Resztki mydła - jak można je wykorzystać?

Została ci końcówka kostki mydła? Nie wyrzucaj jej, lecz wykorzystaj ją do przygotowania nowego mydełka!
Resztki mydła - jak można je wykorzystać?

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Czy kiedykolwiek przeszło ci przez głowę, by wykorzystać resztki mydła, które nie nadają się już do mycia rąk? Rzeczywiście kostka mydła stopniowo się zmniejsza, aż w końcu przychodzi moment, że jest już tak mała, iż jej użycie jest zwyczajnie niewygodne. Wtedy to zazwyczaj resztki mydła lądują w koszu na śmieci.

A czy wiesz, że można zbierać takie bezużyteczne kawałki mydła i gdy trochę się ich nagromadzi, wykorzystać do zrobienia własnego, domowego środka do mycia rąk? Poniżej podpowiadamy ci, jak można to zrobić.

Resztki mydła – wykorzystaj je do maksimum

Nie do końca zużyte kostki mydła można wykorzystać, jako bazę do przygotowania nowego mydełka bądź żelu pod prysznic. W dalszej części artykułu przedstawiamy dwa sposoby na wykorzystanie małych kawałeczków mydła, które nie nadają się już do użycia.

Resztki mydła jako baza pod nową kostkę

Samo przygotowanie mydła jest banalnie proste i poradzi sobie z nim każdy. Poniżej znajdziesz instrukcje, jak krok po kroku zrobić swoje domowe mydełko.

Resztki mydła i owies
Podgrzewając niezużyte resztki mydła bez problemu można stworzyć nową, domowej roboty kostkę. Co więcej, masz pełną swobodę co do doboru substancji zapachowych i innych ciekawych dodatków, które sprawią, że twój wyrób będzie jedyny w swoim rodzaju.
  • W pierwszej kolejności należy zebrać odpowiednią ilość kawałków mydła, aby wystarczyło na przygotowanie nowej kostki. Systematycznie chowaj je w w dużym, szklanym słoiku.
  • Kiedy już uzbierasz resztki mydła, umieść je w szerokim naczyniu ze szkła (może być to ten sam słoik, w którym przechowujesz mydlane skrawki). Następnie dodaj niewielką ilość kremu nawilżającego lub balsamu do ciała. Nie musi być go dużo – wystarczy odrobina.
  • Teraz kolej na przygotowanie kąpieli wodnej. Odkręć słoik albo ściągnij pokrywkę naczynia i podgrzewaj jego zawartość tak długo, aż mydło się rozpuści i połączy z kremem. Cały czas mieszaj, aby uniknąć utworzenia się grudek.
  • Następnie przygotuj odpowiednią foremkę. Najlepiej sprawdzi się ta wykonana z silikonu. Jej wielkość będzie zależała od ilości resztek mydła, a kształt – od twojej fantazji.
  • Ostrożnie przelej rozpuszczone mydło z kremem do foremki. Uważaj, aby się przy tym nie poparzyć! Najlepiej, jeśli będziesz to robić w rękawicach kuchennych.
  • Teraz odstaw foremkę na kilka godzin, aby masa zgęstniała, a następnie wyciągnij gotowy blok z foremki i pokrój go na wybrane kształty.
  • Jeśli chcesz dodać substancje zapachowe i dodatki w postaci płatków kwiatów, płatków owsianych czy skórki pomarańczy, zrób to przed przelaniem mydlanej masy do foremki.

Domowej roboty żel do mycia rąk

Resztki mydła można również szybko i bez problemu przekształcić w żel do mycia rąk albo, jeśli wolisz, w żel pod prysznic. W tym przypadku receptura jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku tradycyjnej kostki mydła. Postępuj wedle poniższych instrukcji, a z pewnością wszystko wyjdzie idealnie!

Dezynfekcja rąk
Do przygotowania mydła w płynie do mycia rąk potrzebna jest dość duża ilość wody.
  • W pierwszej kolejności należy zebrać odpowiednią ilość kawałków mydła, aby wystarczyło na przygotowanie żelu. Systematycznie chowaj je w w dużym, szklanym słoiku.
  • Kiedy uzbiera się już ich całkiem sporo, zetrzyj je na tarce o drobnych oczkach.
  • Następnie musisz obliczyć proporcje. Na każde 40 gramów mydła będziesz potrzebować 1 litra wody.
  • Wlej wodę i zagotuj. Kiedy woda zacznie bulgotać, zmniejsz ogień i wrzuć starte resztki mydła do garnka.
  • Mydło powinno dobrze się rozpuścić i połączyć z wodą tak, aby nie utworzyły się żadne grudki. W tym celu należy utrzymywać wysoką temperaturę. Ogień jednak powinien być mały – chociaż topienie zajmie więcej czasu, będzie efektywniejsze.
  • Kiedy masa dobrze się połączy, zdejmij garnek z ognia i odstaw do ostudzenia.
  • W trakcie studzenia mieszanka będzie tężała, aż w końcu nabierze konsystencji galaretki.
  • Na koniec przelej mydło w płynie do odpowiedniego naczynia z pompką. Jednak zanim go zakręcisz, dobrze wymieszaj żel za pomocą drewnianego patyczka.
  • Twoje domowej roboty mydło w płynie jest już gotowe do użytku!

Na zakończenie

Jak widać, resztki mydła można bardzo kreatywnie wykorzystać. Co więcej, samodzielne wykonanie kostki mydła bądź żelu do mycia rąk to nic trudnego. Wystarczy postępować zgodnie ze wskazaniami, a wyrób będzie idealny. Możesz bawić się do woli kształtami, kolorami i zapachami.

Gotowy do świetnej i kreatywnej zabawy z wykorzystaniem produktów, które już nie nadają się do użytku?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.