metod, na przykład:

  • Polipy macicy: obecność polipów w macicy gwarantuje ich usunięcie przy użyciu minimalnie inwazyjnych technik. Histerektomia zwykle nie jest konieczna.
  • Adenomioza i mięśniaki gładkokomórkowe: w zależności od wielkości tych łagodnych guzów i objawów pacjentki można wybrać histerektomię, tak jak w przypadku Rity Simons. Przyjmowanie leków nie zawsze wystarcza, aby zmniejszyć objętość dodatkowej tkanki, która wyrosła w narządzie.
  • Nowotwory złośliwe: jest to główne wskazanie do histerektomii, gdy rak rozwinął się lokalnie, z szyjki macicy i zajął inne tkanki, które mogą obejmować węzły chłonne w okolicy.
  • Zaburzenia krzepnięcia: kobiety z tymi zaburzeniami leczą się u hematologów, którzy próbują rozwiązać problem dotyczący krwi, który prowadzi do obfitego krwawienia.
  • Dysfunkcja owulacji: zaburzenie hormonalne może zmienić ilość i rytm krwawienia miesiączkowego. W przypadku wykrycia substancji występującej w nieprawidłowych proporcjach lekarz przepisuje terapię syntetycznymi hormonami.
  • Problemy z endometrium: w przypadku endometriozy i innych pokrewnych zaburzeń zaleca się indywidualizację przypadku. Niektóre kobiety dobrze reagują na plan leczenia, bez interwencji chirurgicznej, podczas gdy inne nie doznają ulgi, dopóki nie usunie się macicy.
Przypadki niezdiagnozowanego HMB są najbardziej skomplikowane.

W przypadku braku zmienionych wyników hormonalnych lub zmian w anatomii macicy lub jajników sytuacja jest złożona. Kobiety mogą omówić z lekarzem możliwość radykalnej histerektomii, jeśli spełniają określone kryteria, takie jak wiek powyżej 40 lat, wypróbowanie konserwatywnych metod i brak planów zajścia w ciążę.

Dowiedz się wszystkiego o przyczynach i leczeniu endometriozy

Kto zatem powinien oceniać możliwość histerektomii?

Według ekspertów w tej dziedzinie histerektomia to opcja dla kobiet, które mają obfite krwawienia miesiączkowe, bez zdiagnozowanej patologii złośliwej i które próbowały już leczenia zachowawczego z niewielkim skutkiem. W pierwszej kolejności muszą również spełnić wymóg braku pragnienia przyszłej ciąży.

O ile nam wiadomo, radykalna histerektomia Rity Simons wpisuje się w ten kontekst. W wieku 45 lat i z długą historią problemów z powodu HMB była kandydatką do operacji.

Operacja daje dość skuteczne wyniki. Po roku od operacji większość kobiet odnotowuje poprawę w postrzeganiu jakości swojego życia.

Bóle okresowe.
Bolesne cykle miesiączkowe wymagają diagnozy, ponieważ są przyczyną zmian w codziennej rutynie.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli wystąpią ciężkie i bolesne krwawienia miesiączkowe, należy skonsultować się z lekarzem. Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę nieprawidłowych cykli.

Jeśli zostanie zidentyfikowana, specjalista zaproponuje alternatywne metody leczenia. Histerektomia nie jest pierwszą opcją, ponieważ początkowo podaje się leki i inne mniej inwazyjne terapie.

Jeśli jednak nie będzie dobrych rezultatów i spełnisz określone kryteria, możliwa będzie radykalna operacja. W tym kontekście przedyskutuj zalety i wady z lekarzem, aby podjąć świadomą decyzję.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chen, Y. J., Li, Y. T., Huang, B. S., Yen, M. S., Sheu, B. C., Chow, S. N., … & Taiwan Association of Gynecology Systematic Review Group. (2015). Medical treatment for heavy menstrual bleeding. Taiwanese Journal of Obstetrics and Gynecology54(5), 483-488.
  • Davies, J., & Kadir, R. A. (2017). Heavy menstrual bleeding: an update on management. Thrombosis research151, S70-S77.
  • Fraser, I. S., Mansour, D., Breymann, C., Hoffman, C., Mezzacasa, A., & Petraglia, F. (2015). Prevalence of heavy menstrual bleeding and experiences of affected women in a European patient survey. International Journal of Gynecology & Obstetrics128(3), 196-200.
  • Mora, E., Gallego, P. A., & Fuentes, J. S. (2018). Histerectomía radical por cáncer de cuello uterino. Revista Repertorio de Medicina y Cirugía27(1), 2-6.
  • Rolla, E. (2019). Endometriosis: advances and controversies in classification, pathogenesis, diagnosis, and treatment. F1000Research8.
  • Selvanathan, S., Acharya, N., & Singhal, S. (2019). Quality of life after hysterectomy and uterus-sparing hysteroscopic management of abnormal uterine bleeding or heavy menstrual bleeding. Journal of Mid-life Health10(2), 63.
  • van der Meij, E., & Emanuel, M. H. (2016). Hysterectomy for heavy menstrual bleeding. Women’s Health12(1), 63-69.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.